Něco nového – to zřejmě najde pod stromečkem většina z nás, ať už půjde o oblečení, elektroniku nebo třeba o knížky. Právě knížky mi voní nejkrásněji. Vždycky jsem milovala pach nového papíru – sešitů a učebnic na začátku školního roku, diářů na začátku toho kalendářního... A ten pocit, když člověk začal psát první řádky na bílou stránku – ten mě každé září smířil i s tím, že musím zase do školy. Pravda, to nadšení mi obvykle vydrželo tak prvních pět listů a dní, ale stejně...

 

Počítače tak hezky nevoní
I když v posledních letech už papír prakticky nepoužívám – nahradil ho počítač – přece jen občas neodolám a nějaký ten sešit si koupím. Třeba na poznámky nebo na zapisování nápadů. Ale občas se podezřívám z toho, že jsou to jen záminky, že prostě jenom chci zase cítit tu vůni nového papíru. Na druhou stranu, k zahození není ani takový nový počítač, i když nevoní. Právě ty dostane k Vánocům naše redakce na Ženě-in (a snad se to projeví i na zlepšení naší práce pro Vás, čtenářky :)).

Blíží se nám Nový rok
A sotva za námi budou Vánoce, čeká nás Nový rok. To bude teprve nových věcí – předsevzetí (více zde) a nových začátků. Většina z nich ovšem naneštěstí skončí starými chybami. Nové věci totiž moc dlouho nové nevydrží. Ale stejně má většina lidí vůni novoty ráda - „nové“ s sebou přináší možnost změny, tak nějak to svádí k dojmu, že nové je lepší, že není zatíženo starými selháními.

Zimní slunovrat
Právě pro tohle zbavování se starých chyb, únavy, problémů a konfliktů, pro znovuobnovení života i světa vytvořila řada kultur různé rituály znovuzrození (více zde). Symbolem takového cyklu se stal fénix – pták rodící se z vlastního popela, ale třeba také had, svlékající kůži. Znovuzrozením přírody je každé jaro, a právě to se zimním slunovratem, 21. 12., začne zase přibližovat.

„Svléknout kůži“ potřebuje i psychika
Nové je zkrátka nejen lákavé, ale i potřebné – jistou formu „obrození“ potřebuje nejen náš šatník, vlasy nebo pleť, ale i naše psychika. A právě proto není dobré novoroční rituály úplně zanedbávat – i když všichni víme, jak to s předsevzetími často konči, čas od času potřebujeme svléknout „starou kůži“.

Co nového Vám nejvíc „voní“? Knížky, sešity, oblečení nebo třeba boty? Vzpomínáte si na nové sešity ve škole? Měla jste někdy chuť začít „nový život“? A udělala jste to? Povedlo se? Plánujete do nového roku nějakou změnu – nějaký „nový začátek“?

Reklama