První krásný příspěvek mi osobně předala naše zástupkyně šéfredaktorka Klárka Wimmerová. Je reakcí na středeční odvysílanou reportáž na Čt2, která se týkala právě spisovatelky Boženy Němcové.

Božena Němcová, to jsou mé lepší vzpomínky na studia na pedagogické fakultě

Ve středu večer vysílala Čt2 o Boženě Němcové krásný dokument. Říkala jsem si sice dopředu, že už se asi nic nového nedozvím, protože jsme Boženu Němcovou zevrubně probírali na střední, a daleko zajímavěji a zevrubněji na vysoké škole... přesto mě zaujal a probudil ve mně kromě zájmu o Boženu Němcovou také vzpomínky, které trochu rozvinu, dovolíte-li.

Dokument průběžně komentovali odborníci, kteří mají k Boženě Němcové co říct, a já jsem některé z nich dokonce měla možnost poznat.
Ráda jsem se tedy přes obrazovku znovu setkala s panem doktorem Ondřejem Hausenblasem, ten měl s námi jeden z nejzajímavějších seminářů za celou dobu, co jsem na „pajdáku“ strávila. Nezapomenu na to, protože se to nestávalo často (musím sebekriticky uznat), jak jsem v jeho hodině jednou „zaperlila“, když se zeptal, jestli někdo zná báseň Moje matka od Otokara Březiny – a já ji uměla ještě z gymplu celou zpaměti! To jsem se dmula pýchou, jelikož jak už jsem psala, neměla jsem k tomu v jiných seminářích mnoho příležitostí. :)

Ráda jsem „poznala“ tvář paní profesorky Janáčkové, k níž nás přivedla v rámci semináře české literatury 19. století paní profesorka Hrabáková – také úžasná dáma! Profesorka Janáčková o původu Boženy Němcové napsala poutavou knihu – tu jsme četli všichni, jedním dechem – na rozdíl od té nebohé Babičky, ke které se teď, oklikou, vracím zpět.

Já jsem přesvědčená, a v diskusi pod včerejším článkem s upoutávkou na téma Božena Němcová, který vydala editorka Saša, se to i potvrdilo, že za odpor k téhle knížce a k české literatuře „staršího data“ vůbec mohou z velké části právě ti, co by nás k ní měli přivést - kantoři. :( Škoda.
A bohužel, já mohu potvrdit, že zrovna na pedagogické fakultě se od mnohých přednášejících nedozvíte, a to ani v didaktice, jak to tedy „zaonačit“, abyste děti k lásce anebo aspoň k zájmu o knihy přivedli. Jak všechny ty informace předat. Ale našly se světlé výjimky, například ti výše jmenovaní, pan doktor Hausenblas a paní profesorka Hrabáková, kterým se to dařilo… A já jim za to tímto krátkým rozvzpomínáním moc děkuji!

_______________

Klárko, moc děkuji za krásné vyznání - a poděkování.
Doufejme, že tvůj příspěvek navnadí i ostatní, ať už příznivkyně Babičky, nebo i ty, kterým byla tato kniha bohužel znechucena.

Ale Božena Němcová přece není autorkou „jen“ Babičky, viďte?

Téma dnešního dne 20 ledna: Božena Němcová

 • Máte rády tuto spisovatelku?
 • Ztotožňujete se s jejími názory?
  (rovnoprávnost žen a mužů, stejný podíl na výchově dětí, svoboda myšlení, možnost volby ad.)
 • Četly jste v dětství její knihy?
 • Líbí se vám kniha Babička?
 • A co její nesmrtelné pohádky?
 • Myslíte, že dnešní děti čtou knihy Boženy Němcové?
 • Zastáváte názor, že Božena Němcová byla průkopnicí feminismu?
 • Myslíte, že by byla tato spisovatelka v dnešní době úspěšnou političkou?
 • Líbí se vám filmy natočené na základě jejích předloh?

Vše o spisovatelce Boženě Němcové a i o vašem vztahu k její literatuře pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Jedna z pisatelek ode mě obdrží takový malinko zvláštní dárek – samozřejmě knižní. :))
A to knihu autora E. A. Longena: Můj přítel Jaroslav Hašek

hasek

A u druhé si přihřeju polívčičku. Posílám knihu, která mi vyšla před necelým rokem. Je o zpěvačce Zorce Kohoutové a jejím tragickém dětství nebo třeba i vzpomínkách na Jana Wericha, Natašu Gollovou, Karla Valdaufa ad. Nevybouřené mládí Zorky Kohoutové.

zorka

Reklama