Podle ředitelky firmy BELdental prodávající pomůcky pro stomatology Zuzany Heiník Bělové bychom neměli zapomínat na klasické zubní kartáčky, které v poměru cena/výkon zatím nemají konkurenci.

Zuzana-Heinik-Belova.jpgJsou lepší klasické kartáčky, nebo elektrické?
Čištění manuálním i elektrickým kartáčkem má své výhody i nevýhody. V případě manuálního kartáčku je důležité zejména osvojit si správnou techniku čištění zubů. Pokud se rozhodnete pro elektrický kartáček, pak věnujte patřičnou pozornost jeho výběru, ať si vyberete takový, který bude jemný a ideálně sonický. Manuální čištění klasickým kartáčkem má nespornou výhodu v tom, že je opravdu jemné, efektivní a také výrazně levnější. Doporučuji např. zubní kartáčky české výroby SPOKAR X. Díky klasickým kartáčkům máte tlak, kterým vyvíjíte na zuby a dásně, přesně pod kontrolou. Jestli používáte tvrdý zubní kartáček a nemáte osvojenou správnou techniku čištění, pak hrozí, že si nenávratně poškodíte dásně, zubní sklovinu a přispějete k odhalování zubních krčků. Elektrické kartáčky jsou vhodnou a efektivní pomůckou v případech, kdy se jedná například o hendikepované pacienty nebo pacienty s horší jemnou motorikou, pro které je čištění s elektrickým kartáčkem mnohem jednodušší.

Lze díky kartáčkům docílit žádoucí bělosti zubů?
Pomocí kvalitního, jemného a hustého kartáčku a správné techniky čištění perfektně odstraníte plak a také běžné pigmentace. Dosáhnete tak své přirozené barvy zubů. Vybělit zuby o několik odstínů pouze pomocí zubních kartáčků není možné. Zabarvení od kávy a čaje či cigaret lze odstranit pomocí bělicích zubních past a gelů nebo pomocí metody Airflow.

Pomůžou kartáčky i v čištění mezizubních prostor? Které nástroje jsou pro mezizubní prostory nejvhodnější?
Zubní kartáček není k čištění mezizubních prostor vhodnou pomůckou, protože rovně střižená vlákna nezasáhnou do mezizubních prostorů. Mezizubní kartáček o správné velikosti je tím nejlepším a nejrychlejším pomocníkem. Používání mezizubních kartáčků je spolu se zubním kartáčkem základem zdravých dásní a zdravých zubů. Je důležité mít správnou velikost pro dokonalé vyčištění různě zakřivených mezizubních prostor. Vaše dentální hygienistka vám určí tu správnou velikost právě pro vás.
5c8641dcb7e49obrazek.png
Ilustrační foto

Jak důležitá je zubní nit?
Patří mezi další pomocníky. Ta se doporučuje do mezizubních prostor, kam se nevejde mezizubní kartáček, a to především u předních zubů nebo u křivých zubů, kde jejich postavení znemožňuje jeho použití. Nit ovšem nevyčistí dostatečně prostory mezi stoličkami, protože jejich mezizubní prostor není rovnoměrný. Takzvaný Flosspick (mečík) je praktická pomůcka, kdy je zubní nit upevněna v držátku pro lepší manipulaci. Čištění zubní nití je poměrně obtížné zvládnout tak, abyste si neporanili dásně, a tak se spíše doporučují mezizubní kartáčky.

Jak se změnilo čištění zubů za posledních 30 let?
Jedním slovem – hodně. V dobách nedávno minulých se běžně doporučovaly střední až tvrdé zubní kartáčky, mezizubní kartáčky nebyly vůbec k dostání, dětské kartáčky byly rovněž velmi tvrdé. To, co známe dnes pod označením ultrajemné čištění, neexistovalo. Také technika čištění se výrazně změnila. Zubní pasta byla k dostání v několika druzích, dnes si snad nemůžeme ani vybrat, kolik jich je v regálech obchodů. Jinými slovy se kompletně změnil přístup k čištění zubů, protože si lidé již uvědomují, že krásné zdravé zuby a dásně jsou jejich vizitkou péče o své zdraví a známkou zdravého životního stylu. Kvalitní zubní kartáčky a jiné pomůcky jsou dnes relativně běžnou součástí každé domácnosti.

Které kartáčky doporučujete lidem s paradentózou?
Pacienti s paradentózou, kterým krvácejí dásně při každém kontaktu s běžným nebo mezizubním kartáčkem a mají odhalené krčky zubů, potřebují speciální péči. V první řadě je nutno pořídit si ultra jemný zubní kartáček, který efektivně odstraní zubní povlak a také nedráždí dásně. Dásně je vhodné jemně masírovat jemnými vlákny, a nikoliv dráždit tvrdými kartáčky. Rozhodně byste se také neměli bát čistit mezizubní prostory i když krvácejí, protože bakterie v zubním plaku, které způsobují zánět dásní, je nutno odstranit a nechat náš imunitní systém se s krvácením vypořádat. Dáseň se může zahojit, jen pokud bude mít čisté prostředí.

Jak správně pečovat o zuby, aby se nevytvářel zubní kámen?
Zubní kámen je ve své podstatě krystalizovaný, tedy dlouhodobě usazený zubní plak. Pokud si budeme pečlivě kvalitními kartáčky čistit zuby a používat jednosvazkové kartáčky, pak se zubní kámen tvořit nebude. Problematická je péče o křivé zuby a těžko dostupná místa, kam zubní kartáček jednoduše nedosáhne a zubní povlak se neodstraňuje dostatečně. V těchto případech se doporučuje pravidelně navštěvovat dentální hygienistku, která kámen odstraní a zároveň vám nastaví na míru tu správnou techniku čištění problematických míst tak, aby k usazování plaku nedocházelo, a tím pádem ani i k tvorbě zubního kamene.

Jaký zubní kartáček doporučuje ředitelka firmy BELdental Zuzana Heiník Bělová?

Zubní kartáčky SPOKAR X a mezizubní kartáčky SPOKAR odpovídají dnešním normám pro efektivní péči o zuby a dásně. Vlákna jsou velmi jemná, rovně střižená a hlavička kartáčku je malá natolik, aby bylo možné čistit pohodlně i zadní zuby. Na kartáčku typu Ultrasoft je osazeno 5500 jemných vláken o průměru 0,10 mm, což zajišťuje efektivní čištění zubů a zároveň jemnou péči o dásně. Pevná a dobře tvarovaná rukojeť kartáčku umožňuje snadné uchopení a manipulaci. Navíc jsou tyto zubní kartáčky dostupné v nádherných barevných kombinacích, kdy si jej opravdu zamiluje každý. V neposlední řadě je výhodou zubního kartáčku SPOKAR X také jeho cena. SPOKAR X, to je vysoká kvalita a perfektní design za rozumnou cenu.

Reklama