Kdo z nás se někdy „nepřipáli“ na slunci? Existuje spousta přípravků, které zmírní následky nadměrného slunění, ale nejúčinnější jsou ty z domácích zdrojů.

skin

„Tady musíte na slunce opatrně, to není jako u nás,“ poučoval nás zcestovalý kamarád, když jsme s ním poprvé vyrazili k moři. No a hádejte, kdo z nás se spálil? Ne my suchozemští burani, ale on, zkušený mořeznalec.

Ležel ve své posteli, rudý Lazar, a vzduch se nad ním tetelil jako nad rozpáleným asfaltem. Nám to přišlo k smíchu, on byl na umření. Měl snad úžeh s úpalem dohromady a běžné poopalovací prostředky nepomáhaly. Vzpomněli jsme si tedy na domácí recepty, kterými nás kdysi kurýrovaly maminky a babičky, když nás „kouslo“ slunce.

Na sražení horkosti jsme mu ruce a chodidla zabalili do obkladů z octové vody a tělo potírali bílým jogurtem. Vypadal jako vlastní karikatura, ale nebudete tomu věřit, už druhý den s ním byla řeč. Konečně se přiznal, že i mistr zkušený se někdy utne, a že usnul na poledním slunci. Větřík od moře krásně foukal a jemu prý nepřišlo, že je takový žár.

Za pár dní už mohl opustit pokoj, a dokonce vzal i s humorem naše poznámky, že vypadá jak tibetský jak.

Další domácí recepty na sluneční spáleniny

Šťáva z listů aloe vera působí chladivě a hojivě na spáleniny nejen od slunce. Vymačkejte list, nebo ho rozřízněte podél a potírejte přímo postižená místa.

Podobný účinek jako aloe má i netřesk.

Proti slunečním spáleninám menšího rozsahu, ale i proti úžehu pomůže šťovík. Jako obklad chladí – šťovíkové listy se rozklepou a přikládají na spáleniny. Jako čaj zmírňuje následky slunečního úžehu a vyčerpání. Pije se šálek třikrát denně.

Účinným příjemným „chladičem“ je i silný černý čaj. Může se aplikovat jako obklad, nebo jen potírat spálenou pokožku.

Používáte také „babské“ recepty, nebo raději přípravky z lékárny?

Reklama