Se svou troškou do mlýna přispěla i naše šéfová Klárka. Tedy spíše s opilými „vokurkami“. Ale vězte, že ty v tom byly chudinky úplně nevinně. Stejně jako Klárka se svojí sestrou.

Opilé vokurky

Moje maminka vždycky ráda zavařovala. S tátou nakoupili hafo okurek, ingredience jako cibuli, kopr, feferonky, mrkev a nálev DEKO.

Dělali jsme si zásobu na celou zimu. Pamatuji, jak jsem vždycky musela mýt zavařovačky a víčka.

Později, když jsem byla náctiletá a matka měla víc kamarádek, se kterými nadávaly na život a probíraly všechno možné, se zavařovalo taky. Většinou tak, že se zase nakoupilo hafo okurek, ingredience a všechno ostatní. Jako vždycky. Jenže si k práci máma pozvala své kamarádky, aby jí pomohly, a zdrbly při tom všechno, co se dalo. K práci si většinou otevřely několik flašek vína. Výsledný produkt tedy nebýval už tak dokonalý jako v předešlých letech. Jak se při tom zavařování a pěchování okurek do sklenic chechtaly a myslely na něco jiného, bylo to pak poznat na chuti. Jednou byly moc kyselé, další várka byla přesolená… prostě byly překvapivě hnusné. Překvapivě proto, že jsme nikdy nevěděli, co bude na chuti blbý. A jelikož jsme jiný neměli, často jsme se museli přemoci a přes zimu je zkonzumovat… Tak jsme jim se ségrou říkaly „opilé vokurky“.

Dneska sama nezavařuji. Pamatuji si na ty rozplizlé meruňky, divné třešně, kašovitá jablka - to máma nezavařovala, ale dostávali jsme pravidelné zásoby od příbuzných, a ty opilé vokurky. Dodnes mám ke kompotům docela odpor. I když si koupím zavařené broskve, které mi docela chutnají, většinou plechovku nedojím, někde se zatoulá v lednici a pak ji vyhodím, protože díky nazelenalému povlaku není vidět, kolik broskví ještě zbylo.

Máme ale na zahradě višeň a moje kamarádka z nich teď udělala skvělý džem. A ten mi chutnal moc. :)

Klára Křížová

___________

Klárko, tak když nezavařuješ, zkus ty okurky. Ale sama, bez kamarádek. :)

Díky za příspěvek a přines ochutnant višnový džem...

Saša

Téma dnešního dne 18. července zní: Až se zima zeptá aneb nakládáme a zavařujeme.

Košíčky už jsou vyprázdněny, copak jste natrhaly a zavařily?

  • Jaké ovoce máte nejraději?
  • Zavařujete ráda a často?
  • Co nejčastěji?
  • Děláte i marmeládu?
  • Nakládáte i zeleninu?
  • Máte nějaký zajímavý recept na zavaření či naložení?

U tohoto bodu bych měla malou prosbičku, jestli nemá některá z vás nějaký dobrý recept na nakládání „kozích rožků“. My je s manželem milujeme, ale ne vždy se nám podaří (předem děkuji).

  • A těch bodů by bylo samozřejmě víc.
  • Nechávám vám v tomto tématu úplně volnou jednu ruku (tou druhou zavařujte – a nebo foťte vaše zavařené pochutiny).

A také pište na redakční e.mail: redakce@zena-in.cz

Nejlepší příspěvek odměním krásnou, voňavou kosmetickou sadou FA – sprchový gel a deodorant, v létě se bude určitě hodit, a po takovém nakládání kyselých okurků obzvlášť.:) 

darek

 

Reklama