Foto: Shutterstock
K lékaři jdu, až když mi něco je, přiznává Marie (64)
Když nemusím, k lékařům obecně nechodím. Na gynekologii jsem nebyla už asi 20 let. Nepotřebuju antikoncepci, ani nemám žádné potíže, tak necítím potřebu tam jít. Kdyby mi přeci něco bylo, tak bych u sebe pozorovala nějaké příznaky. Krvácení, bolest a podobně. Kromě toho ani nevím, jestli by mě po takové době můj gynekolog vůbec ještě přijal. Už slyším ty řeči! To je druhý důvod, proč se do jeho ordinace nehrnu. A hledat si nového doktora, když tady v okolí moc dobrých není, nebo nepřijímají nové pacientky, na to nemám náladu. O riziku rakoviny děložního čípku vím. Ale myslím, že mě se to netýká. U nás v rodině s tímto druhem nádoru nikdo potíže neměl. A jak říkám, já se cítím dobře.
Dělám to kvůli sobě, nechci nic podcenit, říká Dana (56)
Ke gynekoložce chodím pravidelně každý rok. Od svých šestnácti let. Nikdy by mě ani nenapadlo tam nejít. Dělám to přeci kvůli sobě. Když už by, nedejbože, cokoli objevila, ať se můžu začít léčit co nejdřív. Dobře vím, jak je to důležité. Kamarádce takhle zachránili život, když jí včas odhalili rakovinu. Nemám problém ani připlatit si za nějaké vyšetření navíc, když je třeba. Nedávno mi třeba dcera řekla o možnosti testování na rakovinu děložního čípku pomocí HPV DNA testu. Ona ho nedávno absolvovala, měla ho v jejím věku zadarmo. Chystám se na test zeptat své lékařky. Samozřejmě totiž vím o tom, že rakovina děložního čípku mě může potkat i po menopauze. Všude se o tom píše, není to žádná novinka. Jsem ráda, že u nás v Česku máme tak dobrý zdravotní systém. Prevence využívám. U všech lékařů.
Nechci se před gynekologem ponižovat, svěřuje se Eva (57 let)
Gynekolog a zubař, to jsou dva lékaři, ke kterým se nehrnu. Přinutím se, až když už mi něco opravdu je. U zubaře se bojím bolesti, od návštěvy ženského lékaře mě zase odrazuje stud. Přijde mi hrozně potupné, sednout si na křeslo s nohama od sebe a ukázat všechno. Mladá holka se ještě nemá za co stydět. Ale já? Stará bába? Naposledy jsem u něho byla po posledním porodu. Takže v osmatřiceti. Pak už ne. Naštěstí mě potkaly maximálně nějaké ty mykózy, které si umím vyléčit sama. A ano, vím o riziku rakoviny. Že může vzniknout v jakémkoli věku. Ale to bych musela pravidelně chodit po všech doktorech. Třeba i na plicní, nebo na kožní. A to taky nikdo nedělá. Kdybych měla nějaký vážnější problém, určitě se přemůžu a gynekologa navštívím. Ale jsem zdravá, tak se před ním nebudu producírovat.
Jak to vidí gynekolog MUDr. Aleš Skřivánek, PhD.?S přibývajícím věkem je část žen přesvědčena o tom, že pokud nemají po menopauze žádné potíže, a například již omezily, nebo vůbec nežijí aktivním sexuálním životem, že vlastně na gynekologii již nemusí. Je to samozřejmě omyl a taky škoda. Gynekologie je preventivně orientovaný obor a na pravidelných prohlídkách můžeme včas odhalit časná stádia závažných onemocnění. Ať už onkologických, nebo třeba osteoporózy. Nebo obtěžujících potíží, které ženám znepříjemňují život, jako například inkontinence. Gynekolog je takový průvodce ženy ne „od kolébky k hrobu“, ale minimálně od začátku sexuálního života po konec života jako takového. Celý rozhovor s gynekologem Alešem Skřivánkem si můžete přečíst zde: |
Zdroj informací: čtenářky, MUDr. Aleš Skřivánek, PhD.
Čtěte také:
- Rakovina děložního čípku v pokročilém stadiu se týká hlavně šedesátnic, nechodí na testy
- „Spolehlivě identifikuje všechny typy viru vedoucí k rakovině,“ říká o Češkám málo známém HPV DNA testu onkolog
- Novinka v prevenci rakoviny děložního čípku. Speciální test budou mít zdarma ženy ve věku 35 a 45 let
Nový komentář
Komentáře
Fakt už mě štve, to vaše jeďte dál. 50, 100km, co to je! Jestlipak byste to řekli svý babičce z vesnice? Babi skoč na první autobus, pak si přestup na vlak, neboj, to doběhneš. Třeba si i sedneš, pak se projdeš (kilometr, dva, tři) v čekárně si odpočineš. A třeba i pak stihneš poslední bus na vesnici. Proc by babi nezvladla, když je schopna pohybu!
Opravdu jste sobci! Prostě JÁ to dokážu, tak musí každý.
Rikina má ve všem pravdu!! Nejsou doktoři, pojišťovnu to nezajímá, a tyto, určitě dobré rady, vyzní jako provokace. Stát by už konečně s tim zdravotnictvím měl něco dělat!
Moje máma taky nebyla snad 20 let, až jsem ji donutila, chodila pak cca co 5 let. Potom začala krvácet a její gynekolog ji pořád říkal, že to nic není. Když u něj byla potřetí, doslova si vydupala zadanku do nemocnice. Kde ji udělali odběr, zjistilo se, že to je špatné a během týdne měla operaci v onko-gyne centru. Rakovina děložního těla.
Takže kdyby věřila svému obv.gynekologovi, rostlo by to v ní dál.
Když jsem byla naposledy vloni u gynekoložky,která si v ordinaci vyměnila obvyklé lehátko za jakési polokřeslo,tak si neustále stěžovala,že se do mě nemůže dostat, a na vrchol všeho mne po takovém ,,vyšetření ",žádala o shánění sponzorů.Díky tomu všemu jsem se zařekla,že žádný lékař z tohoto oboru mě už nikdy neuvidí !V mých 74letech nemám tohle zapotřebí.
Osobně bych se neobešla bez zubaře, tam chodím poctivě 2x ročně. Paní Eva ( 57 ) má asi dobrý chrup.
Jinak i my ve větším městě máme u některých lékařů čekací dobu od objednání v řádu několika měsíců. Mezitím se mi vyléčil ekzém.
U nás na vesnici byla prodavačka, také pár let do důchodu. K doktorům chodila minimálně, co by tomu lidé řekli kdyby zavřela obchod... Pamatuji se, že jí rodiče v lese hledali nějaký kořen ze kterého si dělala mast na nohy. Jednoho dne jí prasla asi křečová žíla. Syn chtěl zavolat 155 ale ona to odmítla a tak rodina volala nějaké příbuzné zdravotnici a ta jim poradila aby ránu ucpali buď mincí nebo houbičku ( údajně standartní postup ). Jak se to řešilo dál nevím, ale pak jezdila x týdnů na převazy. Ze dne na den přestala pracovat a kupodivu si lidé ze vsi zvykli. Do práce se už nikdy nevrátila, nastoupila tuším do předčasného důchodu. Po několika letech byla mamka marodit a časem měla nastoupit ke gynekologické operaci. A ona se jí svěřila, že by se asi také mohla ( po 20+ letech ) nechat vyšetřit. Bohužel to už nestihla, pár dní po mamčině operaci prodavačku s masivním krvácením rychlá přivezla na gynekologii. Když se zmátořila nechala se na víkend pustit domů. Jiný zdroj tvrdil, že to lékaři kvůli přeplněnému oddělení uvítali. Do nemocnice se už nevrátila. Jestli byla příčina smrti toto, nebo neví jiného nevím. Stalo se to tak osm let zpět.
K tématu - za posledních 10 let jsem se třikrát stěhovala. Ani v jedné "destinaci" se mi nepodařilo najít gynekologa. Všude mi řekli, že sorry jako, ale máme plno, nebereme nové pacientky. Prostě ne. Takže jestli má pan Skřivánek volno, tak bezva, beru ho, a klidně k němu na tu prevenci přijdu. Telefonní číslo prosím do pošty, děkuji pěkně. A pokud on sám taky pacientky nebere, tak ať sklapne a odpustí si moudra.
U zabitého psa je zrušená diskuse?
No jo, kritiku rád nikdo nemá, zvláště když je oprávněná.
Takhle jsem to nikdy nebrala. Je to součást těla jako každá jiná. Takže od mládí navštěvuju gynekologa a beru to naprosto věcně. Prohlídky při těhotenství i po něm, při potížích a v mém zralém věku 1x ročně. 1x ročně mám stěr z čípku a ráda si vyslechnu zprávu, že je to OK. Za poslední dva roky mi lékař zachytil změnu na sliznici, nahnal mi strach, že budu muset na zákrok, sledoval mě vždy 1x za tři měsíce, pak po půl roce a nyní mi oznámil dobrou zprávu, že se to upravilo. Kdybych to nechala být, kdo ví. Maminka si myslila taky, jako některé dámy, že když nevedou sexuální život, nepotřebují kontroly. Vypěstovala si nádor jak kokosový ořech, naštěstí šel odoperovat a zhoubný nebyl. Jako varování mi to stačilo, i jí,
Na prevenci kašlou, ale až jim něco bude,tak budou po doktorech ječet ať jim pomůžou...
Nikdo nechodí moc rád,ale prevence je důležitá a jednou za rok to všechny přežijeme. Ale zaráží mě,že se ženy po 50 cítí jako staré, dokonce jak uvádí jedna , báby? To jako vážně?