Tedy lépe řečeno… správně začlenit psa.

 

Psovité šelmy mají různá postavení a způsoby života. Lišky jsou samotářské, šakali žijí v rodinných smečkách a psi a vlci ve velkých smečkách. Spolupracují spolu, vzájemně komunikují, a proto jim evoluce dala široký rejstřík vyjadřovacích prostředků. Lišky třeba tuto škálu téměř nemají, protože ji jednoduše nepotřebují. Samotářské lišky se vzájemnému kontaktu vyhýbají, a když už nastane, většinou přijde ke slovu agresivita, strach, boj nebo útěk.

 

Pes je stále ještě smečková šelma a podle toho je dobré s ním zacházet. Musí mít v naší rodině vždy poslední místo ve smečce. Na nejnižší příčce je i v případě, je-li doma malé miminko či kočka. Ostatně s kočkou si starosti dělat nemusíte, své první místo v rodině si uhájit umí!

Pes může zkoušet, není-li k mání vyšší místo v hodnostním žebříčku například chňapáním, my však nesmíme polevit.

Toto hodnostní pořadí je nadmíru důležité, pokud není vše jasně dáno, psí šarvátka o lepší pozici může skončit v horším případě pokousáním člena rodiny. Nejistota, kterou cítí, když neví, kde je jeho místo, může vést k tomu, že se pes cítí nešťastně a může být nevypočitatelný. Však si stačí jen uvědomit, co pro něj v jeho očích jsme…

 

Superpes

A bodejť ne, vždy trefíme domů, vždy trefíme kamkoliv jinam i bez sledování pachových stop. Navíc máme vždy úspěšný lov, protože miska je pravidelně plná lahodného jídla.

 

Váš pes má mnoho důvodů, proč k vám vzhlížet s obdivem. Člověk je šéfem a jeho úkolem je psa vychovat tak, aby se spokojeně začlenil do pro něj poněkud nepřirozeného prostředí – lidské smečky.

Psi ctí chytrost, sebevědomí a vůdcovské kvality, to jsou vlastnosti, kterými mu budete přirozeně imponovat. S láskou, trpělivostí a důsledností nejdál dojdeme...

 

Štěně takové boje o místo zkouší poměrně často. Zde jsou  některé další  problematické mezníky:

 

89 měsíců – pro psa taková doba puberty, doba vzdoru, ve výchově může nastat krizové období

1,52 roky – další fáze, kdy pes zkouší, zda by nemohl dostat lepší místo (asi jako když v práci přemýšlíte nad další kariérou J)

3 roky výš – už obyčejně bývá chování psa stabilní

 

Výše uvedené platí pro důslednou výchovu, problémy se mohou vyskytnout i mimo tato období. A pokud mnohé zanedbáte, pak i v dospělém věku.

 

Jak poznáte, že nejste vůdcem?

To je situace už špatná, nemusí být nutně nebezpečná, ale každopádně je nepříjemná a malérem již zavání.

 A rozhodně stojí za to ji řešit. Buď sám, nebo po domluvě s odborníky.

 

-         když vás pes nepustí do křesla či vás dokonce vyhání

-         určuje tempo a směr vycházek

-         útočí na ostatní a neposlouchá příkazy

 

Věřte tomu, že pes to nemyslí zle, jen přebírá vaší zodpovědnost na sebe. Tedy úkoly vedoucího smečky.

 

Pes potřebuje jistotu svého místa víc než každý den přeplněnou misku!