Jak se na české ženy dívá slavná módní návrhářka Klára Nademlýnská, co jim doporučuje, aby měly styl, a co ráda nosí ona sama, se dozvíte v rozhovoru, který pro vás připravila redaktorka Dana Svobodová.

Klára Nademlýnská na mě zapůsobila nejen svou poslední kolekcí, o které jste se mohli dočíst v mé reportáži Česká moda s pařížským šarmem, ale i svou osobností. Vždycky jsem si říkala, co mě na její módě tak přitahuje. Teď už to vím. Na první pohled křehká a tak trochu plachá žena vytváří módu, která je mužsky sebevědomá, a přitom velmi feminní. To jsou protiklady, které se vzájemně doplňují a zároveň svádí k otázkám.

nademlynska

Vaše limitovaná kolekce Cosmos - protiklady v nás, kterou jste představila na Expu 2010, mě doslova okouzlila. Kde nebo kdy vás napadl ten první impuls k vytvoření této kolekce?
Téma pro všechny kolekce na Expo bylo „Paměť“, a ta zahrnuje vše. Můze to být minulost, přítomnost nebo vzpomínky na budoucnost... Hlavní inspirace pro mne byl vesmír, čas a protiklady, které jeden bez druhého nefungují. Dualita všeho v nás a ve vesmíru.

Můžete nám prozradit, s jakými protiklady v sobě se perete vy?
Nejlepší příklad asi bude moje móda, ráda mícham mužské a ženské prvky, ráda se inspiruji pánskym šatníkem, vlněnými látkami z pánských obleků. Mám ráda směs klasické krejčoviny s obyčejnou každodenní ležérností.

Pro jakou ženu tvoříte? Kdo převážně kupuje vaše modely?
Mým „idolem“ je žena, která se našla ve svém životě, je charismatická a především sama sebou. Naše zákaznice jsou většinou ve věku 30-45 let, samozřejmě jsou take mladší i starši. Mají představu o tom, jak by se chtěly oblékat, hledají něco originálniho, kvalitního, moderního a svým způsobem i nadčasového.

nademlynska

Tváří vaší značky je nádherná Tereza Maxová. Proč právě ona?
Tereza je pro mne jedním z mých „idealů“ ženy, charismatická, vždy pozitivně naladěná, má svůj styl nejen v oblékání. Známe se dlouho a kamarádily jsme spolu mnohem dříve, než začala tato spolupráce. Máme i děti ve stejném věku, kluci jsou také dobří kamarádi.

Je o vás známo, že jste žila a tvořila v Paříži. Jaké byly vaše začátky?
Začátky v Paříži nebyly nijak lehké. Jeli jsme s manželem bez znalosti jazyka, lidí a prostředí. První dva roky byly hodně těžké, ale když máte cíl, nevzdáváte se. Postupně jsem si prošla všechno od modelingu, šití, dělání střihů až po navrhování.

Když jste si koncem devadesátých let otevřela v Praze butik, neměla jste asi na růžích ustláno. Dá se vůbec v Česku módou uživit?
Strávila jsem v Paříži 10 let a chtěla jsem své zkušenosti uplatnit tady s vlastní značkou a butikem. Začínat tady bylo v něcem snazší a v něčem zase těžší než v Paříži. Musela jsem si tady vybudovat tým lidí, najít výrobu, získat klientelu... Móda u nás není na zbohatnutí, ale já mám svou práci ráda, naplňuje mne.

nademlynska

Co bylo pro vás nejtěžší? Neměla jste někdy chuť s tím tady praštit a vrátit se do Paříže?
Asi byly momenty, kdy jsem si říkala, že pracovat v Paříži pro nějakou značku by bylo jednodušší. Někdy je to těžké mít celou firmu na zádech, není to jen o navrhováni, je tu i spoustu věcí, které člověka nebaví, ale bez nich to nejde. Ale zatím vždy preváží to nadšení pro módu.

Jak se podle vás oblékají české ženy dnes, dvacet let po revoluci? V čem jsou jejich hlavní slabiny a rezervy?
Já sama vidím velky posun za 11 let, co náš butik funguje. Dnes není rozdíl mezi tím, co si kupují Češky a co cizinky. Ženy si vytříbily svůj vkus a ví, co jim sluší, v čem se cítí dobře. Kde vidím mezery, je to, že ještě dost žen se schovává za oblečení, ale oblékání by mělo vypovídat o nás, ne nás zakrývat. České ženy jsou někdy také zbytečně konzervativní, mohly by si dovolit více.

Máte porovnání s Pařížankami. Co proti nim děláme špatně? V čem bychom se mohly inspirovat?
Jak jsem říkala, ženy by si mohly dovolit více, také by měly nechat vyniknout svou přirozenost. Francouzsky se umí „vynést“, vyzařuje z nich přirozená sebedůvěra. 

Často si ženy myslí, že mít styl je otázkou peněz, co vy na to?
Styl určite není o penězích. Je to něco, co máme nebo se můžeme přiučit, a není to o utrácení velkých částek. Je dobře si udělat kvalitní základ šatníku, na kterém můžete dál stavět a doplňovat ho. Vyplatí se investovat do několika opravdu kvalitních kousků, které vydrží.

Patříte k návrhářkám, které nosí svoje modely? Nebo jste spíš (s prominutím) kovářova kobyla?
Nosím hlavně své věci, ty pak doplňuji např. svetry nebo džínsy jiných značek. Když nosím své oblečení, vím, jak se nosí, a mohu ho pak lépe doporučit nebo poradit zákaznicím. Říkám, že testuji, jak se to nosí.

Kde nakupujete? Na co si potrpíte, máte na něco obzvlášť slabost, třeba na boty, kabelky?
Hodně ráda nakupuji boty, mám pro ně velkou slabost. Mohla bych si je kupovat stále dokola. Z každé cesty si vezu alespoň jedny. Nebo boty Nike, které prodávame u nás na butiku, z každé objednávky si kupuji jedny, mám už celou kolekci...

nademlynska

Co by podle vás nemělo chybět v šatníku žádné ženy?
Nehledě na momentálni trendy, vždy se hodí kvalitni džínsy, které dobře střihově sedí, „malé černé šaty“ pro různé příležitosti, designově zajímavý top-halenka nebo krátká kožená bundička. Také se vždy hodí kvalitní pár bot a alespoň jedna hodně kvalitní kabelka. Správné doplňky vždy pomohou dotvořit celý vzhled.  


Když tak přemýšlím nad slovy Kláry Nademlýnské, zijišťuji, že mám na svém šatníku ještě hodně co napravovat, ale rozhodně nemám pocit, že by mi kvůli tomu kleslo sebevědomí. Naopak, Klára Nademlýnká mě hodně inspirovala. Ode dneška zvedám hlavu a budu se alespoň snažit být odvážnější.

Reklama