Není to tak dávno, kdy jsme jako denní téma pro naše čtenářky vyhlásili „Město vs. vesnice“. Pamatuju si na poradu, kdy jsme ho vymýšleli, jako by to bylo dnes. Dalo mi totiž hodně práce udržet emoce na uzdě a neprojevit se (rovná se totálně nevybuchnout a nezačít řvát jako tur), ale vřelo to ve mně a k erupci rozhodně nebylo daleko. Moji drazí kolegové totiž pronášeli moudra typu: „Na vesnici lidé snadno zakrní, není tam žádná kultura…“ myslela jsem, že mě to zabije! Zevšeobecňování tohoto typu upřímně nenávidím, navíc podobný názor považuji za naprosto DEMENTNÍ. Já se úplně ztotožňuji s názorem mého táty, který říká, že kultura není záležitost místa, kde člověk bydlí, ale záleží na člověku samotném. Znám spoustu lidí z velkých měst, kteří do divadla celý rok nepáchnou, a znám obyvatele vesnic, kteří si netíží jet do toho divadla autem nebo autobusem desítky kilometrů, aniž by to považovali za velkou oběť… a naopak.

Proč o tom všem píšu? Protože podobně jako se zevšeobecňuje město a vesnice, je to i s Čechami a Moravou. Morava přece nutně neznamená JEN vesnici, že jsem z Moravy, neznamená, že máme SKLÍPEK a každý rok na dvorku zabíjačku, a také, možná někoho překvapím, neznamená, že kdo je z Moravy, je natvrdlý prosťáček (stejně tak jako každý „čecháček“ nutně nemusí být vyčůraný všeználek, že!? :))

S podobnými představami jsem se setkávala dnes a denně, kdy jsem jako rodilá Hodoňačka z Moravy přesídlila do Prahy, abych tady studovala. Vtipných narážek jsem si opravdu užila, dodnes nezapomenu na kolegu Vladimíra, který si pokaždé, když jsem v pátek přišla na fakultu s větší taškou, pobaveně prohlásil: „Aha, zase jedeš NA VENKOV? To hned za Prahou sedneš na koňskou dráhu, co?“

Milý Vladimíre, zdravím tě! A i kvůli takovým, jako jsi ty, jsem hrdá, že moje rodné kořeny jsou právě na té Moravě. :)

Klára Milošová


Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

  • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
  • co nedokážeme pochopit
  • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
  • jaké máte zkušenosti s lidmi
  • jak se pozná Čech, jak Moravák
  • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
  • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

 

Reklama