Ve svých osmadvaceti letech patří mezi nejznámnější advokáty v České republice. Její pracovní život provázejí zločinci a vrazi, pozornost veřejnosti se však upírá zejména na jednoho – Jiřího Kajínka, který byl před osmi lety odsouzen za dvojnásobnou vraždu na doživotí, a usiluje o obnovení procesu. Proč toužila vstoupit do politiky a jaká je v profesním i v osobním životě Klára Slámová?

Nedávno skončily volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Těsně jste se jako kandidátka za ODS nakonec nedostala do Sněmovny. Jak moc vás to mrzí?

Počítala jsem s tím, neboť jsem nebyla na volitelném místě. Počet preferenčních hlasů mne ale velmi překvapil a zároveň potěšil, takže všem děkuji za podporu.

Proč jste vlastně chtěla do politiky?

Chtěla jsem do té aktivní politiky, protože jsem mohla mít šanci něco změnit. Teď doufám, že to udělají jiní. Jde mi zejména o zlepšení legislativy týkající se zvířat (je nutná vyšší ochrana a citelnější tresty za týrání) a vězeňství (nastavit systém tak, aby se snížila recidiva, což znamená mimo jiné zlepšit podmínky pro vězně, kteří chtějí po propuštění řádně pracovat).

Myslíte si, že více žen v politice by ČR prospělo?

V politice přece nejde o to, jestli je politikem žena nebo muž. Důležité je, aby politik řádně odváděl svou práci a nechodil do politiky pouze kvůli postu. Pokud bude politik dobře pracovat, je jedno, jestli to bude muž nebo žena.

Vystudovala jste Státní konzervatoř, obor housle. Jak a proč se z houslistky stala právnička?

Před maturitou nastaly jisté okolnosti, na základě kterých jsem se rozhodla pokračovat ve studiu na jiné škole. Zvítězila Právnická fakulta. Chtěla jsem při práci používat mozek a vyniknout v oboru, ve kterém se uplatní právě tato činnost.

Jste obhájkyní nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka. Kolik dalších případů kromě Jiřího Kajínka zvládáte?

V současné době evidujeme několik set aktivních případů, těch akutních několik desítek.

Věříte, že Kajínka jednou dostanete z vězení ven?

Doufám, že jednou vyjde z vězení jako svobodný člověk. Jestli se to podaří mně či mému kolegovi nebo někomu jinému, je vedlejší. Důležité je, aby se tak stalo.

Jak často se spolu stýkáte?

Pokud probíhají soudní stání, tak častěji. Než jsme podali návrh na obnovu, jezdila jsem do Valdic téměř každý týden. Nyní je frekvence trochu nižší.

O čem spolu hovoříte?

Naše rozhovory se týkají případu, popřípadě podmínek ve věznici. V případě osob omezených na svobodě je nutno věnovat část rozhovoru i tomu, co má taková osoba na srdci či v duši. Jak se cítí, jaká má přání a podobně.

Dá se říci, že váš vztah je čistě pouze pracovní nebo se z vás stali přátelé?

I když se jedná o čistě pracovní vztah, je advokát nositelem klientem sdělených pocitů. Protože se jedná o společný boj za žádoucí výsledek – a tento boj je nejen dlouhý, ale i tvrdý, vzniká zcela jistě vztah společného zájmu a cíle.

Jak jste se vůbec k tomuto slavnému případu dostala?

Zhruba v roce 2003 nás oslovila určitá skupina lidí, jestli bychom nechtěli do případu vstoupit. Tito lidé nám poskytli některé závažné materiály, na základě kterých jsme se rozhodli případu ujmout.

Jak vypadá v praxi práce na takovém případu? Jezdíte po republice, hledáte nové svědky, pročítáte spisy?

Na počátku to bylo velmi náročné, protože bylo nutné hovořit s mnoha lidmi, kteří měli k věci co říci. Také bylo nutné mnoho z těchto osob vyhledat, což vlastně představovalo detektivní činnost. Vedle toho bylo nutné nastudovat několik tisíc stran materiálu.

Kolik hodin práce týdně Kajínkově případu věnujete?

Záleží na tom, zda probíhá aktivní soudní řízení, či nikoliv. „Zprůměrovat“ se to nedá. Ale v době probíhajícího soudního jednání a před ním, popřípadě bezprostředně po něm, to bylo jistě 10 hodin denně.

V jednom rozhovoru jste uvedla, že Jiří Kajínek nemá např. pro návštěvy ve věznici stejné podmínky jako jiní vězni. Jak jste na tuto skutečnost přišla? A proč se to podle vás děje?

Na to se především musíte zeptat jeho věznitelů. Co se mého názoru týče, mám za to, že některým lidem vadí popularita pana Kajínka, včetně zájmu žen o něj. Sami tohle nikdy nezažili a zřejmě mu to závidí, což je smutné, protože mu chybí to nejcennější – svoboda – kterou oni mají.

Jako advokátka se občas určitě ocitnete v nevděčné roli. Osvobodila jste například někdy člověka, i když jste věděla, že je vinen?

„Osvobozuje“ soud, nikoliv advokát. Jinak je samozřejmé, že advokát neobhajuje pouze nevinné. Pro advokáta – a konečně i pro soud, by mělo být rozhodující, zda lze, za dodržení pravidel trestního procesu, uznat obžalovaného vinným. Pokud nelze za dodržení pravidel trestního procesu dojít k závěru, že obžalovaný je vinen, pak nesmí být odsouzen. Je přitom nerozhodné, zda něco spáchal či nikoliv. Takto jsou nastavena již několik století pravidla trestního procesu. Není to ve prospěch nějakých „pachatelů“, ale je to pojistka správnosti procesu pro všechny členy společnosti. Pojistka proto, aby nevinný nemohl být odsouzen proto, že se to jeví společensky nebo politicky žádoucí.

Jak jste si takové rozhodnutí „ospravedlnila“ sama před sebou?

Tím, co jsem právě uvedla, neboť jsem toho názoru, že je lepší osvobodit několik vinných, než odsoudit a zavřít jednoho nevinného. Tohoto názoru nejsem jen já, ale je to podstata tak zvaného „spravedlivého procesu“.

Jste mladá, atraktivní žena. Jak se k vám chovají kolegové advokáti nebo soudci?

Nevím, jestli atraktivní, mladá snad ještě ano. (smích) Jako advokátku mě spíše musí zajímat reakce soudců, tedy těch, kteří mají v rukou osud mých klientů. V případě soudců, až na malé výjimky, respektují soudci především znalosti právní a schopnost jejich uplatnění při procesu – civilním nebo trestním a nenechávají se ovlivnit vzezřením advokáta, pokud není zvlášť odpudivé.

Zažila jste někdy, že se na Vás kolegové dívali „skrz prsty“ pro váš nízký věk nebo blond vlasy?

Ne.

Vystupujete v televizi, jste veřejně známou osobou. Chodí vám od neznámých mužů třeba nabídky k sňatku?

O osobních věcech nehovořím ani s novináři. Mé soukromí je moje – ne klientů a ne veřejnosti.

Limituje práce nějak vaše soukromí?

Samozřejmě, jako každému, kdo se své práci věnuje naplno. Protože je ale práce mým koníčkem, nelituji času, který jí věnuji. Jsem šťastná, že tuto práci mohu vykonávat.

Je podle vás dnešní svět spravedlivý?

Na tuto otázku jsem již mnohokrát odpovídala. Ani dnešní ani minulý lidský svět není spravedlivý. Spravedlnost lidská neexistuje, je to jen touha se přiblížit spravedlnosti Boží. Jen ten, kdo vše ví a zná všechny okolnosti, může být spravedlivý. Takovou vlastností však lidé nejsou nadáni.

Bála jste se nebo bojíte se někdy o život?

Ale ano. Jako asi každý. Jen ty důvody jsou u lidí různé. Pokud se zpracovávají zvlášť obtížné trestní kauzy, pak je i přiměřená míra strachu nutnou podmínkou opatrnosti.

Nosíte u sebe zbraň?

O způsobech a možnostech mé obrany nehovořím.

Existuje člověk nebo případ, na kterém byste nikdy nechtěla pracovat?

Jistě. Nesnáším agresivní pedofily a tyrany zvířat. Protože se sama domnívám, že by měli být co nejdéle izolováni od společnosti, byla by jejich obhajoba z mé strany nemístná.

Jste neuvěřitelně aktivní žena. Plánujete někdy v budoucnu rodinu?

Dá-li osud, pak ano.

Kdy jste byla naposledy na dovolené?

Času na dovolené je málo. Téměř žádný. Vždy jen několik dní za sebou. Právě teď jsem o takovou krátkou dovolenou přišla – bylo moc neodsunutelné práce. Mám ráda teploučko, moře a příjemné prostředí.

Sbíráte historické plyšové medvědy, doma chováte osmáky. Čím vás oslovila tahle zvířata?

Oslovují mě všechna zvířátka. Jsou mnohem morálnější než někteří lidé. A často bezmocnější – ohrožení. Je jich tolik a jsou všechna tak jedinečná.

Jaké máte dlouhodobé profesní cíle?

Mým cílem je vykonávat právnickou profesi co nejdéle. Chtěla bych zkusit i jiné právní profese. Láká mě zkušenost soudců. Ale předtím, než se na takovou cestu vydám, chtěla bych získat především životní zkušenosti.

Osmadvacetiletá Klára Slámová se narodila Jindřichově Hradci, vystudovala Státní konzervatoř v Praze, obor housle. Po maturitě z konzervatoře odešla a nastoupila na Právnickou fakultu UK v Praze. V roce 2001 začala pracovat jako koncipientka, v roce 2004 složila advokátní zkoušky, od té doby působí ve vlastní advokátní kanceláři. Obhajuje “nejslavnějšího” českého vězně Jiřího Kajínka, Jiřího Pasovského (obžalován z vraždy nigerijského konzula), Johna Pacovského (trojnásobná vražda v Litvínovicích), zabývá se i kauzou údajného znásilnění ve věznici Jiřice a dalšími případy.

Reklama