Tak dnes mi opravdu chodí spooooousta příspěvků, doufám tedy, že je stihnu všechny vydat. Budu se snažit, protože poslechnout si krásné melodie stojí za to!

První věc, která přišla do mailu, mi poslala čtenářka RenataP. A musím říct, že se trefila i do mého vkusu - ano, Mirovy písničky jsou nesmrtelné...

(A přihřeju si vlastní polívčičku a hodím sem i odkaz na rozhovor, který jsem s Mirem dělal pro babu: Miro Žbirka: Svoje písně zpívám nejlíp sám.)


Milý Jakube,

vy mi dáváte... to je téma, o kterém nemusím dvakrát přemýšlet.

Jednoznačně je to Miro Žbirka a Balada o polnych vtakoch a pro vás jsem vybrala tuto verzi na YouTube, protože s tím nenápadným orchestrem vyniká ten úžasný hlas pana Žbirky. On snad ani není úplně nej nej silný jako zvon, není to Karel Gott, ani nový objev Martin Chodúr :-), ať se na mě mistr Žbirka nezlobí, ale on má ve svém hlasu něco, co tyhle dva pánové nemají. Což není vůbec nevýhoda. Naopak... Jsou to dvě věci, kterými tyto dva rozdílné pány válcuje na plné čáře... O dvě třídy výš!

První jeho zbraní je poetická slovenština - krásná, měkká a něžná - možná bych si někdy v tajných snech přála být sváděna takovou heboučkou řečí z úst... no, přiznejme si to, klidně i pana Žbirky, takže jsem patrně jeho fanynka, ačkoliv jsem se jí stala až v letech minulých...

Druhou jeho zbraní je velmi zvláštní podtón, barva hlasu, jak to nazvat - příchuť jeho hlasu, těžko se mi to definuje, ale já to tam slyším ve vypjatých pasážích, v obratech, a to je to, co mě v kombinaci s tou krásnou slovenštinou podlamuje kolena.

No a Balada? Ta se na prvním místě pere s Atlantidou a obě ty písničky mají jedno společné - je v nich hluboká moudrost, která vás dokáže uvrhnout do deprese, stejně jako vás z ní vytáhnout.

Zdravím redakci i čtenářky a přeji krásný hudební den!
RenataP

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.


Dnes máme téma Osudové písně. Co mi máte do redakčního e-mailu posílat?

Vyprávění o vašich osudových písních...

  • ... jak jste k nim přišly.
  • ... zda jich máte více, nebo jen jednu?
  • ... kdy jste ji slyšela naposledy.

Vaše příhody s písničkami, které přišly v pravý čas...

  • ... a pomohlo vám to.
  • ... a složilo vás to do kolen.

Ke každé písničce mi pošlete i odkaz na YouTube! Ať si ji mohou poslechnout i ostatní čtenářky.

POZOR! Každou písničku také uvedu jen jednou, tak se snažte poslat svůj příspěvek co nejdříve, ať vás nikdo nepředběhne!

Reklama