Zdroj foto: Shutterstock
Možná patříte k v průměru 5 % cestovatelů, pro které se stalo cestování kvůli kinetóze noční můrou. Cestu autem, vlakem nebo lodí máte spojenou s bolestí hlavy, zvracením, pocením či dokonce závratěmi. Nebo cestovatelskou nevolností trpí vaše děti, které jsou na ni ještě náchylnější. Jak sobě, svým dětem nebo komukoli jinému při dlouhých cestách pomoci?
- Ačkoli může být zejména pro děti sezení ve vlaku v protisměru příjemným ozvláštněním cesty, pro jedince trpící kinetózou je mnohem lepší sedět po směru jízdy. Vyhněte se také místům, která neumožňují dobrý výhled a v zorném poli mají nějakou překážku. Pokud jste dospělá osoba, bojujte v autě o místo vepředu nebo na prostřední sedačce vzadu.
- Zároveň se snažte usadit se v nejméně pohybující se části dopravního prostředku. Ta se u těch pozemních nachází právě vepředu a u lodi naopak uprostřed.
- Nepozorujte svůj stav, snažte se nemyslet na to, že by vám mohlo být špatně. Udělejte si pohodlí, minimalizujte pohyby hlavy a sledujte například nepohyblivý vzdálený předmět. Dětí se zase zbytečně neptejte, zda jim není špatně nebo je nebolí bříško. Zkuste je místo toho zaměstnat vyprávěním příběhu nebo zpíváním písniček.
- Nečtěte a nedívejte se na videa.
- Při jízdě nekuřte, nepijte, nejezte. Naopak dělejte pravidelné zastávky, při kterých se vydýcháte na čerstvém vzduchu. Ten si také okýnkem pravidelně pouštějte dovnitř.
- S dětmi můžete také pokud možno cestovat co nejvíce večer nebo v noci, aby cestu zaspaly.
Zdroj foto: Shutterstock
Léky na nevolnost se podávají 15 – 60 minut před jízdou. Existují také žvýkačky se stejným účinkem pro dospělé (s výjimkou těhotných a kojících žen a lidí, jež jsou právě za volantem) a děti od 15 let. Homeopatické přípravky určené k tomuto účelu jsou vhodné i pro děti, těhotné a kojící.
Zdroj info: lekarnickekapky, asklepionkamyk, wikipedie
Nový komentář
Komentáře
Malá naštěstí cestuje bez problémů. Nevím, jak se chová v letadle, protože letěla jen s tatínkem a s námi zatím ne.