new.jpg
Foto: Shutterstock

Začátek nového roku sám o sobě vybízí ke změně a nejspíš není na světě člověka, který by si alespoň jednou za život nějaké novoroční předsevzetí nedal. Většina z nás ale také ví (a na vlastní kůži zažila), že to jen málokdy vyjde. Každým dalším dnem nového roku naše odhodlání uvadá a nadšení se vytrácí. A když se na konci jara ohlédneme, často zklamaní sami sebou konstatujeme, že to letos zase neklaplo. Jaká jsou nejčastější novoroční předsevzetí pravděpodobně tušíte sami. My jsme shrnuli osm nejobvyklejších a zajímá nás, v kolika z nich se najdete.

1. ZHUBNU

Klasika nad klasiky. Hubnutí, obvykle nijak zvlášť úspěšné, trápí spoustu žen a nemálo mužů. Každý se s ním vypořádává po svém, pravdou ale zůstává, že na žebříčku novoročních předsevzetí hraje prim.

2. BUDU ŽÍT ZDRAVĚJI

Pod tímto předsevzetím se může skrývat ledasco. Ať už zdravější jídelníček s vyšším podílem zeleniny, ovoce a bílkovin, důraz na lepší pitný režim, více spánku a méně ponocování, i v tomto případě se stává, že nám to příliš nevychází.

3. ZAČNU SE VÍCE HÝBAT

Toto předsevzetí úzce souvisí s prvním a druhým v řadě. K úspěšnému hubnutí je kromě úpravy jídelníčku a dostatku spánku nutná i fyzická aktivita, o tom nemůže být pochyb. Proto – ať už s cílem zhubnout, dostat se do kondice a/nebo být zdravější – potkáte v lednu nejvíc sportujících lidí. Posilovny se tou dobou zaplní a parky bývají protkané začínajícími běžci. Obvykle jich však převážná část během následujících několika týdnů skončí.

4. SKONČÍM SE SVÝM ZLOZVYKEM

Pokud jde o zlozvyk, nejčastějším bývá kouření. Řada kuřáků vnímá nový rok jako příležitost skoncovat s cigaretami, někteří z nás zase chtějí omezit alkohol nebo čas strávený s mobilem v ruce. Ať je to cokoli, touto dobou si své nectnosti intenzivněji uvědomujeme a míváme tendenci se s nimi v novém roce vypořádat.

5. BUDU TRÁVIT VÍCE ČASU S RODINOU

Nic by nemělo být důležitější než čas, který strávíme se svými blízkými. To si řada z nás právě na konci roku uvědomuje víc než kdykoli jindy. Nakolik se to v budoucnu daří, následně záleží také na řadě jiných okolností.

6. NAUČÍM SE CIZÍ JAZYK

Nový rok může být impulzem k tomu, abychom se konečně naplno opřeli do toho, co nám nejde. Velmi často se jedná o cizí jazyk, obvykle angličtinu, kterou především střední a starší generace příliš neovládá.

7. SKONCUJI S PROKRASTINACÍ

Novodobý fenomén, prokrastinace, se dnes klasifikuje dokonce jako nemoc. Jde o chorobné otálení a hledání všemožných záminek, proč ještě nemůžeme začít s činností, do které se nám nechce. Řada z nás to důvěrně zná a někteří si jako novoroční předsevzetí dávají právě skoncování s tímto neduhem.

8. BUDU VÍCE ŠETŘIT

I to je jedno z častých novoročních předsevzetí. Vztaženo však na současnou dobu, možná, že nepůjde o předsevzetí jako takové, ale nutnost, co se vzrůstajícími náklady na život přirozeně přijde.

Jak na to, aby to letos vyšlo:
  • Nevažte své odhodlání na někoho či něco. Chcete-li například zhubnout, důvodem musíte být vy sami.
  • Nepodmiňujte (například odchod do posilovny) přítomností někoho dalšího (třeba kamarádky), protože to, zda (ne)půjdete záleží čistě jen na vás.
  • Nehledejte důvody, proč to nejde. Hledejte způsoby, jak (i to nejobtížnější) může jít.
  • Neimprovizujte, ale jeďte přesně podle stanoveného plánu. Nezávisle na okolnostech. Jedině tak můžete úspěšně dojít k cíli.
  • Nezapomínejte, že i malý krůček vás posouvá blíž k tomu, oč usilujete.

Čtěte také:

Zdroj: goskills.comthehealthy.com