Kladruby-kone.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pro Kralupy nad Labem, které se nachází v Pardubickém kraji, je charakteristický především Národní hřebčín. Areál tohoto hřebčína je společně s okolní krajinou od roku 2019 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Hřebčín se pyšní chovem běloušů českého plemene starokladrubských koní. Vraníky stejého plemena naleznete v hřebčíně ve Slatiňanech. Jedná se nejstarší plemeno pocházející z našeho území a zároveň také o český chovatelský unikát. Zároveň se jedná o plemeno koní vyšlechtěné speciálně pro ceremoniální kočárovou službu na panovnickém dvoře.

Tento areál hřebčína je navíc nyní nově zrekonstruován. Kromě prohlídky stáje se ale můžete těšit také například na místní zámek nebo muzeum.

V místním zámku na vás čeká dvanáct stylově zařízených sálů a komnat. Návštěvní hodiny jsou v hlavní návštěvnické sezóně (1. 4. – 31. 10.) vždy od úterý do neděle, a to od 10:00 do 16:00. Prohlídky se pak uskutečňují každou celou hodinu.

V kočárovně můžete spatřit soukromý kočár císaře Ferdinanda V. či státní kočár T. G. Masaryka. Z rozhledny vysoké sedmnáct metrů si zase areál prohlédnete pěkně z výšky. Navštívit ale můžete také naučnou stezku, která má přibližně pět kilometrů s dvanácti zastávkami.

Zdroj info: kudyznudynhkladruby, wikipedie, instagram@iprelouc

Reklama