Za kila navíc může dědičnost. Ale jen z poloviny. Tak lze shrnout závěr výzkumu, který provedli vědci v zámoří. A navíc, čím méně se člověk o sebe stará, tím spíše vyplují na povrch případné geny ovlivňující přibývání kil.

Tým Američana Johna Romeise z univerzity v americkém městě Saint Louis zkoumal vliv genů na obezitu na téměř osmi tisících dvojčat, která sledovali již od 70. let minulého století. Všichni sledovaní muži patřili k tamní střední vrstvě a původně neměli s váhou problémy, avšak po pětadvaceti letech měl nadváhu, či dokonce trpěl obezitou každý druhý. Přičemž jednovaječná dvojčata - se stejnou genetickou výbavou - na tom byla takřka vždy úplně stejně, co se týče získaných kil.  U dvojvaječných tomu tak nebylo, běžně se ukázalo, že otylé bylo jen jedno.  

Vědci usuzují, že geny pomáhají kontrolovat rychlost metabolismu, hladinu hormonů a to, nakolik je nadměrná energie přeměňována na zásoby tělesného tuku.  

Nicméně, není dobré se smířit s tím, že když jsou všichni v rodině otylí, nezbývá mi než být stejný. Protože ačkoli geny mohou mít na váhu vliv, lze jejich účinek potlačit zdravým životním stylem.

"Mnoho lidí se ale na dědičnost jen vymlouvá," tvrdí obezitolog Petr Sucharda. Podle něj lidé něco skutečně dědí, ale většinou jsou to špatné stravovací návyky a životní styl s nedostatkem pohybu, nikoli přímo kila navíc.

"To je můj případ. U našich doma se nikdy nevařilo zdravě, jídla bylo vždycky dost a babičky se předháněly, kdo mně a bratrovi podstrčí více sladkostí," říká jedenatřicetiletá Zuzana. Celé dětsví a dospívání byla pěkný cvalík, podobně jako její rodiče, a byla s tím smířená. Ale když se ve dvaceti odstěhovala kvůli práci do jiného města a začala se stravovat po svém, najednu začala hubnout. "Došlo mi, že nemusím mít 15 kilo navíc, stačí když jím zdravěji a více se hýbu," tvrdí.

Samozřejmě, když někdo zdědí sklony k obezitě, musí se hlídat více než někdo, kdo má jiný metabolismus a může jíst bez obav, co chce. Toho si je vědoma i Zuzana, která se proto v jídle poměrně hlídá, na rozdíl od jejího manžela, který zůstává štíhlý i po velikých porcích.