Přestože se svou velikostí nemohou srovnávat s těmi v supermarketu, bohatě vám to vynahradí na své chuti. Takzvané „mini kiwi“ je měkké, šťavnaté a mnohem sladší, přesto plné vitaminu C. Rostlina, na které roste kolem dvou až sedmi centimetrů velké, oválné ovoce se nazývá aktinidia význačná (Actinidia arguta).
an1.jpg
Foto: Shutterstock

Její domovinou je Dálný Východ, proto nepotřebuje tropické podnebí. Rychle růst a hojně plodit bude i v našich klimatických podmínkách. Některé její kultivary snesou teploty až do -30 °C. Proto je třeba jejich výběr nepodcenit. Liší se nejen odolností, ale také vzhledem a chutí plodů, výnosností rostliny a podobně.

Jak rostlinu pěstovat?

  • Růst bude i v běžné zahradní zemině, ale pokud jí dopřejete živinami zásobenou, propustnou ornici, udělá vám radost mnohonásobně větší. Pro bohatší úrodu ocení i pravidelné hnojení, hlavně s obsahem vápníku, hořčíku a draslíku.
  • Co je ale hlavní podmínkou úspěchu, to je umístění rostliny. Potřebuje co nejvíce slunce, takže volte stranu orientovanou co nejvíce na jih. Kromě toho, že bude lépe prospívat, zajistíte si také úspěšnější dozrání úrody na podzim, který bývá na slunce skoupější.
  • Vzhledem k tomu, že jde o liánu, vyžaduje ke svém růstu oporu. Podobně jako vinná réva.
  • Vláhu velmi ocení. A jelikož mělce koření, je dobré zabránit vysušování půdy mulčováním. Pozor ale, kořeny nesmíte ani přemokřit.
  • Nic nezkazíte prostříháním několikametrových šlahounů, jestli je to třeba. Plodí na jednoletých výhonech.
  • Obávat se nemusíte ani chorob a škůdců, netrpí na ně.

an2.jpg
Foto: Shutterstock

Kdy se dočkáte plodů?

Rostliny mají několikametrové roční přírůstky a většina odrůd plodí už 2. až 4. rokem. Ze vzrostlé rostliny pak můžete sklidit i desítky kilogramů ovoce. Je jedlé i se slupkou, není tuhá ani chlupatá, takže nemusíte řešit loupání.

Vonné květy nasazuje akttinidia nejčastěji v červnu, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Plody pak dozrávají na podzim. Ani tehdy se ale nemusíte bát, že by zmrzly. Teploty pod nulou jim neublíží, naopak dodávají ovoci na chuti.
607415021c12ean3.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte také: