Módní návrhářka Klára Nademlýnská patří bezesporu ke špičce české módní scény. Reportáž z její poslední módní přehlídky, která se konala 21. 10. v jejím butiku v Dlouhé ulici v Praze, připravila naše módní redaktorka Dana Svobodová

Kolem jejího butiku v Dlouhé ulici jsem vždycky chodila se zatajeným dechem, a kdybych nevěděla, že jsem v Praze, měla bych pocit, že jsem se ocitla Paříži. To není náhoda, neboť Paříž  hraje v tvorbě Kláry Nademlýnské významnou roli. Je její velkou láskou, inspirací a přímo dýchá z jejích modelů.

nademlynska

Dosud jsem její kreace mohla obdivovat jen ve výloze nebo na nádherných fotografiích v módních časopisech. To už je naštěstí minulostí, neboť jsme měla tu čest vidět její módní přehlídku na vlastní oči. A byla jsem doslova okouzlena.

Už jen prostor, ve kterém se konala (butik v Dlouhé ulici na Starém Městě) je výjimečný a vypovídá mnohé a jeho majitelce a její tvorbě. Mají totiž hodně společného. Noblesu, eleganci a smysl pro detail.

nademlynska

Připadala jsem si tam skoro nepatřičně. Přiběhla jsem rovnou z redakce, nijak zvlášť společensky oblečená, promrzlá jak drozd, prostě trochu nesvá.

Mé počáteční rozpaky se rozplynuly ve sklence uvítacího sektu, s prvními tóny hudby a krásnými modely. Sice jsem se těšila, že je bude nepředvádět módní ikona značky a Klářina kamarádka topmodelka Tereza Maxová, ale to už bych chtěla asi příliš. I tak to byl úžasný zážitek vidět její poslední kolekci podzim zima 2010 a limitovanou řadu Cosmos, kterou Klára Nademlýnská úspěšně uvedla i na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji.

nademlynska

Kolekce podzim-zima 2010

Elegantní kabáty, dokonale vypracovaná saka, řasené úpletové šaty, přepásané vesty, hedvábné blůzy, členěné legíny. Celé kolekci vévodila antracitově šedá, nádherně kontrastující se sytě červenou, barvou velbloudí srsti a samozřejmě černou. Vše v útlých siluetách s jemně zvýrazněnými rameny. Zajímavým kontrastem ke strukturovaným materiálům bylo použití jemné krajkové aplikace, která modely odlehčovala a dávala jim křehkou ženskost.

nademlynska

Zasloužený potlesk sklidily i okouzlující bohatě řasené úpletové tuniky a šaty s krásnými detaily, netopýřími rukávy, padajícími drapériemi či drobným řasením připomínající žabičkování.

Některé prvky jako dlouhé klopy, netopýří rukávy, bohaté řasení nebo legíny mi připomněly osmdesátá léta, ale v dobrém slova smyslu. Pokud se jimi Klára Nademlýnská inspirovala, vzala si z nich jen to krásné a dala jim eleganci a noblesu.

nademlynska

Kolekce nazvaná „Cosmos - protiklady v nás“, kterou Klára Nademlýnská představila na Světové výstavě Expo 2010, byla třešničkou na dortu celé přehlídky.

Inspirací kolekce se stala dualita, protiklad, který je naší součástí. Příroda versus technologie, duchovno versus civilizace, minulost versus budoucnost, andělé versus démoni.

Společným jmenovatelem modelů se stal motiv hvězdy v podobě aplikace z čirých kamenů.

Barevnost se nesla v duchu čistoty bílé barvy v kombinaci s šedou a občasným využitím efektního kontrastu s černou a sytou červenou.

nademlynska

Svět protikladů se promítl i do materiálů. Úžasně střižené šaty a tuniky ze vzdušných šifonů či bohatě splývavých úpletů, a jako protiklad perfektně do detailů vypracované korzety z hedvábného dyšezu a kůže.

Více o kolekcích, módě a snad trochu i o životě se dozvíte v našem rozhovoru, který chystáme na pátek 29.10. 2010.

Reklama