Už podesáté se rozjela po Čechách a Moravě pojízdná zubní ordinace Signal Dentibus. Velký zájem o tuto akci dokazuje bohatá účast: počet vyšetřených dětí překročil tisícovku. Bohužel, magická tisícová hranice byla překročena i v počtu nalezených neošetřených kazů. U 1005 dětí ve věku mezi 1. a 14. rokem bylo nalezeno 1003 kazů – a to je výsledek skutečně alarmující.

Nejhorší stav byl zaznamenán na Mezinárodním veletrhu InDent v Ostravě, kde měly děti průměrně téměř dva kazy (199 kazů u 118 dětí). Tato čísla jsou opravdu velmi neradostná a dalece předčila výsledky šetření v předchozím roce, kdy bylo u 560 dětí nalezeno „pouhých“ 77 kazů. Vyšetřující lékařka MUDr. Lenka Tůmová k tomu dodává: „V současné době je stomatologická péče plně v rukou rodičů, oni zodpovídají za správnou péči a pravidelné kontroly v zubní ordinaci. Jejich vztah k ústní hygieně je však často nezodpovědný, a takový ho pak bohužel předávají svým dětem. Měli jsme možnost se o tom přesvědčit na všech zastávkách. Bohužel, důsledky zanedbávání chrupu v dětství si neseme celý život.“

Co je pro prevenci nejdůležitější? Kvalitní pomůcky, správná technika a důslednost. I když je sklon k vyšší kazivosti zubů geneticky daný, lékaři tvrdí, že důslednou ústní hygienou lze vznik kazu prakticky vyloučit. „Pravidelné čištění nepodceňujte a trvejte na něm, nikdy nenechávejte děti chodit spát s nevyčištěnými zoubky. Zpívejte písničky nebo vyprávějte pohádky, ve kterých jsou hlavními hrdiny krásné zdravé zoubky. Ještě bych chtěla připomenout důležitost návštěv zubního lékaře alespoň v půlroční periodicitě,“ říká MUDr. Tůmová a zdůrazňuje: „Díky důslednosti rodičů si mohou děti vypěstovat správný návyk a v dospělosti se těšit ze zdravých zubů.“ Děti by si měly čistit zoubky aspoň dvakrát denně - dětskou pastou s fluoridem. Vhodný dětský kartáček je měkký, s malou „hlavou“ a hlavně - neopotřebovaný! Začít s čistěním je vhodné už při prořezání prvního zoubku; později by měl dětské zoubky čistit rodič, s předškoláky je nutné zoubky dočišťovat (až do osmi let) a starší školáky kontrolovat.


Po večerním čištění už dávejte dětem pít jen vodu nebo neslazené čaje - přes noc se snižuje produkce slin a cukry na chrup působí intenzivněji než ve dne. Není-li přes den po jídle čas či vhodné místo pro vyčištění zoubků, můžeme dítěti nabídnout alespoň žvýkačku bez cukru, která zvyšuje tvorbu slin a mechanicky ze zubů odstraňuje zbytky jídla. První návštěvu dítěte zubní lékaři doporučují v roce a půl, potom každého půl roku.

Reklama