Ruku k dílu dnes přiloží i naše Klára Křížová. A to doslova. Kromě toho, že je pracovní workoholik, je také vzorná maminka, která by udělala pro svého synka cokoliv. Třeba i ušila skotskou sukni.

Přiznám se bez mučení, že moc nešiju. Když byly děti malé, zejména první syn, tak jsem mu jako správná maminka šila malé oblečky. Dokonce jsem si i sháněla střihy z časopisů, aby to k něčemu vypadalo. Tchán mi dovezl z Německa elektrickou singrovku, takže šití šlo jako po másle. Postupně se moje nadšení pro šití vytrácelo a dnes stroj vytáhnu jen, když potřebuji zašít nějakou záplatu nebo vyměnit zip.

Náš syn hraje na dudy – již jsme o něm několikrát psali Naše dítě hraje na dudy //zena-in.cz/clanek/nase-dite-hraje-na-dudy/kategorie/pribehy-rodina . Jak se blíží konec školního roku, i v jeho umělecké folklórní škole se blíží závěrečná akademie, kde mají děti koncert - musí předvést, co se všechno naučily. Náš syn si asi před měsícem vymyslel, že se naučí skotskou lidovou baladu, nádhernou tklivou píseň, která se hraje na pohřbech ve Skotsku a v Kanadě – také zní ve filmu Statečné srdce.  Sice ji hraje na naše české dudy, ale myslím, že se to s rozsahem tónů českých dud dá. Poprosil pana učitele Janečka, aby ho to naučil. Je to těžká písnička, zejména na rytmiku, na dlouhé tóny. Takže při učení několikrát brečel, že mu to nejde.. ale už jí teď umí pěkně.

Spolu jsme vymysleli, že by mohl mít na vystoupení skotskou sukni – kilt, aby to ladilo s nasazením té písničky. Já jako nadšená maminka jsem mu slíbila, že mu jí ušiju.

 Jenže jak šel čas, nějak jsem stále neměla kdy mu dojít koupit tu látku. Akademie je už v sobotu. Už o víkendu mi nervózně připomínal, že ještě tu sukni nemá, jestli jsem na něj nezapomněla.. V pondělí se přidal i Radek a  včera se mě ptal učitel na dudy, jestli ten Bertik bude mít tu sukni…  Dneska jsem tedy oběhla obchody, koupila nádhernou látku – ve velkoobchodu, který mi poradila módní redaktorka Dana Svobodová a večer mě čeká šití sukně. Bude jednoduchá, jen taková zavinovací, ale musím ji ušít.

 Ještě vymyslel překvapení na závěr svého vystoupení „Mami, jak je ta písnička tak strašně smutná, jak i ty dudy při hraní pláčou, mohl bych to nakonec nějak rozveselit. Třeba, že bych se otočil a všem ukázal, že jako správný Skot mám pod sukní jen holý zadek“ a moc se té představě smál… tak jsem zvědavá, zda to své vystoupení dotáhne do konce..

 Program dnešního večera je tedy jasný – opráším stroj a vytvořím sukni. Tedy doufám :)

latka

Klárko, jestli zbude materiál, ušij jednu i pro Radka.
Bertík hraje krásně na dudy a Radek měl zase dneska na poradě statečné srdce :)
Díky za příspěvek a v v sobotu držíme palce.
Saša

Téma dnešního dne 20.června 2012: Šití a zašívání

 • Umíte šít?
 • Šily jste (nebo ještě i šijete) pro sebe či pro své děti?
 • Uměla byste si ušít například závěsy?
 • Dala jste si v současnosti něco ušít?
 • Vyplatí se dnes kupovat látku a šít?
 • Při jaké příležitosti nejvíc?
 • Umíte zašívat?
 • Co zašíváte nejvíc?
 • Uměla šít vaše maminka nebo babička?
 • Když jste byly malé, měly jste šité oblečení?
 • Nebo přešívané?

Vše o  šití a zašívání (a klidně i vyšívání), pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu švadlenku odměním krásně vonící dánskou kosmetikou Nordic Birch - krémem na ruce a deodorantem.

darecek

Reklama