ridicka-seznam-i-do-textu.jpg
Foto: Shutterstock

Ženy nebourají
Ještě před 30 lety jste na místě řidiče v autě mohli spatřit téměř výhradně muže. Ty doby jsou však dávno pryč a nyní jsou dámy za volantem jako doma. A ačkoliv o ženách v autě koluje stále spousta nejapných žertíků, čísla mluví jasně. Dle statistik Ministerstva dopravy České republiky za posledních deset let na našich silnicích zavinily ženy necelých 18 % dopravních nehod, zbytek mají na svědomí pánové. Je tedy jasné, že navzdory předsudkům ženy jezdí mnohem bezpečněji a zaviní mnohem méně nehod než muži.

Vášeň na čtyřech kolech
Přesuneme-li se z běžného provozu třeba na závodní okruhy i zde si ženy již vydobyly své místo. Krásu a půvab vnesla do českého rallye nadaná pilotka Sandra Pokorná. Vysoká blondýnka vévodí ženskému rallye v České republice a často svými výkony šlape na paty i ostříleným pilotům. Před dvěma lety si splnila sen a jako první tuzemská pilotka nastoupila do soutěže s vozem specifikace R5.

Říká se, že je to nejnáročnější závod světa, odjet ho celý neznamená jen získat prestiž a uznání, ale také splnění osobního snu. Řeč je o Dakarské Rallye, a právě tam se příští rok můžeme těšit na historicky první ženskou dvojici, která se poctivě připravuje na tuto adrenalinovou jízdu. Lenka Hlavatá a Gabriela Budínová chtějí všem ženám dodat odhodlání, že i v motorsportu mají své místo.

Ženy jako řidičky z povolání
Zálibu v řízení již často ženy využívají i ve svých profesích. Například pro společnost Dáme jídlo, která zajišťuje rychlé nákupy a rozvoz jídla, pracuje téměř tisícovka kurýrek, tedy 21 % všech jejích kurýrů. Dle průzkumu mezi kurýrkami tuto práci volí nejčastěji ženy ve věku 18–30 let.

Ženy se často musí potýkat s nepochopením u zaměstnavatelů při úpravách pracovní doby. Studentky nebo maminky na rodičovské dovolené proto velmi vítají flexibilitu, kterou jim tato práce nabízí. Stále více žen můžete také potkat na pozicích řidiček taxíku nebo dokonce městské hromadné dopravy. Důkazem je například Dopravní podnik města Hradce Králové, který ve svém náboru v letech minulých cíleně lákal na pozici řidiče právě ženy. A to sloganem: „Práce nejen pro chlapy“ a fotografií sličné řidičky v dobře padnoucí uniformě.

Zdroj: Tiskové materiály Dáme jídlo, Statistiky Ministerstva dopravy, Instagram Profi řidičky, Facebook Dopravní podnik města Hradec Králové, Youtube: U Kulatého stolu