Pro někoho je bolest hlavy chvilková záležitost, pro jiného znamená opakující se nepříjemné stavy vedoucí až k migréně a pro jiného může bolest hlavy znamenat začátek onemocnění. Taková bolest se nedá změřit ani dokázat, ale přitom nás dokáže úplně vyřadit z běžných aktivit a dokonce i z pracovního procesu.

head

Bolest hlavy vyvolávají výkyvy počasí, hormonální změny, nadměrné pití alkoholu, nedostatek spánku, nepravidelný denní rytmus, špatná dieta či neuspokojivý sex… Odborníci registrují až 164 různých druhů bolestí hlavy. Někdy bolí pouze spánky nebo celé čelo, jindy máte pocit, že vám hlava pukne.

BOLEST JAKO SIGNÁL

Známá migréna sužuje přibližně 12 % obyvatelstva a velmi negativně ovlivňuje kvalitu života. Bolest hlavy je velmi nepříjemný pocit, nicméně pro nás je to velice důležitý signál, že se s naším tělem něco děje. Zkuste se zamyslet, proč vás hlava mohla začít bolet -  nemáte problémy s krční páteří? Nejste příliš unaveni nebo nejste ve stresu? Přepracovaní? Pijete dostatečně? Někdy může náhlá bolest hlavy předznamenávat také chřipku.

BOLEST AKUTNÍ, ČI CHRONICKÁ?

Někdy stačí takové bolesti jen rozchodit, jindy se však jedná o migrénu, kterou charakterizuje nejen pulzující bolest, ale i další nepříjemné příznaky, jako je nevolnost, zvracení, rozostřené vidění či přecitlivělost na hluk i pachy. Je důležité umět rozeznat druh bolesti. Jedná se o akutní nebo chronickou bolest?

Ptáte se, proč je tak důležité odlišit akutní bolest od chronické? Pokud se skutečně jedná o bolest akutní, měli byste se pokusit předejít tomu, aby se z ní stala bolest chronická. Je to důležité zejména v přístupu k léčbě. Akutní bolest velmi dobře reaguje na léčbu analgetiky - léky proti bolesti (např. s obsahem ibuprofenu), které se mají podávat v dostatečně vysokých dávkách. Pokud vás bolest opravdu obtěžuje a potřebujete se jí rychle zbavit, vyzkoušejte např. Ibalgin Rapid, který potlačuje akutní bolest rychleji než standardní ibuprofen (již v 15. minutě). Obsahuje ibuprofen lysinát, který se rychleji vstřebává do krevního řečiště a dostane se tak ke zdroji bolesti rychleji než běžný ibuprofen.

NEPODCEŇUJTE LÉČBU

Díky špatné a nedostačující léčbě akutní bolesti se může z malé bolesti stát téměř nesnesitelná chronická bolest. V protikladu k akutním bolestem jsou chronické bolesti těžko léčitelné. A pamatujte! Z každé akutní bolesti se může stát bolest chronická. Chronická bolest nemá, na rozdíl od akutní bolesti, funkci varovného signálu. Sama se stává nemocí. Mírnění chronické bolesti je tedy vlastním cílem léčby.

Když začínáte pociťovat bolest hlavy, zkuste si uvařit mátový čaj, zavřete oči, uvolněte se a popíjejte po doušcích čaj. Nejdůležitější je zvýšit příjem tekutin. Úlevu při bolestech hlavy a migréně přinášejí také ušní svíčky - přírodní relaxační prostředek využívající účinků tepla k uvolnění tlaku v hlavě, prokrvení a celkové relaxaci.  Pokud patříte mezi ty, kteří léčbu rádi podpoří např. bylinkami, zkuste odvar ze sporýš, kopřivy či řebříčku.

Lidé trpící často bolestí hlavy mají větší sexuální chuť, jak zjistili američtí vědci z Wake Forest University. Ti tvrdí, že ve dnech, kdy pacienti netrpí migrénou, mají o více než dvacet procent větší chuť se milovat než ti, kteří bolestí hlavy netrpí.  V každém případě jde o aktivní odpočinek. Mohl by sex být tím nejlepším preventivním prostředkem

Jak jste na tom vy s bolestí hlavy?

Zapojte se do diskuse zde (KLIKNI) a 2 z vás odměníme rehabilitačním míčem a jednu balíčkem s dánskou kosmetikou Nordic Birch – čisticí emulzí, denním krémem a balzámem na rty.

Reklama