zuba3.jpg
Jednoduchý kartáček na zuby z větvičky nebo kořínku rostliny salvadory perské dobře znají nejen v zemích blízkého východu, ale také na severovýchodě Afriky nebo v západní Asii. Úplnou raritou však už naštěstí není ani v Evropě, k dostání je i u nás. Tenhle přírodní kartáček má totiž prokazatelně blahodárné účinky na náš chrup.

Salvadora perská (Salvadora persica) známá také pod názvem „Arak“ je subtropická až tropická rostlina rostoucí nejčastěji na sušších územích, která jsou alespoň občas zaplavována vodou. Jde o pomalu rostoucí, neopadavý, poléhavý či vzpřímený keř nebo malý strom dorůstající do výšky 1 až 3 metrů.

Co miswák umí?

5a8c0cd2f08cfzuva.jpgUvnitř klacíku jsou jemná vlákénka, která dokáží mechanickým čištěním zbavit zuby plaku a pigmentu. To ale není vše. Obsahují léčivé silice, které prospívají nejen našemu chrupu. Koktejl z přírodního fluoridu, vápníku, chloridů, vitaminu C, kyseliny tříselné, kyseliny salicylové, flavonidů a saponinů neutralizuje pH v ústech, zabraňuje tvorbě zubního kamene a celkově prospívá zubní sklovině. Působí také léčivě při paradontóze a zánětu dásní. A jako bonus má neškodné bělicí účinky a bojuje proti zápachu z úst. Kromě toho všeho zvyšuje tvorbu slin, které nejen že chrání zuby, ale zlepšují trávení.

Jak se kartáček používá?

Z klacíku, který je většinou vakuově zabalen, odstraníte kousek slabé kůry, třeba okousáním. Stačí jen do výšky půl až jednoho centimetru. Aby se vnitřek klacíku proměnil ve štětiny podobné těm na klasickém kartáčku, je třeba ho jemně pokousat stoličkami.

  • Jelikož se při čištění nepoužívá pasta ani voda, je třeba dbát na to, abyste měli v ústech dostatek slin. Ty totiž roznesou léčivé silice z klacíku po celých ústech, čímž je zbaví bakterií.
  • Když už má klacík štětinky, můžete se pustit do čištění zubů jako s běžným kartáčkem. Ani tehdy nezapomeňte silice z kartáčku vysávat a důkladně mísit se slinami.
  • Po použití pak už jen štětinky odřízněte a zbylý klacík znovu zabalte. Při každém dalším použití se pak postup opakuje. Nemusíte tak mít strach, že dáváte do úst kartáček se zbytky bakterií po posledním čištění.

Aby déle vydržel čerstvý, můžete ho uchovávat v lednici. Pokud je klacík čerstvý, ucítíte aroma a chuť podobnou křenu. Jestliže vám nebude příjemná, je možné nechat tento kartáček trochu vyschnout.

Používání kartáčku, ideálně pětkrát denně, doporučuje i prorok Mohamed v Koránu. Proto je miswák (také siwak) tak důležitý hlavně pro muslimy. Kdo tak bude činit, bude odměněn. Kdyby už ničím jiným, tak zdravými zuby určitě.

Kde miswák koupit?

Kartáček nabízí celá řada eshopů, ale k mání je i v některých kamenných prodejnách. Stačí si zadat do vyhledávače název „salvadora perská“ nebo „miswák“. Přírodní zubní kartáček je znám také pod názvy „peelu“ (z Afriky) nebo „jhak“ (z Indie). Cena kartáčku (10 – 20 cm dlouhý klacík) se pohybuje kolem stokoruny.

Čtěte také:

Reklama