Tedy lépe řečeno… správně začlenit psa.

 

Psovité šelmy mají různá postavení a způsoby života. Lišky jsou samotářské, šakali žijí v rodinných smečkách a psi a vlci ve velkých smečkách. Spolupracují spolu, vzájemně komunikují, a proto jim evoluce dala široký rejstřík vyjadřovacích prostředků. Lišky třeba tuto škálu téměř nemají, protože ji jednoduše nepotřebují. Samotářské lišky se vzájemnému kontaktu vyhýbají, a když už nastane, většinou přijde ke slovu agresivita, strach, boj nebo útěk.

 

Pes je stále ještě smečková šelma a podle toho je dobré s ním zacházet. Musí mít v naší rodině vždy poslední místo ve smečce. Na nejnižší příčce je i v případě, je-li doma malé miminko či kočka. Ostatně s kočkou si starosti dělat nemusíte, své první místo v rodině si uhájit umí!

Pes může zkoušet, není-li k mání vyšší místo v hodnostním žebříčku například chňapáním, my však nesmíme polevit.

Toto hodnostní pořadí je nadmíru důležité, pokud není vše jasně dáno, psí šarvátka o lepší pozici může skončit v horším případě pokousáním člena rodiny. Nejistota, kterou cítí, když neví, kde je jeho místo, může vést k tomu, že se pes cítí nešťastně a může být nevypočitatelný. Však si stačí jen uvědomit, co pro něj v jeho očích jsme…

 

Superpes

A bodejť ne, vždy trefíme domů, vždy trefíme kamkoliv jinam i bez sledování pachových stop. Navíc máme vždy úspěšný lov, protože miska je pravidelně plná lahodného jídla.

 

Váš pes má mnoho důvodů, proč k vám vzhlížet s obdivem. Člověk je šéfem a jeho úkolem je psa vychovat tak, aby se spokojeně začlenil do pro něj poněkud nepřirozeného prostředí – lidské smečky.

Psi ctí chytrost, sebevědomí a vůdcovské kvality, to jsou vlastnosti, kterými mu budete přirozeně imponovat. S láskou, trpělivostí a důsledností nejdál dojdeme...

 

Štěně takové boje o místo zkouší poměrně často. Zde jsou  některé další  problematické mezníky:

 

89 měsíců – pro psa taková doba puberty, doba vzdoru, ve výchově může nastat krizové období

1,52 roky – další fáze, kdy pes zkouší, zda by nemohl dostat lepší místo (asi jako když v práci přemýšlíte nad další kariérou J)

3 roky výš – už obyčejně bývá chování psa stabilní

 

Výše uvedené platí pro důslednou výchovu, problémy se mohou vyskytnout i mimo tato období. A pokud mnohé zanedbáte, pak i v dospělém věku.

 

Jak poznáte, že nejste vůdcem?

To je situace už špatná, nemusí být nutně nebezpečná, ale každopádně je nepříjemná a malérem již zavání.

 A rozhodně stojí za to ji řešit. Buď sám, nebo po domluvě s odborníky.

 

-         když vás pes nepustí do křesla či vás dokonce vyhání

-         určuje tempo a směr vycházek

-         útočí na ostatní a neposlouchá příkazy

 

Věřte tomu, že pes to nemyslí zle, jen přebírá vaší zodpovědnost na sebe. Tedy úkoly vedoucího smečky.

 

Pes potřebuje jistotu svého místa víc než každý den přeplněnou misku!

Reklama