Jít na nový film do kina, nebo si počkat, až bude ke stažení na internetu? Stále více lidí se rozhoduje pro druhou variantu. Ale naprostá většina filmů, seriálů a dalšího audiovizuálního obsahu bývá stahována nelegálně.

film

V České republice totiž panuje obecně rozšířené povědomí, že za filmy není nutné platit. Myslí si to 85 % dotázaných, kteří za stažení či sledování obsahu zatím neutratili ani korunu. Alespoň jednou do měsíce sleduje filmy na internetu 69 procent dotázaných. Více než 20 hodin měsíčně tráví doma u internetu dvě pětiny populace starší osmnácti let.

Zatímco internet je stále oblíbenější, kino se prý ocitá na křižovatce. Lidé ho stále mají rádi, filmy je zajímají, ale cena zážitku odrazuje masovější publikum, a to si v mezičase nachází kompromisní varianty sledování nebo trávení volného času. 37 % diváků přiznalo, že do kina chodí méně často, než dříve. Nejčastějším důvodem je vysoká cena za vstupenky a nedostatek času. Pravidelně, alespoň jednou za měsíc, vyrazí do kina jen 20 procent dotázaných.

Návštěvnost kin se pohybuje okolo 11 milionů diváků ročně. V minulém roce jsme měli na výběr z 264 premiér.

Průzkum realizovala mezi Čechy a Češkami nad 15 let pro Asociaci producentů v Audiovizi agentura Millward Brown.

Jak často chodíte do kina vy?

Reklama