Procvičováním svalů pánevního dna lze omezit mimovolný únik moči nebo zkvalitnit své sexuální prožitky. Nejdříve je však nutné tyto svaly identifikovat. Co dopomůže k jejich objevení a jak je správně posilovat?

Svaly pánevního dna tvoří podporu orgánů, které máte v pánvi. Na svém místě drží močový měchýř, střeva a pohlavní orgány. Při jejich ochabnutí může docházet k mimovolnému úniku moči, nebo dokonce k problémům s kontrolou vylučování. K posilování svalů pánevního dna slouží tzv. Kegelovy cviky. Díky nim je možné mimovolnému úniku moči nejen předcházet, ale také ho léčit.
5ae06fbc18fd8obrazek.jpg

Když svaly slábnou

Svaly pánevního dna přirozeně ochabují s věkem, a to jak u žen, tak u mužů. Ochabnutí podporuje i hmotnostní přírůstek. Funkci svalů pánevního dna může u žen ovlivnit také porod. U mužů je rizikovým faktorem prodělaná operace prostaty. Většinu svalů v těle dokážeme ovládat bez velkého přemýšlení. Se svaly pánevního dna se to ale obvykle musíme naučit. 

Pomůže kužel nebo biofeedback

Ženy mohou nacvičovat ovládání svalů pánevního dna několika způsoby.

  • Pokuste se obepnout prst či tampon umístěný v pochvě. Využít můžete i tzv. vaginální kužel. Jedná se o pomůcku určenou k posilování pánevního dna. K jeho udržení v pochvě je zapotřebí zatnutí těchto svalů.
  • Zastavte střední proud moči. Svaly, které k tomu potřebujete, jsou svaly pánevního dna. Soustřeďte se na pocit, který během daného úkonu máte, i na svaly, které jste zapojily. Zastavování moči se však hodí jen pro uvědomění si svalů, nikoliv pro posilování. Opakované zastavování proudu moči může vést k neúplnému vyprázdnění močového měchýře a k riziku infekce močových cest.
  • Biofeedback je metoda poskytující zpětnou vazbu. Malá sonda vložená do vaginy nebo zevně umístěné elektrody monitorují úspěch vašeho snažení. Poznají, zda se vám svaly podařilo zatnout a jak dlouho jste schopné stah udržet.

Pokud si nejste jistá, že se vám svaly podařilo najít a použít, poraďte se se svým gynekologem.

Co zabírá u mužů?

U mužů je postup hledání pánevních svalů samozřejmě trochu odlišný.

  • Soustřeďte se na svaly, které zabraňují úniku střevních plynů.
  • Můžete se pokusit vytlačit prst z konečníku bez zatnutí svalů hýždí, břicha nebo stehen.
  • Stejně jako u žen, je možné pokusit se zastavit střední proud moči.
  • I u mužů se dá s úspěchem využít biofeedback.

5ae06fce225f8obrazek.jpg
Kegelovy cviky vyžadují trénink a výdrž

Kegelovy cviky spočívají v opakovaném zatínání a povolování svalů pánevního dna. Před cvičením byste měli mít vyprázdněný močový měchýř. Prvním krokem je svaly si uvědomit. Jejich ovládání zpočátku vyžaduje intenzivní soustředění. Najděte si klidné, soukromé místo. Jako začátečníci procvičujte svaly vleže, je to snazší. Posilování není vidět, a později tedy k tréninku můžete využít i čas strávený ve frontě či cestu autobusem. Jak na to?

  • Ze začátku se pokuste vydržet zatnutí po dobu asi 3 vteřin a následně 3 vteřiny odpočívejte. Snažte se zvládnout 10 opakování.
  • V příštích několik dnech trénujte výdrž zatnutí až na 10 vteřin.
  • Vaším cílem by mělo být zvládnout denně 3 sady po 10 opakováních (10× zatnout a povolit).

Metody léčby mimovolného úniku moči jsou různé. Pomoci mohou Kegelovy cviky. Ty jsou vhodné i pro prevenci. Cvičit byste měli denně. Nenechte se odradit počátečním neúspěchem. Zlepšení kontroly vyprazdňování moči se může dostavit až po několika měsících.

Autor: U lékaře

Uložit

Uložit