cook

„Když jsem jel za tvojí mámou, měl jsem v kapse šest vajíček a půlku chleba, jinak bych byl o hladu.“ Mamča tehdy neuměla vařit. Ale postupem času se všechno změnilo a dostala se do toho. Táta se u plotny nikdy nemotal.

Když jsem před nedávnem našla v kanceláři našeho šéfa Radka vlastnoručně napečené muffiny, téma na další článek bylo na světě.

Jaké to je, když vaří muž, když vaří žena?

Hlavní rozdíl je hned v tom, s jakým cílem člověk vaří. Když se na to podíváme z pohledu ženy, je hlavním důvodem nasytit všechny hladové krky, nejlépe co nejrychleji, nejlevněji, bez dodržování složitých postupů, a to někdy i každý den. A v tom je ten základní rozdíl. Je to pro nás spíše povinnost než radost. Nechceme o vaření dlouze přemýšlet, nebádáme v restauraci nad tím, co sakra může být to úžasné koření, kterému nemůžeme přijít na jméno, jak asi vznikla ta báječná pepřová omáčka a jak dlouho kuchař pekl to maso, že při každém soustu přivíráme oči…

Pokud vaří muž, jde povětšinou o velice propracovaný postup, kterému předchází dlouhé přemítání o surovinách, postupu a výsledku, podobně jako kdyby šlo o opravu sekačky. Je třeba nakoupit vhodné součástky, rozložit ji, opravit a zpátky složit tak, aby fungovala přesně tak, jak má. Je to alchymie, u které je třeba hodně přemýšlet, aby výsledek byl dokonalý. A stejně jako se mužům není radno motat v dílně, nesmíme ani do vaření jakkoliv zasahovat.

Znám jen pár rodin, kde je vaření výsadou muže. Jedním z nich je právě Radek…

„Kdybych nezačal vařit sám, asi bych umřel hlady. Když vařila Klára, byl jsem vyhublý, strádal jsem. S menšími obměnami se u nás točila „uho a ubo“ (univerzální hnědá a bílá omáčka). Někdy byl knedlík, někdy rýže nebo těstoviny. Slepice na smetaně nemusela být slepice, stačilo kuře, namísto chybějící papriky byl použit pepř... A tak jsem se do vaření pustil raději sám! Od té doby jsem dostatečně nakynul, a to tak, že to musím teď kompenzovat běháním. Při vaření se snažím dodržovat tradiční postupy, nevařím stejná jídla dokola a o přípravě vždy dopředu přemýšlím. Suroviny si nakupuji také sám. Vybírám to, co je dobré, ne to, co je levné a obvyklé. Nekupuji, pokud nejsem tlačen časem, polotovary, knedlíky nebo halušky z pytlíku nejsou tak dobré jako poctivě kynuté, nebo z čerstvě nastrouhaných brambor! Peču kynuté buchty, tažený štrúdl, bábovky. A hlavně mne zajímá, jak se to jídlo správně dělá. A co je hlavní - baví mne to, i když vařím prakticky každý den. Jen mi vadí, že žena a děti nejsou příliš nakloněni experimentům. Stále vítězí tradice. Rajská, segedýn, guláš, smažený sýr.

A to, že vařím většinou já, vedlo k tomu, že moje žena se občas pochlapí a sama vymyslí sem tam nějakou dobrotu.

Ještě jsem ale nepotkal ženu, která by se o vaření zajímala s takovou vášní, jako to dokážou muži. Když jdeme s kamarádem na pivo, jsme schopni se bavit o jídle hodiny a vymýšlet, co by se dalo udělat lépe, co by šlo obměnit, co vyzkoušet nového, který recept nás zaujal. Dříve jsme se bavili nejvíce o ženách a pivu, teď jsme to vyměnili za jídlo a víno!“

Jak je to u vás doma? Vaříte jen vy, nebo necháte prostor i svému muži?

Reklama