Letní sezona pro Kinematograf bratří Čadíků skončila, nastává bilancování. Maringotka se přikodrcá na náměstí, v noci začne poblikávat a promítat filmy. Mezi diváky začnou procházet lidé s kasičkami a vybírat dobrovolné vstupné... „Vstupné na projekce je díky sponzorům dobrovolné a je každoročně věnováno na dobročinné účely,“ sdělil nám Josef Čadík.

Čtyři filmové maringotky navštívily během letošního léta padesát čtyři měst České republiky a nabídly divákům české filmy jako Pusinky, Václav, Gympl, Chyťte doktora či Tajnosti. Rekordní návštěvností se mohl v červenci pochlubit zejména Moravský Krumlov, kam se na Masarykovo náměstí přišlo projekce podívat okolo 900 diváků. V srpnu pak pojízdné kino přilákalo největší množství návštěvníků v Ústí nad Labem, kde Filmové léto shlédlo 1 200 diváků.

V rámci své každoroční charitativní činnosti spolupracuje Kinematograf v letošním roce s Kontem BARIÉRY a s Nemocnicí Na Homolce. Polovina vybrané částky z dobrovolného vstupného, tedy 701 424 korun, byla včera předána Kontu BARIÉRY, které je použije do svého Mimořádného zdravotnického fondu. „Jsou z něj hrazeny žádosti o lékařské přístroje,“ vysvětlila Božena Jirků, ředitelka  Konta BARIÉRY, „jako například monitory dechu, přenosné odsávačky, speciální léky a jiné.“

„Druhá polovina částky je určena pro Nemocnici Na Homolce,“ dodal Josef Čadík. Zde budou prostředky věnovány na přípravu knižní publikace, „ty podrobně seznámí odbornou i laickou veřejnost s metodou miniinvazivní léčby prostřednictvím Leksellova gama nože,“ vysvětlil docent Liscak, primář Nemocnice Na Homolce, „a dále na zlepšení komfortu pacientů v průběhu léčby.“ Toto zařízení každoročně poslouží k ošetření přibližně 800 pacientů.

Novináři se také dozvěděli o ukončení smlouvy mezi Kinematografem a Prahou 1, kde mělo pojízdné kino každý rok pronajatý Střelecký ostrov. Herec Jiří Mádl k tomu řekl, že by mu bylo líto, kdyby Kinematograf na střeleckém ostrově skončil: „Chodíval jsem do něj už jako kluk, vlastně jsem na něm začínal, zval do něj holky... Je to škoda.“

To, jestli se s Kinematografem bratří Čadíků budeme setkávat na Střeleckém ostrově i po jeho plánované revitalizaci, záleží na radních Prahy 1. „Žádný spor nevedu a nechci vést, pevně věřím, že se radní rozhodou nás tady nechat,“ řekl Josef Čadík.

Přispěli jste někdy Kontu BARIÉRY? Navštívili jste někdy letní kino bratří Čadíků?

Reklama