Pokud kupujete mléčné výrobky, určitě jste si v chladicím boxu všimli i kelímků s nápisem Skyr. Je to jogurt, nebo není? A když už jsme u toho, v čem se od toho běžného liší řecký jogurt? Tady jsou odpovědi.

Pokud máte pocit, že je skyr obyčejný jogurt, jen v jiném kabátku, aby mohl stát více peněz, jste na omylu. Koupí tohoto tradičního islandského mléčného výrobku, který se vyrábí od loňského roku i u nás, si skutečně připlácíte za výsledné tělu prospěšnější složení.

jogurt

Pro srovnání:

  • Skyr průměrně obsahuje kolem 12 % bílkovin, 3 % sacharidů, 0,5 % tuku.
  • Řecký jogurt bílý 0 % tuku Milko obsahuje 10 % bílkovin, 3 % sacharidů, 0,3 % tuku.
  • Klasický Selský jogurt Hollandia (bílý) obsahuje 3,7 % bílkovin, 4,5 % sacharidů, 3,8 % tuku.

Tajemství výroby

I když je konzistence skyru velmi podobná něčemu mezi řeckým jogurtem a zakysanou smetanou, obsahuje skoro neznatelné procento tuku. Jak tedy může být tak hustý a krémový? Není to díky škrobům, želatině a podobným přísadám, kterými se zahušťují některé klasické jogurty. Je to dáno způsobem jeho výroby.

jogurt

Skyr se vyrábí z odstředěného mléka, v němž tak zůstane co nejvyšší podíl mléčné bílkoviny. Následně jsou přidány živé kultury zdraví prospěšných bakterií – jejich složení je ale mnohem bohatší, než je tomu u klasického jogurtu. Tyto bakterie mléko po zahřátí zahustí. Aby byl výsledný výrobek ještě hustší, odstraní se z něj syrovátka, která v klasickém jogurtu zůstává. Právě tím dochází ke koncentraci bílkovin, čímž je nutričně hodnotnější. To platí i u řeckého jogurtu. Také z něj je separována přebytečná tekutina. Aby tomu tak mohlo být, je ale k výrobě zapotřebí až čtyřnásobného množství mléka, než u klasického jogurtu – tedy na jeden kilogram jogurtu padnou až čtyři kilogramy mléka.

jogurt

Ale POZOR na jogurty „řeckého typu“! I když se tváří jako pravé řecké jogurty, technologie jejich výroby i výsledný výrobek jsou odlišné. Na jeden kilogram jogurtu je při výrobě použit jen jeden kilogram mléka. Hustoty jogurtu se pak dosáhne nikoli separací přebytečné tekutiny, ale dodatečným přidáním mléčných bílkovin.

Například Jogurt řeckého typu Kunín obsahuje 5,6 % bílkovin, 5,4 % sacharidů, 7,1 % tuku.

Nejsou žádnou novinkou

Ač přicházíme těmto druhům „jogurtů“ na chuť teprve krátce, tak například skyr si seveřané dopřávají už více než tisíc let. A dobře vědí, proč. Díky vysokému obsahu bílkovin a vápníku, ale přitom nízkému procentu tuku a mléčného cukru je nenahraditelnou potravinou.

Čtěte také:

Reklama