Camping-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Kempování nanečisto
Pokud jedete s dětmi kempovat poprvé, můžete trénovat dopředu a strávit noc pod stanem třeba na zahradě, na chatě nebo u přátel. V rámci „cvičné noci“ si děti vyzkouší, jaké to je spát jinde než v posteli a vy můžete případně doladit vše, co je potřeba. Pokud se to malým dobrodruhům zalíbí, nic nebrání tomu vyrazit do kempu na více nocí.

Společné plánování a balení
Dobrodružná cesta může začít dřív, než na ni vyrazíte. Plánujte dovolenou s dětmi společně, můžete si udělat třeba seznam toho, co chcete zažít (od společného stavění stanu přes přípravu tábornického jídelníčku až po tipy na výlety). Děti můžete zapojit také do balení. Nechte je připravit si batůžek, ve kterém budou mít to, co malý táborník potřebuje: například čelovku, nafukovací polštářek, vlastní hrníček, příbor a notýsek pro zaznamenávání zážitků. Přibalte raději také hry pro případ špatného počasí.

Vyberte vhodný kemp
Jen v České republice je jich kolem tisíce, takže si vybere opravdu každý. V parném létě hledá většina z nás místa, kde se zchladit. Pokud kemp neleží u větší vodní plochy, rybníka nebo řeky, patří už mezi relativně standardní výbavu bazén. Kromě moderního sociálního zařízení, restaurací nebo kvalitně zařízených společných kuchyní nabízí ty nejoblíbenější kempy vždy ještě něco navíc. Můžou to být velká dětská hřiště, tobogány, půjčovny kol a koloběžek, trampolíny, hřiště na volejbal, nebo dokonce letní kino a lanové parky. Vaše děti si tak kromě dobrodružství v podobě spaní v přírodě užijí i spoustu zábavy.

HH-S19-FAMILY-048-medium-1-.jpg
Foto: Archiv značky Hannah, se souhlasem Hannah 

Správná výbava je základ
Abyste si dovolenou v kempu užili všichni, je nutností vybrat vhodný stan. Takový, který vám poskytne kvalitní zázemí, pohodlí a budete se v něm cítit (skoro) jako doma. Při výběru rodinného stanu je důležité zaměřit se na několik faktorů. Důležitý je samozřejmě počet osob, konstrukce stanu a také možnosti, které stan nabízí. Kapacitu a rozměry stanu vybírejte samozřejmě podle počtu členů domácnosti. Podívejte se ale také na rozměry ložnice. Někdy výrobci totiž sice uvádí, že se ve stanu vyspí několik lidí vedle sebe, ale o komfortu nemůže být řeč.

Dostatečně velká předsíň se také může hodit. Myslete na to, že s sebou budete mít spoustu věcí, které musíte někam dát, takže větší předsíňka je nutnost. Velkou výhodou je, když má integrovanou podlážku, která zaručí, že vám vše zůstane v suchu i při velkém dešti. Zároveň, pokud je dostatečně velká, může sloužit jako další místnost třeba na jídlo a zábavu.

Dalším faktorem, který se vyplatí sledovat, je vodní sloupec. Tato hodnota udává, jak je materiál odolný proti vodě. V našich zeměpisných podmínkách vám budou stačit stany s vodním sloupcem okolo 3000 mm. A pokud se nechcete ve stanu cítit jako v pařníku, podívejte se, jaké větrací otvory stan má. Větrání ve svrchní části stanu bývá už standardem. Některé ale nabízí také částečně síťované vstupy a další větrací otvory.

Pořiďte si kvalitní spacáky a karimatky
Kromě stanu budete potřebovat i spacáky a karimatky. Při výběru spacáku byste si měli promyslet, kdy ho budete využívat. Do teplých nocí vám postačí tenký letní spacák. Jeho výhodou je nízká pořizovací cena, objem a váha. Pokud nechcete spoléhat na hezké počasí, doporučujeme pořídit spíše tří sezónní spacáky, které jsou nejuniverzálnější a nabízí nejrozumnější poměr mezi výkonem a cenou. To, při jaké teplotě se ještě vyspíte kvalitně a nebude vám zima, udává hodnota „komfort“.

Pokud patříte mezi ty, kteří potřebují mít při spaní prostor, můžete sáhnout po rozšířené verzi klasického spacáku nebo spacáku dekovém. Ten je širší a po rozepnutí se dá pohodlně použít jako klasická přikrývka. Oblíbené jsou také u dětí, pro které může být spaní ve spacáku zpočátku nezvyklé. Pokud s tím ale problém nemají, pořiďte jim klasický spacák v dětské verzi určené většinou pro postavy do 150 cm, takže si je i malé děti pohodlně vyhřejí.

Dobám, kdy vám velké role molitanových karimatek zabraly celý kufr a stejně jste na nich cítili každou nerovnost, odzvonilo. Dnes už není problém, pořídit si lehkou, skladnou nafukovací karimatku, na které se vyspíte vy i vaše děti jako v bavlnce. Pokud to chcete mít úplně bez práce, sáhněte po samonafukovací variantě.

Zdroj: Blue Gekko - Linda Vojancová, Youtube: Petrův svět, tiskové materiály Hannah