seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Podcasty jsou skvělá forma sebevzdělávání, která vám ani nezabere tolik času, protože u poslouchání můžete dělat další věci – například cvičit, vařit nebo uklízet . Je to takové praktické 2v1. Většina lidí si tak dělá povinnosti zábavnější a zpestřuje si je ať už naučnými nebo zábavnými ne tolik náročnými podcasty. V anketě Podcast roku hlasovalo přes 100 000 lidí a poscasty byly rozdělené do devíti tématických skupin. Následující podcasty jsou čtyři oblíbené, které ještě možná neznáte. Absolutním vítězem se staly Opravdové zločiny.

Brain We Are

Podcast Brain We Are mají na svědomí dva kluci – Vojta a Kryštof, kteří ve svých krátkých epizodách mluví o mozku a jeho fungování, řeší smysl života a štěstí, zabředávají i do světa závislostí a na své si přijdou i ti, kteří se zajímají o duševní zdraví (říkají tomu duševní fitness) a třeba i biohacking. Některé epizody jejich podcastu jsou delší, některé kratší, některé zadarmo, jiné placené, ale u všech platí to, že vám rozhodně dají něco do života a budete se z nich učit.

Kecy a politika

Podcast ze světa zpravodajství a politiky od Bohumila Pečinky a Petrose Michopulose s názvem Kecy a politika se zabývá současným děním na politické scéně pohledem dvou různých osobností. Je to nekorektní podcast, kde se podcasteři nebojí říct svůj názor. Byli mezi prvními velkými jmény, kteří se svým podcastem kvůli monetizaci a získání přímého kontaktu s publikem zamířili na placenou platformu, ale nezoufejte, například na Spotify najdete i epizody volně dostupné bez poplatku.

Příběh, který se opravdu stal

V anketě Podcast roku bodoval i podcast určený příznivcům vzdělávání od Markéty Lukáškové s názvem Příběh, který se opravdu stal. V něm se posluchači mohou dozvědět zajímavosti, které se v dějepise neučí. Autorka nabízí převyprávění skutečně zajímavých moderních historických příběhů. Dozvíte se tak zajímavosti o monogamii, mafiánských rodinách, Stb nebo o principu pizzy. 

Chumelenice

Novinka letošního roku, podcast Chumelenice byla v anketě také vidět. Porota jej zařadila mezi nominanty na Objev roku. Posluchači pak poslali svými hlasy Chumelenici na čtvrté místo v kategorii Zábava. Chumelenice původně vznikla jako veřejná duševní hygiena, kde autorky řeší věci, které je vytáčí i těší. Nový díl vychází každý pátek a jeho obsah není politicky korektní. Každý týden probírají Markéta a Lucie aktuální dění, řeší vztahy i osobní věci a komentují kauzy, které se jich netýkají, jen pouze dotýkají jako všech ostatních lidí. Na všechno mají svůj názor a pro rázné slovo nejdou daleko.Zdroj: Pickey, Spotify, Apple, České podcasty