Výskyt sexuálních poruch v populaci není přesně znám, jelikož je toto téma v jistém ohledu stále tabu. Nesporné však je, že se tyto stavy ve své mírnější a dočasné podobě vyskytují alespoň někdy v životě u většiny mužů. V oblasti sexuálních poruch je u mužů nejčastější erektilní dysfunkce (která nahradila předtím nejvíce zastoupenou předčasnou ejakulaci), což vyplynulo z výzkumu sexuálního chování české populace, který provedl profesor Weiss a docent Zvěřina ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze.

Odhaduje se, že problémy s erekcí řeší s lékařem asi jen pětina z celkového počtu mužů postižených tímto druhem obtíží. Otevřít toto téma ale může znamenat záchranu života – mnohdy je nedostatečná erekce prvním projevem skrytého, závažného onemocnění. Vyvolávací příčinou může být hypertenze, kornatění tepen (ateroskleróza) nebo cukrovka. Potíže v milostném životě, pokud se vyskytují opakovaně, plní funkci kanárka v kleci - jsou signálem, že s tělem není něco v pořádku. Vysoký krevní tlak nebolí, nemá žádné příznaky, přesto způsobuje poškození tepen a životně důležitých orgánů v těle. Nejčastější příčinou úmrtí jsou u nás stále kardiovaskulární onemocnění, jež vznikají v důsledku špatného prokrvení. Zúžené cévy nejsou schopny dopravit k orgánům dostatek kyslíku a živin, orgány kvůli nedostatečnému zásobení strádají a zhoršuje se jejich funkčnost. Následkem je pak i porucha ztopoření pohlavního údu, tzv. erektilní dysfunkce.

tlak

Nastane-li u muže tento problém, pozná to nejen při pokusu o pohlavní styk, ale také z nepřítomnosti noční erekce, která je  u zdravého muže běžná. Pravidelné měření krevního tlaku tak může zachránit partnerský život, ale také odhalit změny v kardiovaskulárním systému včas a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,“ vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi. Pacienti po infarktu si často zpětně uvědomují předcházející problémy s erekcí, resp. po takto cílené otázce lékařů.

Problémy v sexuálním životě mužů jsou intimní záležitostí a nahrávají černému trhu s léky. Pokud muž nechce konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem, obvykle zapátrá ve vyhledávači a objedná si modré pilulky. Tento přístup je rizikový hned z několika důvodů. Přehlížením příčiny se člověk vystavuje zásadnímu ohrožení zdraví i života, navíc léky zakoupené na internetu nejsou kontrolovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv a mohou tak obsahovat prakticky cokoliv – od neškodného placeba po škodlivé chemické látky.

Jedním z prvních kroků při potížích s erekcí by mělo být zjištění krevního tlaku. Pokud se objeví hypertenze, je třeba kromě konzultace s lékařem tlak pravidelně monitorovat. Domácí měření krevního tlaku se doporučuje jako preventivní prostředek i jako standardní doplněk léčby hypertenze. Výhoda domácího měření krevního tlaku spočívá zejména v tom, že si můžete svůj krevní tlak sledovat pravidelně v určitém čase a za normálních každodenních podmínek. Nejste odkázáni pouze na lékaře a jeho specializované přístroje. Tím se vyhnete uměle zvýšeným hodnotám způsobeným nervozitou v cizím prostředí ordinace lékaře (tzv. syndrom bílého pláště). „Domácí měření pomůže vašemu lékaři s včasnou diagnostikou hypertenze a bude vám také schopen lépe poradit, jak se vyhnout případným komplikacím. Vždy se měřte pomocí klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně s Intelli manžetou), které zaručí správné hodnoty měření,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Rotal Ph.D., zástupce společnosti vyrábějící tlakoměry Omron. 

Více informací o zásadách správného měření na www.krevnitlak.cz nebo můžete využít bezplatnou poradnu pro vysoký krevní tlak www.rady-lekare.cz.

 

V České republice má vysoký krevní tlak zhruba čtyřicet procent lidí ve věku 25 až 64 let, přičemž čtvrtina hypertoniků o své chorobě ani neví.

Češi a Češky se oddávají sexu průměrně 2x týdně, soulož i předehra trvají odhadem 30 minut. Dostáváme se tak k jedné hodině týdně milostných aktivit.

Spokojenost s vlastním sexuálním životem vykazuje mírně klesající tendence, v roce 2008 bylo spokojeno 68 % mužů.

Překvapivých 18 % mužů připouští, že někdy v životě předstírali orgasmus.

Reklama