Vánoční svátky máme spojeny s klidem, pohodou a láskou. Měli bychom je trávit v kruhu svých nejbližších, tedy své rodiny. A čím větší, tím lepší. Na absenci velké rodiny si rozhodně nemůže stěžovat herečka a budoucí čtyřnásobná maminka Klára Trojanová.

Ke třem dětem, které má společně se svým manželem hercem Ivanem Trojanem, brzy přibude čtvrté. Klára Trojanová pro magazín Žena-in prozradila, že miminko se narodí v dubnu a dvanáctiletému Františkovi, jedenáctiletému Josífkovi a dvouletému Toníčkovi přibude další bratříček.

klara

Vzápětí mě napadla myšlenka, že spousta tatínků, kterým se nedaří syn, by mohli chodit na mustr k Ivanu Trojanovi. Myšlenku vyslovím nahlas. Obě se zasmějeme a pokračujeme v milém rozhovoru, který bude o práci, o dětech, a také o Vánocích.  

S manželem jste vždycky plánovali tak početnou rodinu?
Já jsem ze tří dětí, takže pro mě byly tři děti tak akorát. Dlouho to vypadalo, že budeme mít jenom dvě, neboť s přihlédnutím na moje deprese to s dalším dítětem nešlo dohromady, pak se ale všechno zdárně vyvinulo a třetí dítě bylo takovým bonbonkem, završením celé rodiny. Toníček se opravdu povedl, je velmi milý... a já jsem už teď zvědavá, co přijde se čtvrtým dítětem.

tonicek

Toníček se opravdu povedl

Byla jste překvapena, když jste zjistila, že jste znovu těhotná?
Byli jsme s manželem doslova v šoku. Dokonce jsem si v jednu chvíli myslela, že jsem už v přechodu. Čtvrté dítě přišlo opravdu neplánovaně a nečekaně.

Nezlobte se, že se na to ptám, ale dnes je přece celá řada možnosti, jak předejít otěhotnění. Vy neberete žádnou antikoncepci? Z nějakého přesvědčení?
Antikoncepci neberu, ale není to z žádného přesvědčení. Ale teď to určitě nějak řešit budu, teď už ano. (smích)

Zmiňujete vaši chorobu. Jednalo se o těžké depresivní stavy, o kterých jsme se mohli dozvědět i prostřednictvím nedávno odvysílaného dokumentárního cyklu ČT Třináctá komnata, kde mluvíte o své nemoci celkem otevřeně. Povězte mi, uleví se člověku, když pustí svoje problémy takříkajíc do světa? Jaké jste třeba měla po odvysílání tohoto pořadu reakce?
Já jsem tušila, že se mě na to zeptáte. Řekla jsem si, že vám odpovím, že všechno, co jsem chtěla říct, jsem řekla už v tom pořadu, a více se k tomu nebudu vyjadřovat. Ale zase na druhou stranu... proč ne. Já tu nemoc neberu jako něco, za co by se měl člověk stydět, o čem by se nemělo mluvit. Naopak. Opravdu velmi dlouho jsem váhala, zda do toho pořadu jít, protože někteří lidé to můžou brát jakoby trochu bulvár, zviditelnění se, ale na té chorobě není vůbec nic zajímavého. A důvod, proč jsem přistoupila k natáčení Třinácté komnaty, byl zejména ten, že jsem chtěla lidem, kteří prožívají to, co já, nějak pomoci, neboť téma depresí a vůbec psychiatrie je u nás pořád tabu. Lidé se o tom stydí mluvit, stydí se za tu nemoc, že ji mají, že se s ní léčí. A úplně nejhorší je, když s tím nic nedělají, když si myslí, že si pomůžou sami. Ale to nejde, v tomto případě si člověk sám nikdy nepomůže.

13. komnata Kláry Pollertové-Trojanové

Určitě je potřeba pomoc nejen odborníka, ale také pomoc přátel a rodiny. Váš manžel stojí absolutně při vás. A teď malinko odbočím. On při vás stojí spíše duševně než fyzicky, poněvadž vzhledem k obrovské pracovní vytíženosti se doma asi moc neohřeje. Jak tomu bývá o Vánocích?
Ivan je na Vánoce vždycky doma. V Dejvickém divadle mají v tomto období volno. A bude doma až do konce prvního týdne v lednu, takže celé Vánoce máme pro sebe. První týden pak většinou jezdíme na hory.

I letos, když jste těhotná?
Taky. Ale už nebudu lyžovat, akorát vyrazím s Toníčkem na nějaký kopeček, abych ho postavila na lyže.

Vždyť jsou mu teprve dva roky?
No nejvyšší čas, už musí. (smích) My jsme lyžařská rodina. Lyže, to je u nás skoro až povinnost.

A na Štědrý večer ještě budete doma, nebo už na horách?
Letos nám to bohužel časově nevyšlo, takže ho strávíme doma, ale jinak jsme každoročně na horách. Připadá nám to tam takové hezčí, svátečnější.

Každým rokem odjíždíte na hory, takže předvánoční přípravy neděláte?
Proč bychom je nedělali? Dělám všechno, co k Vánocům patří. První adventní neděli musí být nazdobený byt, to je u nás v sobotu předtím velký úklid a zdobení, aby tam bylo hezky, a pak hned začnu péct cukroví. Peču i vánočky, vařím rybí polívku, na Vánoce musí být všechno tak, jak má být.

I s kaprem ve vaně a pravým vánočním stromečkem.
Já ryby nemusím, jím sprostě kuřecí řízek, (smích) ale Ivan i kluci kapra milují, takže kupuji chlazené půlky. Od té doby, co se mi kapr hýbal ještě na prkýnku. No a stromeček, samozřejmě že pravý, jaký jiný?

klara

rodinná fotografie z roku 2007

Třeba umělý.
A to jako proč?

Teď jste mě tou přímou otázkou úplně zaskočila. Proč? Já nevím proč. Spousta lidí má umělý, třeba aby šetřili lesy, nebo že se jim líbí.
Tak ať si ho mají, když se jim líbí. My máme vždycky pravý vánoční stromeček, který krásně voní.

A co vánoční dárky? Umíte nakupovat s předstihem?
Umím. Já je mám zabalené třeba už i měsíc dopředu. Nakupovat začínám tak koncem října, začátkem listopadu.

Vy jste dobrá, jak to stíháte?
No právě, já musím všechno dělat průběžně. Musím si věci plánovat, protože nemám ráda, když se mi pak nakumulují a mám pocit, že nestíhám. Navíc v té naší početné rodině nikdy nevíte, co se stane, pořád něco řeším. A já mám ráda, když Vánoce probíhají v klidu.

Kdybyste měla zlatou rybku, která by vám chtěla splnit tři přání, jaká by to byla?
Tak s tím na mě nechoďte. Já tyhle otázky nemám ráda. Navíc žádná zlatá rybka není, že jo? Já na všechny otázky typu „vaše životní krédo“ odpovídám vždycky stejně – až na pár kiksů to byl pěknej průser. A toho bych se držela i dál.

(smích) I to je odpověď. Pojďme tedy od rybky jinam, třeba k vaší práci. Vy jste upřednostnila rodinu před kariérou. Děti jsou sice krásná věc, ale přece jen... nemáte někdy chuť s celou tou domácností praštit a vrátit se zpátky k filmu a do divadla?
Skoro každý večer... (smích)

divadlo

s Michalem Dlouhým ve hře Kdo je tady ředitel? / Švandovo divadlo 2009

Působila jste v řadě divadelních rolí, a z těch filmových vzpomeňme například Vesničko má středisková, Vrať se do hrobu nebo Jedna ruka netleská, kde jste hrála společně se svým manželem. Díváte se někdy na sebe v televizi?
Ne, to vůbec ne. Já se vůbec málo dívám na televizi a ve znalosti filmů jsem úplný analfabet. Jednak nevydržím sedět u televize, mně to prostě nebaví sedět u něčeho dvě hodiny, a jednak na to nemám čas. Jediné, u čeho vydržím a jsem nerada rušena, tak to jsou Tři oříšky pro Popelku. Ta pohádka se mně strašně líbí a dojímá mě. Libuška Šafránková je nádherná.

vrat

S Milanem Šteindlerem v komedii Vrať se do hrobu (1989)

...tati, prý jsi naboural poanu Rumlenovi do brány... / Vesničko má středisková (1985)

To je pravda, asi navždy naše nejkrásnější princezna. Přijde mi, že je pořád stejná. Ovšem vy se také moc neměníte. Letos vám bylo čtyřicet a pořád vypadáte jako holčička. Ve čtyřiceti člověk rozhodně není starý, ale na těhotenství je přece jen už nejvyšší čas... Jak se cítíte? Je nějaký zásadní rozdíl mezi tímto posledním a vaším prvním těhotenstvím?
Rozdíl je v tom zásadní. Nejvíce v tom, že když čekáte první dítě, tak nevíte, do čeho jdete, co vás čeká, a pokud všechno probíhá tak, jak má a všechno je v pořádku, tak je to krásné očekávání. První těhotenství jsem si doslova užívala. O druhém nevím skoro nic, protože starší syn byl malinký, do toho jsem ještě hrála, takže to byl takový hukot. A u těchto dvou... u toho třetího jsem si říkala, tohle už nechci nikdy zažít. Ale stalo se. První tři měsíce mi bylo hodně zle, ale už se to uklidnilo, už je to dobré.

Vaši tři chlapci mají krásná česká jména, prozradíte nám i jméno toho čtvrtého?
Už máme vybrané nějaké jméno, ale nechám si to s dovolením pro sebe. Myslím, že zatím není důvod ho zveřejňovat.

Tíhnou vaše starší děti k herectví?
Tak to zatím nevím. Hodně sportují, a co jednou budou dělat, tak na to je ještě hodně brzy. Uvidíme.

Jejich tatínek a váš manžel herec Ivan Trojan patří mezi nejobsazovanější a nejpopulárnější herce současnosti. Jakou jeho roli máte nejraději? 
Kde se mi líbí nejvíc? Když on taky hraje pořád takové ty různé podivíny. (smích) Ale mám například moc ráda divadlo i film Bratři Karamazovi, to je jeden z mých favoritů. A jinak... mně se líbí ve všem. Opravdu ho považuji za jednoho z našich nejlepších herců, a to neříkám proto, že jsem jeho manželka, ale protože vím, jak ke všemu přistupuje poctivě. Líbí se mi jeho profesionalita, včetně dokonalé přípravy, což je diametrálně odlišný přístup od toho mého. Ale já jsem zase pečlivá v domácnosti. (smích)

Když on taky hraje pořád takové ty různé podivíny... Jedna ruka netleská (2003)

Žárlíte na svého manžela? Přece jen je neustále obklopen herečkami.
Nežárlím, věříme si. Mě vytáčí jiné věci. A teď trochu odbočím. Včera se mi stala taková věc: šla jsem vyvenčit našeho jezevčíka, je dost drzý a chodí bez vodítka. Když ale na něho zakřičíte, tak poslechne. Jenže já jsem dostala od jedné paní vynadáno, jak to, že ten pes není na vodítku, a měla ještě nějaké jiné řeči. Ale když jsem k ní přišla blíž, tak najednou povídá: „Vy jste manželka Ivana Trojana, že jo?“ Já jsem přikývla, a ona najednou obě úplně obrátila: „Tak to je v pořádku.“ A já jsem si v tu chvíli řekla: Proč je to najednou v pořádku, a předtím to nebylo? Na jednu stranu je sice fajn, že máte dveře leckde otevřené, ale na druhou stranu, proč to kastování?

Já vám rozumím, ale s tím nic nenaděláte. Na herce bylo vždycky nahlíženo trochu jinak, jakoby až posvátně. Ona vám chtěla dát najevo, že jste pro ni někdo nedosažitelný, manželka oblíbeného herce. Je to nespravedlivé, ale já bych si to tak nebrala.
To ano, ale stejně mě to štve. Proč se k sobě lidi nechovají slušně pořád?

A tak buďte ráda, že to nemáte naopak. Holt jste si vzala Ivana Trojana, a ne Pepu Nováka.
(smích) No jo, ale v pořádku to není!

smanzelem

s manželem Ivanem Trojanem

Vy jste známá ale nejen díky sobě nebo manželovi, ale také díky vašemu bratrovi, kterým je český olympionik, kanoista Lukáš Pollert. Co dnes dělá?
Já nevím, co dnes dělá, zavoláme mu?

Zase jste mě dostala. (smích) Tak jinak, co dělá v současnosti?
Dělá to, co vystudoval. Je lékařem, anesteziologem v motolské nemocnici. Teď zrovna jsme se viděli na Mikuláše.

Máte ještě starší sestru, navštěvujete se vzájemně coby sourozenci?
S bráchou skoro vůbec, protože hodně pracuje, ale hodně jezdím za jeho ženou, mají pět dětí, tak ji zastihnu doma častěji než bráchu. A se sestrou se navštěvujeme poměrně často, jako holky jsme si blíž, hlavně přes ty děti.

Bratr má pět dětí? A sestra?
Sestra tři.

Tak jestli už budu počítat i vašeho čtvrtého chlapečka, dohromady dáte svým rodičům 12 vnoučat. To je opravdu velká rodina.
Všem vám přeji krásné Vánoce a vám na jaře krásné a zdravé miminko.
Děkuji a všem čtenářkám také přeji krásné Vánoce.

mydve

Vizitka

 • Klára Trojanová-Pollertová se narodila 17. září 1971 v Praze
 • V osmi letech zaujala filmaře svýma krásnýma velkýma očima a dostala první roli ve filmu Hordubal (1979)

hordubal

 • Další dětské role v titulech: Tv seriál Návštěvníci, filmy Vesničko má středisková, Do zubů a do srdíčka, Operace mé dcery.
 • Pozdější filmové a televizní role: Vrať se do hrobu (1989), Tv pohádky: O princi Truhlíkovi, Není houba jako houba, Cyprián a bezhlavý prapradědeček, Vojtík a Duchové(1995 - 1997)
 • V roce 1994 dokončila studium na DAMU. I přes nabídku do angažmá Národního divadla, dala přednost Činohernímu studiu v Ústí nad Labem
 • Od roku 1995 byla členkou Divadla pod Palmovkou
 • V roce 2002 se stala členkou smíchovského Švandova divadla na Smíchově (př. divadelní hry: Mobile Horror, Znalci, Dorotka, Periferie, Žebrácká opera)
 • Výbornou roli Maired ztvárnila i v inscenaci Poručík z Inishmoru (2007)
 • V roce 2003 si zahrála se svým manželem ve filmu Jedna ruka netleská
 • Naposledy hrála v komediálním drama Poločas rozpadu (2007)
 • V současnosti je Klára Trojanová na mateřské dovolené
 • Už dvacet let je vdaná za herce Ivana Trojana, se kterým se seznámila na letních Shakespearovských slavnostech, ještě coby studentka DAMU. Čekají spolu čtvrté dítě.
 • Klára Trojanová získala v roce 1993 cenu Valtra Tauba, která je udělována nejlepším absolventům oboru herectví

foto: poskytla Klára Trojanová a A. Stušková
jiný zdroj: www.youtube.com

Čtěte také:

Reklama