1. května vstoupilo pražské kino Světozor  ve Vodičkově ulici do nového období své téměř devadesátileté historie. Pojďme ale ještě před tím, než si povíme, co nás ve Světozoru  čeká, nahlédnout do jeho počátků.

 

Na uvolněné parcele a bývalé restaurační zahradě ve Vodičkově ulici vyrostla v letech 1914–1916 budova České banky s železobetonovou pilířovou konstrukcí, rovnými stropy, podsklepená ve dvou výškových úrovních. Plastiky na průčelí budovy jsou dílem sochaře Bohumila Kafky. Do půdorysu objektu byla zakomponována i pasáž (dnes ji známe jako pasáž Světozor).

 

Z pasáže vede vchod do stejnojmenného kina, jehož sál byl zařizován od léta 1914 podle projektu Osvalda Polívky. Kolem tohoto projektu vzniklo nemalé pozdvižení v řadách pražských kinopodnikatelů, kteří v Kinematografickém věstníku napadli Českou banku, že si tu chce otevřít „zlatý důl“ a zřízením „obrovského kinematografického divadla“ hodlá ubít všechny ostatní pražské biografy (Lucernu, Illusion, Passáž, Lido-Bio).

 

Výstavba kina se proto vlekla a hrát se v něm začalo až na sklonku roku 1918. Po nějaké době pak bylo kino přeměněno na kabaret a svému původnímu účelu bylo navráceno až v roce 1957.

 

V roce 1958 bylo na rok uzavřeno, aby v něm mohly být provedeny adaptační práce, kino bylo přestavěno na panoramatické, byly odstraněny lóže.

 

V roce 1968 bylo v kině Světozor instalováno zařízení pro tzv. Kinoautomat, ten zde vydržel půldruhého roku.

(Kinoautomat se stal největší událostí výstavy Expo 1967 v Montrealu. Jeho tvůrce Radúz Činčera v něm spojil divadlo a film a dal divákům možnost rozhodnout o pokračování děje. Kinoautomat byl tedy průkopníkem multimediálních představení a interaktivních her).

 

Od sedmdesátých let až do 30. dubna 2004 bylo pak kino Světozor běžným komerčním kinem.

 

A jaké mají plány provozovatelé nového Světozoru?

 

Kino Světozor je personálně propojeno s kinem Aero, což jeho pořadatelům otevírá možnost realizace některých  projektů, které dosud nebylo možné v samotném kině Aero uskutečnit.

 

Ve dvou  promítacích sálech (jmenují se Láďa a Jára a mají kapacitu 488 a 55 míst) budou promítány již dříve uvedené úspěšné  artové  snímky. V květnu to budou mimo jiné Felliniho Amarcord a Silnice nebo Herzův Spalovač mrtvol.

 

Uváděny budou nové české filmy – pro květen je to Silný kafe.

 

Každý týden vás čeká jedna premiéra. 

České filmy jsou opatřeny anglickými titulky. 

Budou prezentovány menšinové žánry, jako animované filmy, dokumenty a jiné. 

Kino chce spolupracovat s filmovými festivaly, jako jsou Dny evropského filmu, jeden svět, MFF Karlovy Vary, Letní filmová škola a další.

 

Vstupenka bude stát 100 Kč.

 

Kino Světozor  včetně baru bude otevřeno denně již od 10h30. Promítat se bude od 11 hodin (až 14 projekcí denně). 

V prostorách kina budou pořádány výstavy, tiskové konference, prezentace, slavnostní premiéry.

 

Kino Světozor chce být prostě jednička s hvězdičkou!

 

       
Reklama