Pravděpodobně každý ví, že kimono je tradičním japonským oděvem. Zjednodušeně řečeno se jedná o rovně střižené roucho s límcem a širokými rukávy. V průběhu historie se měnilo v závislosti na společensko-politické situaci, přičemž postavení či osobní identita byla vyjadřována prostřednictvím barvy, vzoru, materiálu či zdobení kimona.

64edbc5844ad3obrazek.png
Foto: Starobylá nástěnná malba zobrazující ženy v kimonech, namalovaná na západní stěně hrobky Takamatsuzuka.
Konec 7. - začátek 8. století, období Asuka.

See page for author, Public domain, via Wikimedia Commons

Někteří lidé, především západního světa, si je mylně spojují pouze s gejšami. Kimona však nosí jak ženy, tak i muži určitého povolání (nejen gejši, ale také třeba šintoističtí a buddhističtí kněží), jsou tradičně součástí speciálních příležitostí, jako například svatby, pohřby, promoce a nosí je také osoby věnující se tradičním uměním (čajový obřad,…). Vzhledem k jejich hodnotám (jak citovým, tak finančním) jsou často velice ceněné a předávané z generace na generaci.

64edbdb586003obrazek.png
Foto: Tradiční čajový obřad. Shutterstock

Úplně první oděv, který připomínal právě kimono, byl japonskými ženami oblékán již v letech 710–794. V této době, jinak zvané jako období Nara, bylo Japonsko ovlivněno čínskou dynastií Tang a tím pádem i jejími oděvními zvyky. Takzvaná róba tarikubi byla podobná dnešnímu kimonu a měla několik vrstev. V období Heian (794–1192) pak začalo být kimono více stylizované. Začaly se objevovat vzory a různé barvy, které právě odrážely společenské postavení a politickou třídu. Prostí lidé měli například barevná kimona s jasnými vzory zakázána.

V průběhu historie pak kimona oblékaly například samurajské ženy nebo již zmíněné gejši.

64edbf885c5e9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Éra zvaná Meidži, což v překladu znamená osvícená vláda, která trvala od roku 1868 do roku 1912, s sebou přinesla nutnost otevření hranic Japonska zahraničnímu obchodu. Došlo k přizpůsobení se k západním standardům v oblékání a také v ústupu mužských kimon.
Na počátku 20. století pak ale na druhou stranu došlo k tomu, že japonské kimono začalo ovlivňovat evropskou módu. Japonci začali vyrábět tzv. kimona pro cizince. A velké oblibě se kimono ve světě těší dodnes. Přední japonská módní kurátorka Akiko Fukai říká, že krása kimona fascinuje lidi ve Spojených státech a v Evropě, již od doby, kdy byla představena západu v době japonského hnutí na konci 19. století.

64edc014a8677obrazek.png
Foto: "Furisode" je nejprestižnější kimono, které nosí svobodné japonské ženy. Shutterstock

Mnoho módních návrhářů z Tokia se inspirovalo svými kulturními kořeny a přineslo trend kimon do mezinárodní módní sféry. Kimona jsou taktéž oblíbená mezi světově uznávanými značkami jako je například Dior nebo Louis Vuitton.

Kimono, nebo spíše oděv tohoto střihu, je dnes oblíbený zejména z toho důvodu, že lichotí ženám všech typů postav. Už v historii totiž na rozdíl od společenského postavení nepoukazoval na rozdílnost lidských těl, protože byl pouze jednoho stálého střihu.

64edbe6f5fa73obrazek.png
Foto: Shutterstock

Můžete jím bez problémů nahradit šaty, pokud je v pase stáhnete páskem, anebo ho využít jakožto svrchní oděv a zkombinovat ho například s šortkami. Na výběr máte také z mnoha různých materiálů, přičemž nejčastěji se jedná o krajku, satén nebo třeba mušelín.

Zdroj info: bbcbbc2thecollectorfarfetch, wikipedia, idnes

Čtěte také: 

Reklama