Pro naše téma atopický ekzém jsme vyzpovídali také naší kolegyni Kláru Tichou, která má s tímto problémem bohaté zkušenosti. Také od redakce získala k testování novinku, kterou jsme získali na tiskové konferenci při uvedení na trh.

Jak často tě trápí ekzém? V jakých obdobích je to horší?
Tohle je individuální. Ekzém se mi vyskytuje na dlaních, mezi prsty a hřbetech rukou, takže teď v zimním období musím dbát o zvýšenou péči o ruce a neustále je hydratovat a mít je v rukavicích. Taky záleží i na psychice, protože ta má na ekzém velký vliv.

skin

Jak často chodíš k dermatologovi?
Co se týká dermatologů a mých zkušeností, tak jsem k nim byla ještě do nedávna skeptická. Většina z nich mě odbyla předepsáním kortikoidových mastí. Ty vám sice rychle zaberou, ale po vysazení se vám atomický ekzém mnohonásobně zhorší. Až minulý rok na podzim jsem na doporučení navštívila jednu paní dermatoložku, která mi předepsala mast bez kortikoidů, která mi dlouhodobě pomáhá. Teď se tam už chystám jen v případě, že potřebuji předpis. Na radu lékařky také neustále promazávám ruce, takže jsem ráda, že neřeším zatím žádný akutní problém.

Máš vypozorované, co zhorší výsev ekzému?
Určitě je to zima a mráz. Důležité je také sledování jídla. Vím, že když si dám kravské mléko, tak se za pár hodin můžu uškrábat, ale jiné mléčné výrobky mi problém nedělají. Je potřeba omezit i cukr. Další vliv na můj ekzém má stres.

Na jakých místech těla máš největší ložiska?
Jak už jsem se zmínila výše, ekzém mě trápí pouze na dlaních, prstech a hřbetech rukou.

Jak tě to limituje?
Limituje mě to v tom, že to nejen bolí, ale i to je velmi neestetické a nedá se to schovat. Ekzém mi otravuje život při běžných činnostech jako je mytí rukou nebo krájení zeleniny…Je to nepříjemné také ve společenských situacích, kdy někomu podáváte ruku nebo máte ruce položené na stole. Chodím cvičit a v době, kdy jsem měla ekzém hodně rozjetý, že jsem musela při józe hodně napínat ruce a prsty a zapírat se o ně, stalo se mi, že mi kůže popraskala a tekla mi z nich krev. Nic pěkného, bolelo to a ještě jsem poutala pozornost ostatních, co cvičili. Bála jsem se, aby mi do prasklin nevnikly nečistoty, případně abych pak v prasklinách neměla zánět.

Jakým způsobem ekzém léčíš?
Ruce jednou denně promazávám mastí na předpis a přes den je neustále mažu šetrnými neparfemovanými krémy na ruce. Ty většinou střídám, mám několik vyzkoušených, že nedráždí.

Měla jsi možnost vyzkoušet zdravotnický prostředek Bepanthen Sensiderm krém, který jsme získali na tiskové konferenci, co na něj říkáš?
Bepanthen Sensiderm krém je rozhodně skvělá varianta pro celodenní hydrataci pokožky, nijak ji nedráždí a zmírňuje svědění. Osvědčila se mi v začátku vzplanutí, kdy jsem potřebovala kůži ošetřit a zklidnit. Za mě určitě doporučuji, je dobré, že se dá koupit v lékárně bez receptu.  Dobře hydratuje i Bepanthen Care Mast.

Čtěte také: