Na rozdíl od jiných alternativních léčebných metod nemá kineziologie kořeny v dávných kulturách a starém léčitelství. Je to metoda poměrně mladá, jejíž vznik se datuje do 60. let minulého století. Jejím zakladatelem je americký chiropraktik George Goodheard, který zjistil, že stlačováním různých bodů na těle lze posílit odpovídající svaly.
Na základě toho také usoudil, že se v těle nachází energetické dráhy (meridiány), díky nimž jsou propojeny tlakové body, svaly a orgány. Na podobném principu je založena také akupresura a akupunktura. Goodheard postupně zmapoval 16 různých bodů na lebce, hrudní kosti a pod kolenem a jejich vztah se všemi hlavními svalovými skupinami. V kineziologii se z Goodheardovy metody postupně vyvinulo několik dalších metod. Nejznámější je „one brain“ neboli jednotný mozek, která se snaží navodit rovnováhu mezi oběma mozkovými hemisférami.
Do Česka se kineziologie dostala v roce 1994. Zásluhu na tom nese Američanka Carol Ann Hontzová. Dnes už vlastní lektorské oprávnění i řada českých kineziologů.
S čím vám pomůže:
Nemoc těla je nemocí ducha
Podle jedné z teorií můžou stresové situace „vyřadit z provozu“ až 75 % mozku. Mozkové hemisféry pak nejsou schopny vzájemně komunikovat a právě metoda one brain by mezi nimi měla znovu nastolit harmonii.
Jak probíhá léčba?
Danou oblast se pak terapeut snaží odblokovat pomocí masáží, doteků, různých pohybů či světelného působení. Účinnost léčby si pak ověřuje znovu svalovým testem. K vyléčení je třeba několik sezení, někdy kineziolog doporučí i další podpůrnou léčbu.
1:0 pro skeptiky
Skeptici jsou přesvědčeni, že kineziologie spolu s dalšími alternativními metodami není nic jiného než placebo. Svoje tvrzení se snažili dokázat dvojitě slepými pokusy. Polovině testovaných osob byl vložen do úst cukr, druhé polovině jiná náhražka a úkolem kineziologů bylo pomocí svalového testu odhalit právě ty osoby, které dostaly cukr. Dvojitě slepým tento pokus nazýváme, protože ani jedna ze zúčastněných stran (pacienti a terapeuti) nevěděla, kdo cukr má a kdo nikoliv.
Výsledek jasně hovořil pro skeptiky. Procento úspěšnosti kineziologů bylo totiž srovnatelné s náhodou. Ti se ale nenechali jen tak odbýt. Jako malá třešnička na dortu se mohlo zdát prohlášení jednoho z terapeutů po zveřejnění výsledků. Měl totiž prohlásit: „A to je důvod, proč dvojitě slepé pokusy dávno neděláme. Nikdy nevyjdou.“
Stavíte se na stranu skeptiků, nebo této metodě věříte?
Nový komentář
Komentáře
já tomu věřím chtěla bych to vyskoušet.....
já jsem asi byla u špatné kinezoološky
tak to ještě neznám, ale kdybych věděla, že mi to pomůže, tak bych to určitě vyzkoušela
vyzkouset...mozna
proč to nevyzkoušet,je to zajímavé,a určitě příjemné.
nic moc
jsem skeptik, ale proti vyzkoušení nic nemám
to jsem vyzkoušela,ale nic mi to nedalo
Skusila by som to
jednou jsem na tom byla,le žádná masáž nebyla,jen jsme si povídaly a nic víc
michaela.kudlackova: já nemám ve zvyku reagovat tím stylem, jako ve 105. Prostě mě gentiana nadzdvihla.
gentiana: 153 Také evachah v příspěvku 105 vtipně reagovala. A tak jsem, protože Vás jako oponenta rozhodně nepodceňuji, dychtila po Vaší vtipné reakci. Skutečně jsem se těšila, protože příspěvek evachah mě srdečně pobavil tak, jako přiznám i některé Vaše reakce. (raději pod jinými, než svými články
).
Dočkala jsem se v 153. Čekala bych něco, co je Vás z mého pohledu hodno.Mrzuté.
Kolem 30 jsem chtěla důkaz a dost, jinak si blábolte, co chcete. Tím, že jsem ony důkazy hledala, jsem se posunula. Vše má svůj čas.
gentiana: ale jdi ty. Nejsou argumenty, nebo v záloze pohotová odpověď tak s snížíš k tomuhle? To jsem myslela, že jsi jinej kalibr.
Ono mezi tím bejt arogantní hovádko a přeslazený šluníčto je většinou hodně prostoru, kam se vejdou ti normální a slušní, kteří nabubřelost a aroganci neberou jako přednost. A nemají potřebu ani šluníčtovat.
aja22: Viz příspěvek č. 1. Lze chápat jako ano. Nezdálo se mi vhodné, jak vysokoškolsky vzdělaná (přís. č. tuším 5) může zatracovat metodu k dobrání se problému jiného vysokoškolsky vzdělaného odborníka (psychologa). Neumím si představit, jak by se tvářil např. restaurátor fresek, kdyby mu psycholog začal radit, jak má míchat barvy a způsob, kterým to provádí, je...
dosaď si sama.
OlgaMarie: Nediagnostikuju, pouze vtipně komentuju zmatenost tvého příspěvku.
Konkrétní důvod, proč něčemu říkám Ne, Ano, Je mi to putna nebo cokoli jiného, jsem ochotná vysvětlit. Co přesně by tě teda zajímalo?
Kromě toho, když ti tak vadí diazn´´ozy na dálku, proč tvrdíš, žes v mém věku, tedy, přesněji řečeno, ve věku, na jaký mě odhaduješ, byla stejná jako já?
evachah: notošme ale šladký. Pohladíme po hlavince, usmějeme. Spokojená?
evachah: V jejím věku jsem byla nemlich totéž.
OlgaMarie: ona není blbá, rozhodně je v určitém směru hodně vzdělaná, to jí neupírám. Mně jenom vadí ta její arogantní namyšlenost, se kterou to tady prezentuje. Prostě kde jí "přebejvá", tak jí někde jinde výrazně chybí.