Kineziologie. Tato léčebná metoda prý pomáhá udržet nebo obnovit harmonii a rovnováhu duševní i fyzickou harmonii, a tím také příznivě působí na váš zdravotní stav. Nezbytným vodítkem pro terapeuta jsou přitom vaše svaly a jejich napětí. Oblast působení kineziologie je široká – poruchy učení, nespavost, fobie, neurózy, poruchy řeči a sluchu…

Na rozdíl od jiných alternativních léčebných metod nemá kineziologie kořeny v dávných kulturách a starém léčitelství. Je to metoda poměrně mladá, jejíž vznik se datuje do 60. let minulého století. Jejím zakladatelem je americký chiropraktik George Goodheard, který zjistil, že stlačováním různých bodů na těle lze posílit odpovídající svaly.

Na základě toho také usoudil, že se v těle nachází energetické dráhy (meridiány), díky nimž jsou propojeny tlakové body, svaly a orgány. Na podobném principu je založena také akupresura a akupunktura. Goodheard postupně zmapoval 16 různých bodů na lebce, hrudní kosti a pod kolenem a jejich vztah se všemi hlavními svalovými skupinami. V kineziologii se z Goodheardovy metody postupně vyvinulo několik dalších metod. Nejznámější je „one brain“ neboli jednotný mozek, která se snaží navodit rovnováhu mezi oběma mozkovými hemisférami.

Do Česka se kineziologie dostala v roce 1994. Zásluhu na tom nese Američanka Carol Ann Hontzová. Dnes už vlastní lektorské oprávnění i řada českých kineziologů.

S čím vám pomůže:

 • Hyperaktivita
 • Poruchy učení, poruchy soustředění
 • Úzkosti, deprese, fobie, stres
 • Neurózy
 • Závislosti
 • Potíže se sebedůvěrou
 • Poruchy řeči, sluchu a zraku
 • Alergie, poruchy imunitního systému
 • Poruchy příjmu potravy
 • Trávicí potíže
 • Chronické bolesti
 • Potíže s početím
Nemoc těla je nemocí ducha
Jako mnoho dalších odvětví alternativní medicíny i kineziologie vychází z tvrzení, že nemoc těla je projevem nemoci ducha. Nerovnováha v psychické oblasti, pokud není včas odstraněna, se později začne projevovat v lidském organismu jako nemoc. Stresová situace, kterou si člověk prožil, může přivodit zablokování energetického proudění nejen v mozku, ale i v té části těla, kterou příslušná oblast mozku řídí.

Podle jedné z teorií můžou stresové situace „vyřadit z provozu“ až 75 % mozku. Mozkové hemisféry pak nejsou schopny vzájemně komunikovat a právě metoda one brain by mezi nimi měla znovu nastolit harmonii.

Jak probíhá léčba?
Jedno sezení většinou trvá jednu až dvě hodiny podle potřeb klienta. Pacient řekne kineziologovi, co ho trápí. Terapeut se pak snaží identifikovat energetický blok. K tomu se užívá tzv. svalový test, při němž se vychází z předpokladu, že negativní emociální náboj má sval oslabovat, pozitivní zpevňovat. Terapeut klade nemocnému různé otázky a tlačí přitom na zápěstí zdvihnuté ruky. Tímto testem může zjistit příčinu nemoci, tedy negativní zážitek, jemuž je třeba čelit. Příčiny chorob většinou pocházejí z dětství či prenatálního období.

Danou oblast se pak terapeut snaží odblokovat pomocí masáží, doteků, různých pohybů či světelného působení. Účinnost léčby si pak ověřuje znovu svalovým testem. K vyléčení je třeba několik sezení, někdy kineziolog doporučí i další podpůrnou léčbu.

1:0 pro skeptiky
Přestože někteří lidé nedají na kineziologii dopustit a jsou přesvědčeni o téměř zázračných účincích této metody, jiní za tím nevidí nic jiného než dobrý způsob, jak zbohatnout. Kineziologové si totiž za jednu hodinu sezení účtují 500 až 600 korun, někdy částka dosáhne i dvojnásobku.

Skeptici jsou přesvědčeni, že kineziologie spolu s dalšími alternativními metodami není nic jiného než placebo. Svoje tvrzení se snažili dokázat dvojitě slepými pokusy. Polovině testovaných osob byl vložen do úst cukr, druhé polovině jiná náhražka a úkolem kineziologů bylo pomocí svalového testu odhalit právě ty osoby, které dostaly cukr. Dvojitě slepým tento pokus nazýváme, protože ani jedna ze zúčastněných stran (pacienti a terapeuti) nevěděla, kdo cukr má a kdo nikoliv.

Výsledek jasně hovořil pro skeptiky. Procento úspěšnosti kineziologů bylo totiž srovnatelné s náhodou. Ti se ale nenechali jen tak odbýt. Jako malá třešnička na dortu se mohlo zdát prohlášení jednoho z terapeutů po zveřejnění výsledků. Měl totiž prohlásit: „A to je důvod, proč dvojitě slepé pokusy dávno neděláme. Nikdy nevyjdou.“

Stavíte se na stranu skeptiků, nebo této metodě věříte?