Ne nadarmo se říká, že ženy rodí tak, jak žijí. Porod nemilosrdně odhaluje podstatu vztahu ženy s partnerem a dalšími lidmi. Dokáže odkrýt hluboko zasutá traumata, zneužívání, komplexy méněcennosti, domácí násilí, pocity bezmoci… V praxi se setkáváme s přibývajícím počtem žen, pro které byl porod, ať už spontánní, či operativní, natolik traumatickým zážitkem, že se jim nedaří vlastními silami vypořádat se s emočními důsledky.
Avšak porodníci se od psychických problémů šestinedělek většinou distancují. V běžné praxi se takovým ženám přiřkne postpartální deprese, je-li prožívání výrazněji narušeno, tak laktační psychóza, a žena je odeslána k psychiatrovi. Ten takové ženě nabídne antidepresiva a zastavení laktace, případně hospitalizaci, což traumatický prožitek ještě umocní.
„Poporodní deprese bývá nazírána jako hormonální dysbalance. Zcela se ignoruje, že může jít o přirozenou posttraumatickou reakci na extrémně brutální zážitek, kterým některé porody i ve špičkových porodnicích jsou. Ani většina psychoterapeutů neví, jak takovým ženám pomoci, a přistupují k nim jako ke klientům s depresí, což nemívá terapeutický efekt,“ vysvětluje MUDr. Helena Máslová.
Ženy se na porod příliš soustředí
Podle dotazníkových průzkumů ženy po porodu velmi časté pociťují vztek, smutek nebo lítost, ale nedokážou o svých pocitech hovořit. Srovnávání zážitků s ostatními ženami rodičky často ještě více mate. Velká skupina žen by nikdy nepřiznala „své“ selhání při porodu, a přidají-li se skutečná vyprávění o krásném snadném porodu, vzniká velký prostor pro pocity méněcennosti – „selhala jsem, jsem vadná“. Není divu, že taková žena se cítí izolovaná, smutná a nechápe, jak se jí to celé mohlo stát. Někdy se neventilované a neodžité trauma projeví na úrovni těla (somatizací), např. jako poporodní vysoký krevní tlak.
Pomůže psychogynekologie
Ženám, které se po porodu potýkají s podobnými problémy, však lze pomoci. Ukazuje se mimořádná užitečnost specializované péče - psychogynekologie. Psychogynekologie řeší emoční důsledky traumatického porodu a pomáhá ženě zvládnout emoční bolesti a traumata. Cílem psychosomatické léčby je najít zdroj obtíží a obnovit rovnováhu v rovině tělesné, duševní i sociální.
„Nelze reformovat systém porodnictví tak, že někdo určí, jak je správné rodit. Rozhodnutí musí zůstat individuální a hlavním kritériem musí být bezpečnost pro matku a dítě. Ale něco zlepšit lze – psychologický support před porodem, ohleduplnost a úcta během porodu, specializovaná psychoterapie po porodu, kterou dnes již lze nabídnout,“ uzavírá Helena Máslová, která se psychogynekologií zabývá.
Jak jste se cítila po porodu vy?
Nový komentář
Komentáře
Tak porod sem nezažila, ten mě zatím čeká, ale věřím, že to zvládnu. Kdo by neměl obavy, je to přeci jen velká zátěž nejen na psychiku, ale i na fyzičku, protože ta váha, ta se pronese.
jako po něčem strašném...
ja vždy dobře-mam za sebou 4 porody.........


asi je fakt, že někoho to skolit může. A pro tyhle případy je furt málo řešení. A neřešenej problém jenom roste. Já rodim v září a vůbec to teda neřešim.Nějak to bejt musí. Tak doufám že i kdyby to bylo maso, tak se z toho líp oklepu.Třeba kámoška se tak bojí porodu, že nechce ani otěhotnět. To je asi ten případ, kdy prostě v poho ani porodit nemůže. Spíš by mně jako ještě nerodící zajímalo, jak to je po porodu se sexem. Obecný že jako předtim mě nestačí, parametry se změnit musej ne? Když u toho rupaj vazivový tkáně...
kdyz uz to jednou v brichu vyroste, tak to prece nejak ven po case musi at chceme nebo ne
takze porod se zvladnout musi ... a co se tyka me osobne, po prvnim porodu jeste kdyz me sili tak povidam
, ktery tam byl se mnou: tak tato a ted jeste tu holcicku k tomu klukovi co se ted vyklubal
prani mi bylo o par mesicu pozdeji splneno a treti prani se vyklube za 2 mesice
nastesti rodim takovym fofrem, ze to ani nestihne poradne bolet, ale menecenna, ze u toho tolik netrpim si fakt nepripadam, spis naopak jsem rada, ze to jde tak snadno a rychle
tech mamin co rodi 3 dny je mi spis moc lito
Sestra měla těžký porod a zařekla se, že už 2dítě nechce. A teď už začíná měnit názor. čas to zahojí
Jak to tady čtu,tak nevím jestli se na porod těšit a nebo bát se.No nic,miminko budu chtít až tak za tři roky:)))
po porodu jsem se cítila docela dobře,i když jsem asi měla jak se to říká-poporodní stres?!všechno mi vadilo,každá maličkost,kdykolem dítěte udělal někdo jiný kromě mě..
mám 3 syny,poslední měl 53 cm a 4040 kg,nikdo nečekal tak velký mimčo,já jsem byla na sebe po porodu strašně pyšná,a štˇastná zárovenˇ,bylo strašně pěkně,i všichni se ke mně chovali tak krásně....
kdybych neměla tři děti,asi bych do toho šla klidně ještě jednou,..
už je mi líto ,že to bylo naposledy,ale je nás už opravdu hodně,ale moc ráda vzpomínám.Doma mi pomáhal a stále pomáhá můj mužskej,je super táta.
Mě teprve porod čeká, snad to bude ok a tchýně má smůlu, taky ji tady nebudu chtít věčně a navíc ty lidi, co se cpou k mrněti fakt nechápu. Já na první návštěvu jdu vždy nejdříve po šestinedělí a nejlépe po osmi týdnech, však co mi uteče?
Po porodu jsem se cítila dost opuštěně.Neměla jsem si s kým o tom popovídat.Dřív neexistovali ani žádné časopisy nebo internetové stránky,kde by něco takového probíralo.Všechno se bralo tak nějak samozřejmě.Žena porodí a život jde dál.Dneska se porodu,miminku a těhotenství věnuje daleko větší pozornost.
Jako prvoroďička jsem poroďila během 5hoďin.Porodní bolesťi jsem měla asi hoďinu,po porodu jsem cíťila úlevu.Kdyby se mnou jednal takhle porodník tak mu řeknu svoje a na co tam měla chlapa,ten neřekl doktůrkovi nic,tomu teda si nerozumím...
ToraToraTora — #18 třeba čeká na dalšího tvého potomka a dotáhne to k dokonalosti, bacha na ni!
kareta — #17 do hrobu
ToraToraTora — #15 URČITĚ TI CHTĚLA POMÁHAT!
ToraToraTora — #15 no co jsem říkala)
kecá
Monina — #8 Spíš se cítí jako profesionálka, když má tři děti. Ale jak čas šel, tak z ní vypadlo, že celé šestinedělí měla doma nakvartýrovanou mámu, která ji s miminem pomáhala, takže jen kojila a spala.
Quentinová z Montargis(Kentánová) — #12 Taky fuj. Navstevy se prijimaji pouze po predchozi domluve. Jinak nejsem pro nikoho doma. A kdyz si zvoni? Jsem zamcena a spim a neslysim je, pripadne se koupu nebo neco podobneho a neni mozne prijit ke vchodovym dverim driv nez za ctvrt hodiny, to kazdeho zvoneni prejde. Treba s pletovou maskou na hube nikomu otvirat nepujdu a smyvat si ji driv nez po urcene dobe take nebudu. Pokud ma tchyne klice a pouziva je k samovolnemu vnikani do bytu, je treba ji klice odebrat. Klice u pribuznych jsou uschovany pro pripady ztraty a zalevani kytek v dobe dovolene.
mindulinka — #6 vylágrovat ti skříně a srovnat po svém?? No to by si mohl kdokoliv jen zkusit...hned dostane při další návštěvě do kávičky gutalaxík a poběží rychle k brance se staženýma půlkama a vyvalenýma očima)))))