Jezdím kolem něj už pěknou řádku let, ale k návštěvě jsem se odhodlala až teprve nyní. Můžete za to vy, milé ženy-in, ale rozhodně nelituji. Chlumecký zámek Karlova Koruna má svůj nezaměnitelný půvab a jeho pohostinnost určitě celá rodina.

Dnes už se do Hradce Králové jezdí po dálnici a chlumeckého zámku si všimnete jen náhodou. Když se jezdívalo přes Poděbrady po „staré“ hradecké, nemohli jste ho minout. Jeho špičatá střecha s malými věžičkami na vás „vykoukla“ z korun stromů už z dálky. Stojí totiž na kopečku. Vždycky jsem přemýšlela, jestli se k němu vztahuje známá píseň „Ten chlumecký zámek je za lesem, vzali mě na vojnu, nevěděl jsem...“ Existuje totiž další zámek toho jména. Vysoký Chlumec na Sedlčansku, ale o něm až někdy příště.

Zpět k Chlumci, který se správně jmenuje Karlova Koruna a v letech 1721-23 ho nechal postavit František Ferdinand Kinský. Návrh svěřil jednomu z nejtalentovanějších stavitelů té doby. Pokud hádáte, že to byl Jan Blažej Santini Aichel, hádáte správně. Jeho nápaditý rukopis se nezapře ani tady.

I když jde o barokní stavbu, jeho křehkost a vzdušnost je typická a opravdu okouzlující. Zámek je otevřen veřejnosti od dubna a jeho interiéry zařízené autentickým dobovým nábytkem a uměleckými předměty vám přiblíží historii noblesního rodu Kinských. V bezprostřední blízkosti zámku najdete kapličku a několik hospodářských budov, které se vztahují k další velké zálibě Kinských – chovu koní. Rozlehlé stáje, jízdárna a kočárovna na renovaci teprve čekají. Jak budou vypadat, prozrazuje krásně zrekonstruovaný objekt správcovské budovy.

Zámek obklopuje park v anglickém stylu, který je otevřen celoročně. Nejen dospělým návštěvníkům, ale hlavně dětem nabízí zajímavou zábavu v podobě pohádkové stezky a pro zájemce průvodce v dobovém kostýmu.

Jednoho z nich oblečeného do jezdeckého jsme potkali. Na můj dotaz, kde má koně, se jen usmál a pádil za svými hosty.

A nesmím zapomenout na živou „atrakci“, která k Chlumeckému zámku neodmyslitelně patří. Početné hejno pávů, kteří se nerušeně prochází po parku, posedávají po schodech zámku, nebo ve větvích stromů a rádi vám zapózují

Podívejte se na fotoalbum

Čtěte také: