Čtenářka Pajda je s potravinami téměř soběstačná a je na to hrdá. Přečtěte si jak, to dělá ona. Díky Pajdo za Tvůj zajímavý příspěvek. Je to tak trochu můj sen, jen k tomu nemám vhodnou ženu. Otázkou je, zda to kvůli tomu měnit… Moje žena jak slyší chlívek, slepice, králík, dostává kopřivku. A záchvaty úzkosti.

Osobně se přiznám, že nejraději nekupuji vůbec. Jsme hrdí majitelé zahrady, dvorku a několika chlívků, kde je hromada jedlých věciček. Přesněji: slepice, kačeny, králíci, husy...a na zahradě je celkem slušná zásoba zeleniny a ovoce.
Takže řeším: exotické ovoce - je to divné, ale banány rostou na zahradě dost blbě...zato na fíkovník se chystám, jeden je na záhonku a malé fíky má každoročně. Přidám mu kamaráda do květináče a budu ho na zimu dávat na verandu, fíky prý doma dozrají. S datlemi ani datly to údajně nejde, mandarinku a citronovník budu muset omrknout u kamarádů, těm rostou a plodí jako šílení.
Pokud jde o záludnou otázku, jestli kupuji rajčata v zimě? Ano, kupuji. Dávno nevěřím, že se rajčata natírají asfaltem, aby dozrála, protože polovina vesnice jezdí s kamionem a má celkem slušnou představu, jak dlouho doopravdy trvá, než se zralé rajče dostane k nám na trh. Stejně tak okurky a podobné plodiny. Ovšem do okurkového salátu dávám svůj česnek a sypu ho svojí čerstvou natí...vycházím z toho, že okno má každý a tak si každý může dopřát nějakou tu petržel, pažitku, cibulku na nať a podobně. Ostatně 20 let v paneláku jsem měla minizahrádku za oknem a balkón plný čerstvého kopru, rajčat, paprik a popínavých jahod.
A pokud jde o soběstačnost, tak my zatím nouzi moc nemáme. je ale pravda, že jsem zapojená do výměnného obchodu - kilo medu za kačenu, králíka za rybu (i mořskou, záleží na tom, s kým měním), ozdobné dýně za okurky...prostě zahrádka je geniální vynález.
A pro ty, kteří nemají zahrádku ani dvorek, mám potěšující zprávu: podle zjištění evropské komise jsme neuvěřitelně levná země, pravděpodobně jediná, ve které stojí litr benzínu míň než 10 vajec...

Pajda
Text nebyl redakčně upraven


Kupujete raději české, nebo zahraniční potraviny?

  • Řešíte, zda je produkt dovezen z velké dálky, nebo zda je domácí?
  • Přijde vám normální jíst v zimě čerstvá rajčata, okurky a maliny a jahody?
  • Dáváte přednost sezónním potravinám, nebo nakupujete v supermarketech?
  • Když máte na výběr mezi cizím levnějším a českým dražší, čemu dáte přednost?
  • Rozhoduje o vašem nákupu kvalita a chuť, nebo cena?
  • Chápete tvorbu ceny potravin a souhlasíte s dotacemi do zemědělství?
  • Vadí vám česká „nesoběstačnost“ v produkci základních potravin?
  • Napadá vás k tomuhle tématu něco dalšího?

Pak mi to pošlete do redakčního mailu

redakce@zena-in.cz

a já jednu z vás odměním naloženým lanýžem. Protože právě on je potravinou, o které se dá říct, že je sem dovážena z ciziny, ačkoliv se dá nalézt i v našich lesích, ale nesmíme ho trhat, takže jinak než z dovozu se nedá sehnat. A jsem přesvědčen, že většina z nás o něm slyšela, ale v ruce ho nikdy nedržela a nikdy s ním nevařila…

Reklama