kenya

Země, rozkládající se po obou stranách rovníku při východním pobřeží Afriky, nabízí návštěvníkům rozličné cestovatelské zážitky. Nekonečné savany, kde se prohání množství divoké exotické zvěře, nedotčené dlouhé písečné pláže a barevné korálové útesy Indického oceánu, spalující pouště, ale i chladná útočiště Východoafrické vysočiny, masivy a sopky lemující Východoafrický příkop a ledovce se sněhovou pokrývkou na vrcholcích pohoří Mt. Kenya.

kenyaKeňa má bohatou, miliony let dlouhou historii. U jezera Turkana byly objeveny zkameněliny lidských předků, z nichž některé jsou staré i 2,5 milionu let, a řadí se tak k nejstarším paleontologickým nálezům na světě. Původní domorodí obyvatelé žijící v kmenových svazech byly svědky četných migrací obyvatelstva a bojů o moc. Od počátků mořeplavectví lákalo keňské pobřeží arabské obchodníky. Od 8. století zde panoval čilý obchodní ruch se zbožím všeho druhu, jehož následkem byl vznik jedinečné pobřežní kultury, kde se stírají hranice mezi Afrikou a Arábií. Výsadní postavení Arabů v obchodování s Dálným východem přerušili svou krutou koloniální nadvládou Portugalci, kteří zde pobývali od začátku 16. století až do konce 17. století, kdy jejich vykořišťování ukončili opět Arabové. Ti obsadili pobřeží východní Afriky až do příchodu Britů a Němců na konci 19. století, kteří mezi sebou později uzavřeli dohodu o rozdělení vlivu ve východní Africe. V roce 1920 byla Keňa prohlášena britskou korunní kolonií, kterou zůstala až do roku 1964, kdy se stala nezávislou republikou.

Typickým důsledkem mnoha století nadvlády je lehkost, s jakou se Keňané dokáží přizpůsobit novým kulturním vlivům. Keňská kultura je postavena na přijímání a vstřebávání nových a rozdílných kultur, ať už ji ovlivnili migrující nomádi nebo obchodníci a kolonisté připlouvající po moři. Ačkoliv mnozí obyvatelé lamentovali nad postupnými změnami zdejšího životního stylu a nad ztrátou tradic, Keňa si mnohem více než kterákoli jiná země na světě zachovala mnoho ze svých zvyklostí. Výsledkem je zcela unikátní charakter zdejšího života, kdy na jedné straně můžete spatřit skupinu městských Kikujů během tradičního svatebního rituálu, kdy ženichova rodina láká nevěstu ven z domu zpěvem, na straně druhé pak obchodníka z kmene Samburu s tradičně vyzdobeným krytem mobilního telefonu či masajského pastevce se sluchátky na uších. Navštívíte-li Nairobi, město s pulzujícím obchodním duchem poháněným moderními informačními technologiemi, jen po pár hodinách jízdy se můžete ocitnout na místě, kde domorodí bojovníci vyzbrojení kopími ženou svůj dobytek do trní, aby jej v noci uchránili před divokými šelmami.

kenya

Zdraví - očkování

Při cestách do Keni není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Všem cestovatelům se však doporučuje očkování proti žluté zimnici. Osoby, plánující výlet na safari nebo prázdniny v Mombase a přímořském letovisku podél pobřeží, by měly zvážit antimalarickou profylaxi. Na další případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u Vašeho praktického lékaře, ve Vinohradské nemocnici v Praze (Klinika geografické medicíny) nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici. Podrobnosti o rozsahu zdravotního pojištění najdete v poslední sekci této stránky.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Keni obvykle bez problémů. Pokrytí signálem a jeho kvalita však může kolísat. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se prosím proto předem informujte u vlastního mobilního operátora.

kenya

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti") různých rozměrů od běžných tzv. doublebeds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje" se dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Placení

kenya

Národní měnou je keňský šilink (KES), který se dělí na 100 centů. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 1000, 500, 200, 100, 50 a 20 KES. V zemi existuje rozsáhlá síť směnáren. Banky si na rozdíl od nich za směnu peněz účtují poplatky. V oblasti Malindi a Watamu jsou směnitelná výhradně eura. V ostatních oblastech v Keni, stejně jako na safari, jsou preferovány americké dolary, ale pouze bankovky a mince vydané po roce 2001. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem tedy doporučujeme mít s sebou přiměřený obnos v obou měnách. Při platbě kartou je k ceně zboží nebo služeb naúčtována přirážka ve výši 6% z účtované částky.

Zaujala vás tato lokalita? Kontaktujte cestovní kancelář Exim Tours. Dovolenou si můžete velmi jednoduše nakombinovat - pobyt v hotelu a několikadenní výlet na Safari. Safari si po domluvě s cestovkou můžete nastavit podle vašeho přání - počet dní, na které vyrazíte do divočiny. Více na www.eximtours.cz

Reklama