dje.jpg
Foto: Klára Hrobníková, Radynacestu.cz

Je tomu pár let, co jsem jako mladá holka propadla cestování. Maličká země na severu Afriky se stala mou vstupní branou k poznávání jiných kultur. Celý příběh začal na tuniském ostrově Djerba, který jsme projeli na skútru za pouhý den. 

Kromě nádherných písečných pláží jsme navštívili židovskou synagogu La Ghriba, vesnici Guellala, která je lemována keramickými dílnami, a také pestrobarevný svět místa zvaného Djerbahood

Na každé zastávce se nám dostalo milého přivítání, pomoci v nesnázích a snaha místního obyvatelstva předat nám něco ze své kultury. A další rok bylo místo pro dobrodružství jasné – tuniská pevnina.

Kombinace pro každého

621c95f55fb50blobid0.jpg
Foto: Barceló Concorde Green Park Palace

Ať už hledáte místo k odpočinku, dobrodružství, anebo bájné příběhy z historie, v Tunisku najdete kombinaci všeho. Můžete relaxovat v luxusním hotelu, zahánět žízeň výbornými drinky na baru, nechat se hýčkat v pravém tuniském hammanu.

Anebo vyrazit za hranice komfortu a vydat se objevovat slavná historická místa a obydlí původních obyvatel.

Historická místa, která stojí za to vidět

I tak malá země, jako je Tunisko, se pyšní bohatou historií. Vydáte-li se na sever země k hlavnímu městu Tunis, uchvátí vás zříceniny bájného Kartága.

Vynechat nesmíte ani tuniské muzeum Bardo, které je druhé největší v Africe. 
Získá si vás bohatou sbírkou soch a obrazů, ale jeho hlavní pýchou jsou antické mozaiky či jejich fragmenty.

mu.jpg
Foto: Shutterstock

Směrem na jih se nachází nejzachovalejší amfiteátr ve městě El Jem. Koloseum v El Jemu tvoří samotný střed města a jedná se o třetí největší koloseum vůbec. Dokonce tady byly natočeny některé scény z oscarového filmu Gladiátor!

Můžete se podívat i do sklepních prostor nebo jen obdivovat velikost a krásu hlediště. Od roku 1979 je místní koloseum zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a od roku 1985 se v něm pořádá mezinárodní symfonický festival.

Navštivte domov Berberů…

mat.jpg
Foto: Shutterstock

Kouzlo malého městečka Matmata ležícího na jihu Tuniska, asi 90 km jihozápadně od ostrova Djerba a 350 km jižně od pobřežního městečka Port el Kantaoui, spočívá v unikátních podzemních obydlích, která jsou od pradávna obývána Berbery

Své jeskynní příbytky si vybudovali v době nomádských nájezdů, aby se ukryli před nepřítelem, ale i před velkými teplotními rozdíly. Tzv. troglodyty byly budovány několik metrů pod zemí, kde centrální dvůr spojoval několik uměle vyhloubených jeskyní. Nejchudší obyvatelé Tuniska zde žijí velmi skromným životem dodnes.

Na kuskusu postavené Kartágo

kus.jpg
Foto: Shutterstock

Víte, že berberskou specialitou je kuskus? Toto národní jídlo by měl v Tunisku ochutnat každý už proto, že se k němu váže poutavá legenda o princezně Elise.

Ta kuskus vyzkoušela a zachutnal jí natolik, že se rozhodla na území Tuniska zůstat a postavit zde slavné Kartágo.

Více na Radynacestu.cz
621c9b786787fobrazek.png

Reklama