fr.jpg
Foto: Shutterstock

Přerušte kontakt

S horkou hlavou a zlomeným srdcem nikdy nic nevyřešíte rozumně a nemá smysl se pokoušet o napravování nebo řešení situace moc brzy. Jediný, s kým můžete komunikovat, je váš partner, od kterého si můžete nechat vysvětlit určité věci a se kterým se komunikaci nevyhnete hlavně v případě, že máte společné děti nebo jiné závazky. I tam ale doporučujeme nebýt v moc častém kontaktu, potřebujete odstup. 

Paradoxně je většina žen naštvaná na „tu kamarádku“, která jí muže přebrala, ale je to přece on, kdo se nechal a zradil vás.

Neduste to v sobě

Emoce je potřeba dostat ven a neignorovat je, to by mohlo mít špatné důsledky. Najděte někoho, kdo je vám blízký a stoprocentně mu věříte. Povězte mu všechno, co máte na srdci a řekněte mu, ať vás vyslechne. Dobrý přítel je ten, který vás bude poslouchat a naslouchat vám, ať mu budete říkat cokoliv. Vy se budete cítit, že v tom nejste sami a vyslechnete si názor a radu druhé strany. 

Pokud jste na tom opravdu špatně, není žádná ostuda vyhledat pomoc odborníka a svěřit se mu do péče. Ne každému to pomůže, ale zkusit byste to měli, protože od toho tu tihle lidé jsou.

Nesnažte se to vrátit do starých kolejí

Byla to vaše nejlepší kamarádka a je dost možné, že rozchod s ní vás bolí víc, než rozchod s oním mužem. Možná časem najdete k sobě cestu zpět, ale první krok nedělejte vy. Až pak můžete řešit, jestli se to dá ještě napravit.

Čas pomůže

Čas je lék, který napraví vše a čím více času od dané situace uplyne, tím se budete cítit lépe. Připravte se ale, že vás čeká pět stádií, kterými si pravděpodobně projdete. První z nich bude popírání, kdy informaci o rozchodu nebudete chtít uvěřit. Dost pravděpodobně bude následovat  
hněv a agrese vůči kamarádce, bývalému partnerovi, možná i vůči sobě. Dalším krokem k vašemu uzdravení je smlouvání, kdy se budete snažit přesvědčit sebe sama nebo partnera, že se vše ještě vrátí, že váš vztah má možná ještě šanci. Poté přichází smutek a deprese. Jak dlouho bude trvat, je na vás a každý z nás potřebuje svůj čas. Dobrá zpráva je, že nakonec přijde smíření a akceptování dané situace.     

Neřešte minulost

Je jasné, že neustále přemýšlíte nad tím, proč se to stalo, jak vám to on mohl udělat a hlavně, proč ona dělala, že vás má ráda a jste pro ni důležitá. Sama přijdete na to, že se v tom akorát plácáte a nikam to nevede. Řešení toho, co bylo a co už nemůžete změnit, nikdy nikomu nepomohlo.

Zaměřte se na budoucnost

Až se z toho trochu oklepete, je třeba otevřít dveře novým příležitostem. Dělat to, co vás baví, hledat nové koníčky, věnovat se dětem, rodině, přátelům a soustředit se na to, co bude a zapomenout na to, co bylo.

„Berte rozchod jako novou výzvu, nový začátek. Začněte se věnovat nějaké nové aktivitě, kterou jste nikdy nedělala. Existuje mnoho možností nebo kurzů. Začněte se učit nový jazyk, chodit cvičit nebo si najděte jiný pravidelný koníček a zájem, na který jste dříve neměla čas. Zkuste si najít nový okruh přátel nebo kamarádku, která by s vámi zašla za sportem nebo do divadla. Pokud nikoho takového nemáte, buďte aktivní – porozhlédněte se po sociálních sítích nebo si dejte inzerát,“ říká psycholožka Kristýna Zavadilová.

Ačkoliv je neuvěřitelně těžké takovou situaci zvládnout, dobrou zprávou je, že to přejde, přebolí to a čekají vás nové věci. Přijdou lepší zítřky, které je potřeba vyhlížet.


Zdroje: autorka článku, Womenshealthmag, Headspace, psycholožky Kristýna Zavadilová, domluvmese.cz

Reklama