Druhou zdvojice vsoučasnosti doživotně odsouzených žen-vražedkyň v České republice je dvaačtyřicetiletá Jaroslava Fabiánová.

 

Kdoživotí, které si stejně jako vražedkyně Dana Stodolová odpykává vopavské věznici, byla odsouzena v roce 2005 a stejně jako Stodolová i ona vinu popírá.

Od začátku tvrdí, že se stala obětí justičního omylu a komplotu policie.

 

Na první pohled rozhodně nebezpečně nevypadá. Přesto se právě ona stala třetí ženou, která u nás byla po roce 1990 odsouzena na doživotí za spáchání dvou vražd. Za dvě další byla potrestána již předtím. (První doživotně odsouzenou byla dnes již zesnula Miroslava Kukačková.)


Za to, že už nikdy neopustí střežený prostor a neuvidí oblohu jinak než skrze mříže věznice, může tak trochu osud, který si s celkem pohlednou a nadprůměrně inteligentní blondýnkou dost krutě zahrál.

Čtyřnásobná vražednice Jaroslava Fabiánová neprožila zrovna pohádkové dětství. Už jako malá holka byla několikrát znásilněna. To se negativně odrazilo na jejím vztahu kmužům. Začala je nenávidět a ve vztazích upřednostňovala ženy. Žila s lesbickou přítelkyní, peníze si vydělávala prostitucí.

 

Vražda

Fabiánová se poprvé radikálně střetla se zákonem, když jí ještě nebyloani sedmnáct. Tehdy ji údajně její matka vyhnala z domova. Jaroslava se ocitla bez prostředků na ulici.

Živila se drobnými krádežemi a příležitostně „šlapala chodník“. Moc jí to nevynášelo, proto se rozhodla, že si peníze obstará jinak. Nejlehčím možným způsobem...

Obětí loupežné vraždy se tehdy stal téměř osmdesátiletý muž, kterého v jeho bytě umlátila kladivem. Napadenému zasadila dvě desítky ran!

Jelikož však vdobě spáchání zločinu byla Jaroslava Fabiánová ještě mladistvá, soud ji poslal do vězení jen na 4,5 roku. Ale ani po propuštění na svobodu svůj předchozí způsob života neopustila. Dál kradla a přivydělávala si prostitucí.

 

Repete

Lesbicky orientované prostitutce však sex smuži „neseděl“. Kzákazníkům cítila odpor, proto jim často místo sexuálních služeb nestřeženě podávala hypnotika. Své oběti uspala, a pak je okrádala. Jednou však narazila.

Sexuchtivým mužem byl totiž nemocný kardiak, který po předávkování uspávacími léky zemřel. Za tento „renonc“ byla Fabiánová v roce 1996 odsouzena k desetiletému trestu.

Po odpykání dvou třetin však požádala o podmínečné propuštění. Soud její žádosti vyhověl. Brány věznice pak podruhé opouštěla 19. září 2001. Svobody si ale nevážila. Žila dál tak, jak byla zvyklá, a dál také pokračovala v drobné trestné činnosti.


Do třetice

Koncem května 2003 vraždila Jaroslava Fabiánová znovu. Obětí se tentokrát stal čtyřiaosmdesátiletý Augustin Kůra, bývalý cirkusák. Ten se měl údajně Fabiánové vetřít do přízně.

„Bylo horko, čekala jsem ve stínu na tramvaj. Pan Kůra mě pozval na pivo. Pak jsme šli k němu domů, kde mi ukazoval fotky ze světa.“ Nový známý údajně ženě také nabídl nocleh. Prý ve vší počestnosti.

Starému pánovi se pak údajně udělalo špatně, proto mu Fabiánová uvařila polévku a povídala si s ním. Na rozloučenou jí prý věnoval tři obrazy. Tak zní verze odsouzené...

Jenže brzy objevili Augustina Kůru v jeho bytě mrtvého, s rozbitou hlavou. Z jeho bytu zmizela elektronika, různé nářadí a několik olejomaleb.

„Ty obrazy mi dal Gusta. Sám je sňal ze stěny a vyřízl z rámu. Chtěl mi jen pomoci, abych mohla zaplatit nájem. Já ho nezabila, kdo ví, kdo přišel do bytu po mně!“ tvrdila později u soudu Fabiánová.

Obhajoba nezněla věrohodně, protože je zřejmé, že pokud by jí chtěl zavražděný obrazy věnovat, neznehodnotil by je vyříznutím z rámu. Navíc podle policie se na nástrojích, kterými byly obrazy vyřezány, objevily jen pachové stopy Fabiánové.

Poslední „tečka“

Podle indicií měla Jaroslava Fabiánová o dva měsíce později potkat svou poslední oběť. Stalo se tak v pražské restauraci Aréna, kam se podnapilý jednatřicetiletý Richard Sýkora vydal hledat nějakou „vhodnou“ ženou.

Nejdříve oslovil barmanku, ta ho však odmítla. Pak se dal do řeči spřítomnou paní Jaroslavou. Ta k němu měla být mnohem milejší a zhruba po dvaceti minutách společně odešli k němu domů.

Když pak později do Sýkorova bytu vstoupila sestra jeho bytné, našla jej mrtvého, s více než třiceti bodnými ranami v těle. Z bytu také zmizela finanční hotovost a elektronika.

Při ohledání místa činu zajistili policisté otisky prstů, pachové stopy a DNA pachatele. Podle evidence potom zjistili, že patří Jaroslavě Fabiánové. Stejně tak zbytky kůže, která se našla za nehty oběti.

Fabiánová však u soudu vše tvrdošíjně popřela. Přiznala sice, že Sýkoru vbytě navštívila, ale prý mu jen ukradla elektroniku, když se šel vykoupat. Soud ale důkazy považoval za dostatečné.


Jaroslava Fabiánová byla za obě poslední vraždy odsouzena na doživotí. Do opavské věznice putovala žena, která má sice podle soudních znalců nadprůměrné IQ, ale trpí poruchou osobnosti.

Soudní znalec označil Fabiánovou v posudku jako lesbicky orientovanou ženu s neodstranitelnou poruchou osobnosti: „Je vzácně bezcitná a zahleděná do sebe. Je egocentrická a vraždila pro peníze. Nic jiného než doživotí si nezaslouží.“

Jaroslava Fabiánová vystupovala u přelíčení jako sebevědomá žena, popírající veškerou vinu. To dělá i doteď. Čtyřnásobná vražedkyně doufá, že se jí jednou svou nevinu podaří prokázat.

Její jedinou možností uspět je znovuotevření procesu. Šance jsou však malé. Prozatím se Fabiánová musí smířit s minimálně třicetiletým pobytem ve vězení.

 

Dá se zvrátit doživotí?


f Podle zákona lze o podmínečné propuštění zažádat podvaceti
letech od nástupu do vězení, tedy po deseti letech vevěznici se
zvýšenou ostrahou a dalších deseti letech vmírnějším vězení.


f Soud může ale použít zvláštní druh ustanovení, podle kterého
se doba strávená ve vězení se zvýšenou ostrahou do lhůty
nezapočítává. To jepřípad Jaroslavy Fabiánové, která by setak
z vězení mohla dostat nejdříve v roce 2036. To by jí bylo71 let.

 

f Šance na podmínečné propuštění je však malá. Zatím ještěnikdy
nebyl žádný doživotně odsouzený zločinec osvobozen.

 

Zdroj: Style

 

Čtěte také: Životní příběh Dany Stodolové

Reklama