Do kina, televizí a obchodů s DVD se vrací označování filmů jako mládeži „přístupných" a „nepřístupných" - informovala o tom MF Dnes. Návrh vznikl pod taktovkou ministerstva kultury a bodovací systém vypracovala Univerzita Karlova.

Důvodem nebyla jen starost o duševní vývoj dětí, ale také velké peníze, o které nyní české televize přicházejí. Když se netrefí a nasadí „závadný" pořad příliš brzy večer, dostávají od vysílací rady tučné pokuty. Naposledy to bylo třeba 150 tisíc korun pro Novu - za uříznutou hlavu v seriálu Kriminálka Las Vegas.

Systém by měl plnit informativní funkci zejména pro rodiče a šance, že se navrhované hodnocení pořadů začne skutečně používat, je poměrně velká. Na jeho potřebnosti se totiž shodly jak televize, tak stát. Úskalí? Muselo by dojít ke změně zákona.

Gustave Courbet, obraz L´Origine du monde (1866)

Gustave Courbet, L´Origine du monde (1866)

Hodnocení filmů měla provádět nezávislá instituce. Univerzita Karlova vytvořila systém, který se opírá o obdobný systém fungující v Holandsku: známkování se v něm opírá čistě o to, co je vidět na obrazovce a není tedy podstatné, jestli například sexuální scéna představuje velké umění, nebo kýč. U každého pořadu by se určovalo, zda je vhodný od 6, 12 či 16 let a v návaznosti na to, i v kolik hodin se smí objevit na televizní obrazovce.

Je vám jedno, co sledují vaše děti v televizi? Hlídáte si každý program, aby dítě náhodou neshlédlo něco „závadného"? Uvítala byste podobné hodnocení pořadů? Myslíte si, že podobný návrh by měl zohledňovat umění, nebo nechcete, aby se vaše děti dívali například na podobné obrazy v galeriích, jako je obraz Gustave Couberta L´Origine du monde (viz výše)?