Rozhodla jste se, že už nebudete jen pasivně držet hladovku, či s jakousi novinkou vibrující vám na břiše čekat, až tělo zhubne samo, a napadlo vás vyrazit do posilovny? Rozhodně vám vaše rozhodnutí schvalujeme, avšak než vyrazíte, pojďte se s námi nejprve podívat, co vás vlastně čeká.

Před první návštěvou posilovny si docela určitě pořiďte kvalitní, pohodlné oblečení. V gymnastickém dresu, který se vám bude nepříjemně při každém pohybu zařezávat, se vám nebude dobře cvičit. Vhodné jsou i speciální rukavice, které zabrání tvorbě ošklivých puchýřů.

Než se v posilovně pustíte do bezhlavého tréninku, poraďte se s instruktorem. Ten posoudí, které partie potřebujete cvičit, a sestaví vám i tréninkový plán. Před každým cvičením se nejdříve pořádně protáhněte, procvičte – nejvhodnější bývá strečink.

Strečink je soustava cviků určených právě pro protažení svalů. I při strečinku se musíte řídit určitými pravidly:

- cviky vám nesmějí vyvolat bolest

- nezadržujte při nich dech, dýchat se musí naopak pravidelně a plynule

- nikdy nekmitejte v krajní poloze

Poté se zahřejte na rotopedu nebo na běžicím pásu.

Při samotném cvičení volte malé zátěže s delším opakováním. Velká zátěž a krátká opakování totiž, podle instruktora fitness Dana Marka, budují svalovou hmotu. Nechystáte-li se tedy vypadat jako Arnoldova mladší sestra, je dobré zvolit tzv. kruhový trénink.

Kruhový trénink je ideální pro začátečníky a jeho hlavním principem je posílení všech základních partií – záda, ramena, paže, hrudník, stehna, břicho i lýtka. „Naopak velkou chybu dělají ženy, které přijdou do posilovny s tím, že chtějí shodit nějaké to kilo přes zadek a stehna a pustí se do bezhlavého cvičení právě těchto partií. Musíte si uvědomit, že to, co cvičíte, to se zpevní, tam se utvoří svaly, avšak nezmizí to. Takže může dojít přesně k opačnému efektu,“ říká Dan.

Optimálně byste měla cvičit dvakrát až třikrát týdně a po 4-6 týdnech si dát pauzu, nebo snížit zátěž. Svaly i nervový systém musí zregenerovat. Samotný efekt cvičení na sebe nenechá dlouho čekat, avšak počítejte s tím, že po určité době dojde k zastavení. Potom je potřeba změnit za pomocí instruktora cvičební plán.

Podle Dana, by si předně každá žena, která se pustí do posilování, měla uvědomit, že v posilovně se nehubne na kilogramy, ale na centimetry. Posilováním se nechá vypracovat pěkné tělo, ale právě své tělo se musíme nejprve naučit poslouchat... Pokud jste necvičila mnoho let, nesnažte se teď strhnout rekordy. Ze začátku se nepřepínejte a zatěžujte tělo pomalu. Jen tak si vytvoříte svalstvo a poté odbouráte přebytečný tuk v těle. Navíc zabráníte namožení svalů nebo velmi nepříjemné svalové horečce.

Pamatujte, že

- čím delší dobu a s menší intenzitou cvičíte, tím více spálíte tuků

- čím intenzivněji a kratší dobu cvičíte, tím více spálíte sacharidů

Ideální je kombinace obojího. Pokud jste se opravdu rozhodla, že začnete cvičit, nezbývá nám než Vám popřát spoustu motivace a úspěchů…  

   
Reklama