Zvládne opravit snad cokoli – od nábytku, přes hodinky až po umělecké předměty. A když mu zadáte, aby vyrobil korunovační klenoty, které si nezadají s těmi pravými, můžete se spolehnout, že je bude mít! Chtělo by se říct, že správce filmových rekvizit Studia Barrandov má zlaté české ručičky. Jenže Fabrice Michel pochází z jižní Francie.

Mezi filmovými rekvizitami se pohybujete už dvacet let. Jak jste se k této práci vlastně dostal?
Úplnou náhodou! Ve Francii jsem se vyučil uměleckým zámečníkem a vždy jsem se chtěl živit řemeslnou prací – například uměleckým kovářstvím. Nenašel se však žádný mistr, který by mě do alchymie této práce zasvětil. Tady v Česku jsem ale našel inzerát, že do Fundusu Barrandov hledají náhradu za pána, který odcházel do důchodu. Ten mě pak tři roky poctivě zaučoval, za což jsem mu dodnes velmi vděčný.

V čem spočívalo přijímací řízení?
No, ve znalosti jazyka tedy ne, moje čeština tehdy nebyla moc dobrá. Když mě přijímali, zadali mi pár věcí, ze kterých se pozná, jestli člověk něco umí. A asi usoudili, že umím, protože tu tvořím dodnes. Z této práce jsem nadšený, je štěstí ji dělat. Je totiž neskutečně různorodá a kreativní!

V čem tedy spočívá?
Starám se o spoustu rekvizit a často je i opravuji. Většinou totiž platí, že co se půjčí na natáčení, to se i zničí. A musím se pravidelně starat i o zbytek věcí, protože jakmile by se průběžně neudržovali, museli bychom je za chvilku vyhodit. Údržba rekvizit mi zabere až 95 procent práce. Třeba nábytek hodně trpí. Opravuji ale úplně všechno – třeba i veškeré kovové rekvizity, jako hodiny, hodinky, svícny, lustry, příbory, kazety nebo i šperky. Jsem takový Ferda mravenec. Ale to tu není nic překvapivého. Vy Češi máte celkově zlaté ručičky, já mám jen stříbrné.

Když už hovoříte o špercích – vy je nejen opravujete, ale i vyrábíte…
Ano, právě teď jsem například dělal čtyři královské koruny. Ty moc často nevyrábím, tak jedou za pět let. Ale letošní rok, kdy slavíme výročí narození Karla IV., je výjimkou. Právě jsem dodělal jednu pro oslavy v Karlových Varech.

fabrice

Jak se taková koruna vyrábí?
Většinou dostanu do ruky jen malou fotografii. Často je to pouze fotografie nějaké fresky. To je jediné, z čeho mohu vycházet. Bývá to taková malá výzva. Ale všechno má své řešení. Vždycky se to nějak dá. Třeba u již zmíněné královské koruny byla nejtěžší práce s vyřezáváním a pilováním tvaru z mosazného plechu. Vše se také musí důkladně vyleštit a nalakovat, zasadit kamínky a perličky… Nakonec už jen kostymérky do koruny všily polštář, aby na hlavě seděla pohodlně a nikde netlačila.

Kolik času vám její výroba zabrala?
Vždy zaleží na tom, jak ta konkrétní koruna vypadá. Právě tahle pro Karlovy Vary mi zabrala přibližně sedmdesát hodin.

Jaké další zajímavosti jste už vyráběl?
Nikdy nezapomenu třeba na to, jak jsem na zakázku vyráběl asi padesát kusů kovových plynových masek do filmu Liga výjimečných se Seanem Connerym. Také jsem před pár lety doslova vypiplal korunovační klenoty – pohrál jsem si s nimi tak, že žezlo, jablko a koruna vypadaly jako pravé.

Nedá mi to, abych se nezeptala – co přivede šikovného Francouze do země v srdci Evropy? Práce?
Láska. Na své cestě do Anglie jsem se zamiloval do Češky, kterou jsem si později také vzal za ženu. Šel jsem za ní, i když mě přátelé varovali, že tu nenajdu tak dobře placené zaměstnání, jako v rodné zemi. V té době mi to bylo jedno, a tak tu žiji. Od roku 1992.

Jak jste si tu zvykl? Byl to velký rozdíl oproti Francii?
Když jsem přišel do Čech, líbila se mi ta slušnost a skromnost lidí, která tu po revoluci byla. Rodiče mojí manželky jsou velmi obětaví a pracovití, hodně nám na začátku pomáhali. Dodnes mi tu ale chybí slunce a moře. Však také pocházím z jižní Francie. Oplácí mi to ale krásná česká příroda, tu mám moc rád.

Čtěte také:

Reklama