5ef5cb73b07c7obrazek.png
Foto: Shutterstock

„S Barym, naším pětiletým německým ovčákem, jsme byli na procházce v lese a on nám jako vždy nosil klacky. Děsně rád aportuje, a tak mu je neúnavně házíme. Jenže tentokrát to skončilo špatně. Z dálky se ozvalo šílené kňučení a my se rozběhli za ním. Nejdřív mě napadlo, že třeba vběhl do vosího hnízda, ale na místě nás čekal šok. Měl ten dlouhý klacek zapíchnutý v krku a z huby mu tekla krev. Válel se po zemi a tlapkami se ho snažil vyndat, až se mu to podařilo. Jenže začal krvácet ještě víc. Popadli jsme ho a běželi s ním domů. A pak hned na nedalekou veterinu, kde ho naštěstí zachránili,“
vzpomíná na děsivý zážitek paní Jana (31), která si při odchodu z ordinace vyslechla varování, aby svému psovi klacky už nikdy neházela. S takovými zraněním se totiž setkávají až příliš často a ne vždy končí šťastně.

Za jednu z nejrizikovějších aktivit považují házení klacků a větví také školitelé kurzů První pomoc Pes. A rovnou uvádějí příklady, jak ke zranění může dojít:

  • Pes běží pro hozený kus dřeva, snaží se jej za běhu sebrat ze země a zapíchne si ho do krku celou svou vahou i momentální kinetickou energií.
  • Pes se pohybuje na volno, nebo i na vodítku, hrdě si nese svůj klacík. Nevšimne si výmolu, nebo patníku, ale klacek si do krku zapíchne bez sebemenších problémů i na rovném chodníku.

Jak poskytnout první pomoc?

  1. Základní rada zní stejně jako v případě záchrany lidského života – nepanikařit.
  2. Snažte se psa uklidnit a zamezit mu ve zběsilých pokusech o vytažení klacku z rány. Měl by zůstat, stejně jako jakýkoli jiný předmět v ráně, až do zásahu lékaře. Naopak je vhodné klacek zafixovat, aby se nepohyboval. Pokud je až příliš dlouhý, je možné jej šetrně zakrátit.
  3. Jestliže psa neudržíte, a on si klacek z rány packami odstraní, snažte se zvíře držet v takové poloze, kdy mu krev bude moci vytékat z tlamy ven. „Pokud bude stékat do krku, hrozí její vdechnutí a následné dušení krví nebo jejími sraženinami,“ varují školitelé z První pomoc Pes.
  4. Okamžitě se vydejte do ordinace veterinárního lékaře a cestou mu zatelefonujte. Bude o vašem příjezdu dopředu vědět a může se na něj připravit.
  5. Vezměte dotyčný předmět s sebou k veterináři pro jeho lepší představu o zranění.

Na co je třeba myslet?

5ef5cbbbcc494obrazek.png
Foto: Shutterstock

Může se stát, že si pes klacek vytáhne a jeho stav se nezdá být vážný. I přes to je lepší navštívit veterináře. Kromě toho, že v ráně mohou zůstat úlomky dřeva, bude místo vpichu zcela určitě znečištěno.

„Jak asi tušíte, krk psa je “nebezpečnou zónou”. Nachází se zde hltan, hrtan, hlasivky, vstup do průdušnice i jícnu, slinné žlázy, mízní uzliny a dvě obrovské tepny, které odpovídají za prokrvení mozku. Zásah do těchto oblastí může mít pro psa fatální následky,“ dodávají školitelé první pomoci s tím, že by majitelé měli naučit své psy hrát si s předměty k tomu určenými a vybranými na základě vzrůstu zvířete.

Čtěte také:

Reklama