karavan.jpg

Dovolená v kempu nabízí cenově výhodnější alternativu ubytování v hotelu, ale také s sebou nese nádech dobrodružství a blízkost přírodě. Přestože kvůli inflaci kempy podražily, i letos se jejich kapacity rychle plní. Už v květnu ty nejoblíbenější hlásily rekordní zájem a řada z nich také zaplněnost kapacit již kolem 80 procent.

Komfort v „domě na kolečkách“
Značný zájem přitom nepanuje jen o místa v chatkách a tradiční stanová místa, ale i místa pro karavany. Karavaning se v Česku stále těší velké oblibě, která odstartovala v době covidové pandemie. Ve srovnání s ubytováním v chatce nabízí karavanové stání příznivější cenu, oproti stanu poskytuje obytný vůz daleko vyšší úroveň komfortu. Tu si lze navíc ještě navýšit vybavením, které vozidlo promění ve skutečný „dům na kolečkách“.

Lidé si dnes karavany vybavují už téměř jako druhou domácnost, samozřejmě s ohledem na dispozice a technické možnosti obytného vozu. Zcela běžně si tak dnes do nich pořizují jídelní servisy a další kuchyňské vybavení. Oblíbené je třeba nádobí z melaminu, který vzhledově připomíná porcelán, ale poskytuje odolnost plastu. Pozor jen na to, že toto nádobí nepatří do mikrovlnné trouby,“ popisuje Barbora Kovandová, výkonná ředitelka společnosti Blex, která se specializuje na výrobu a prodej kuchyňského náčiní a je provozovatelem e-shopu Kulinaria.cz.

Vyměňte hotel za karavan či stan v kempu. Budete šťastnější
Vzhledem k tomu, že ceny za ubytování tvoří často největší podíl rozpočtu na dovolenou, se karavaning vyplatí i z pohledu vaší peněženky. Ačkoliv ceny za karavanová místa v kempech kvůli inflaci i vysoké poptávce oproti minulým letům vzrostly, obvykle stále přinesou oproti ubytování v chatkách či hotelech úsporu. A koho by nepřesvědčilo ekonomické hledisko, jsou tu ještě další faktory. Věděli jste například, že 44 % lidí, kteří pravidelně vyrážejí kempovat – ať už s karavanem, nebo pod stan –, se těší výbornému mentálnímu zdraví, zatímco ve skupině „nekempařů“ činí tento podíl jen 31 %? Zjistila to loňská studie The Outjoyment Report, kterou pro The Camping and Caravanning Club vypracovali odborníci z britské Liverpool John Moores University a Sheffield Hallam University. Průzkum, do něhož se zapojilo přes 11 tisíc lidí, dále zjistil třeba i to, že kempingoví nadšenci jsou o 23 % méně náchylní k úzkostem a 48 % procent z nich se každý den cítí šťastně. To samé přitom tvrdí jen 35 % lidí, kteří kempingu neholdují.

Kempování „na divoko“ legálně? Jde to!
Pokud na vás letos kvůli obsazenosti místo v oblíbeném kempu nezbude, nevěšte hlavu a zkuste se vhrnout na to pravé dobrodružství, které karavaning nabízí: kempování přímo v přírodě. Samozřejmě nemůžete jen tak přijet na louku a zaparkovat tam, kempování na divoko, ať už ve stanu, nebo s karavanem, je v České republice zakázané. Vždy je tak potřeba opatřit si povolení majitele pozemku. Jelikož je ale o tuto formu zájem, někteří vlastníci atraktivních pozemků jdou trendu naproti a sami své nemovitosti za tímto účelem inzerují – třeba v rámci webového projektu bezKempu.cz. Na stránkách projektu tak lze najít zahrady, sady, louky a další druhy pozemků, které majitelé pro karavanisty přizpůsobili a za poplatek jim je dávají k dispozici. Ceny jsou přívětivé, byť se je obvykle potřeba připravit na skromnější zázemí. Odměnou vám ale bude klid a soukromí, které v kempu stěží poznáte.

Tipy pro karavanisty a další kempaře: Stylově i v přírodě

Chladicí box CLASSIC Polarbox 20 l
Až z pohodlí svého obytňáku vyrazíte na výlety po okolí, nezapomeňte na must have letošního léta: přenosnou chladničku Polarbox! Lehký box v retro vintage stylu à la 60. léta udrží po celý den vnitřní teplotu 5 až 15 °C (podle nachlazení uložených potravin a podle toho, jestli v něm využijete led nebo chladicí sáčky). Je lehký a pro přenášení vybavený koženým popruhem přes rameno.

polarbox.jpg

Cena 870 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.

Kolekce nádobí Bloom Pebble
Do karavanu, na piknik, pod stan. Tam všude upotřebíte melaminové nádobí značky Bloom z kolekce Pebble.  Je lehké, odolné vůči poškrábání, neobsahuje BPA, a hlavně vypadá naprosto stylově!

sada-nadobi.jpg

Cena 166–399 Kč (dle konkrétního produktu). Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.

Termo jídelní box Ellipse Titanium
Oběd sbalený v batohu na toulky přírodou? Žádný problém. Nerezový jídelní box Ellipse Titanium je perfektně skladný a k tomu stylový. Materiál a dokonale těsnicí víko se postará i o uchování teploty pokrmu. Je ideální na kaše, müsli či polévky, do oddělené horní části můžete uložit ovoce či krutony. Vyrobeno z vysoce kvalitní oceli a ze zdravotně nezávadného plastu bez BPA. Zabraňuje uvolňování chuťově nežádoucích látek do jídla, je odolný vůči agresivním látkám a chrání před vznikem zápachu, plísně.

lunchpot.jpg

Cena 879 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.

Houbařský nůž Vri N°08 Inox rukojeť buk
Milujete procházky po lese a dopřejete si je i během dovolené? Pak si s sebou určitě přibalte tento jedinečný houbařský nůž s rukojetí z bukového dřeva a se štětečkem z kančích štětin na očištění hub. Rozhodně nevěřte, že v létě nerostou! I v teplých měsících roku na vás mohou čekat lišky, křemenáče, kozáci, pýchavky nebo první hřiby dubové. Dobrý lov!

nozik.jpg

Cena 552 Kč. Dostupné na e-shopu Kulinaria zde.

Reklama