shutterstock-1735691585.jpgFoto: Shutterstock

„Syn je v devátém ročníku, takže začal už dřív chodit na skupinové konzultace. Ale vůbec se mi nelíbí, co jim tam učitel při příchodu do školy řekl. Všechny je varoval, že pokud během konzultace zakašlou nebo kýchnou, odvede je do jiné místnosti a bude muset zavolat hygienu, aby prověřila podezření na covid-19. Takže syn je z toho akorát vystresovaný a říkal, že každou chvíli ve třídě někdo zběsile polyká a bojí se si jen odkašlat. Snad by měl fungovat nějaký zdravý rozum. Navíc když to vystresuje deváťáka, tak co teď ty menší děti, které se dnes vrátily do škol,“ říká matka Aneta.

Varování učitele je v souladu se souborem hygienických nařízení pro školy a školská zařízení. Konkrétně se v něm píše, že „pokud žák vykazuje některý z možných příznaků COVID-19, je nutné umístit jej do samostatné místnosti a kontaktovat zákonné zástupce žáka s ohledem na okamžité vyzvednutí žáka. O podezření informuje škola spádovou hygienickou stanici. Ostatní žáky je pak vhodné umístit do jiné místnosti nebo změnit aktivitu na pobyt venku s povinným nošením roušky, dokud není známý zdravotní stav indisponovaného žáka. Doporučuje se, aby škola měla bezkontaktní teploměr k měření tělesné teploty.“

Otázkou ovšem je, jak budou učitelé k tomu opatření přistupovat v praxi a zda jedno zakašlání skutečně povede k izolaci. Například učitelka Hana se k tomu staví takto: „Když jsem viděla, že některé žáky dráždí v krku a oni se bojí si odkašlat, řekla jsem jim, že se přeci neudusí. Kdyby mi ve třídě nekdo bez alergie nebo astmatu kašlal opravdu hodně, pak bych to samozřejmě řešila,“ uvádí pedagožka. 

Reklama