Kolem chovu včel se rojí mnoho mýtů a každý včelař začátečník si musí vyzkoušet doslova na vlastní kůži, kolik je na nich pravdy. Každé otevření úlu a manipulace s rámky včely „rozčílí“, protože se bojí o pracně nastřádané zásoby, a vy musíte počítat s notnou dávkou žihadel. S tím jsme se smířili, ale naše zkušenost byla překvapivá.

včely

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Vykvetly stromy, květiny a hlavně řepka, a to je nejvyšší čas na obhlídky úlu a první stáčení medu. Mezi zkušenými včelaři už to začíná „vřít“. O to větší nervozita se zmocňuje nás, zelenáčů. Ke vší smůle se nemáme s kým poradit. „Náš“ včelař a učitel (od něhož máme své první včelstvo), je bohužel nemocný a nemůže přijet, aby nám ukázal další postup.

Ostatní včelaři ochotou zrovna nehýří, nebo mluví cizí řečí, které nerozumíme. Vzduchem létají pojmy jako rozpěrák, souše, medník, matečník. Zkušený ví, amatér tápe.

Nezbývalo, než zavolat kamarádovi, zkušenému včelaři, který bydlí na druhém konci Čech, zda by nepomohl. A přesně podle hesla „v nouzi poznáš přítele“, naložil do auta dvě děti, těhotnou manželku a vyrazili na „výlet“. (Prosím, neřešte, proč s sebou vláčel celou rodinu. Prostě se máme rádi a stejně jsme si dlouho slibovali, že se navštívíme… a tak spojili příjemné s užitečným).

Nebudu vás nudit popisováním všeho, co se musí s včelami udělat, než se začne stáčet med. Zajímavější je fakt, že k nim přistupoval bez ochranné masky, v krátkých rukávech a v kraťasech. A nedostal jediné žihadlo. Prostě, kdo umí, ten umí. Důležitá je zásada: „lézt“ do úlu v době, kdy jsou „bodavky“ venku. „Tak a druhý úl už si udělejte sami,“ řekl a zase odfrčel.

A tak se také stalo. Manžel (raději s maskou) se projevil jako neohrožený včelař a já jsem ho pěkně zpovzdálí pozorovala.

D

Napřed zakouříme dýmákem..

B

a podíváme se na včelí dílo

B

Rámky jsou plné medu a včel

B

Hrozen včel vypadá až „hrůzostrašně“. V jednom úlu jsou jich desetitisíce

A jestli vás zajímá celková bilance žihadel, tak jsme dostali každý po jednom „výchovném“. To abychom nezpychli.

Ilustrační foto: autorka

Čtěte také:

Reklama