Schováváte doma před dětmi peníze a platební karty? Všeteční potomci vám i tak můžou připravit finanční katastrofu. Stačí, aby se dostali k počítači nebo k mobilu. A zatímco si hrají, z účtu vám mizí tisíce.

Šestiletý Will Smith z Velké Británie si uměl s dědečkovým iPadem krásně vyhrát. Krmil a vybarvoval na něm příšerky ze hry Monster Island. To vše proto, aby se nakonec mohl postavit hlavnímu protivníkovi – temnému monstru. Místo toho se jeho prarodiče museli postavit společnosti Apple, která jim poslala účet v přepočtu za šedesát tisíc korun.

biip

Každá digitální dobrota či kousek vybavení totiž stály reálné peníze. Ty šly z účtu, který měl dědeček na iPadu nastavený. Dlužno říci, že firma peníze vrátila a podobně postupovala v řadě dalších případů. Celkem už vyplatila desítky milionů dolarů rodičům, kteří prokázali, že se nákupy uskutečnily bez jejich svolení a vědomí.

Zadarmo, které se prodraží
Finanční princip těchto her, v oboru nazývaných free to play, je jednoduchý. Stáhnout si je na počítač nebo do mobilu může každý zdarma. Jenže za různá vylepšení či rychlejší postup se pak musí platit. A pokud peníze mizí elektronicky, hráče to v zápalu hry tolik nebolí, pokud si toho vůbec všímá. 

Přesně tak se choval i sedmiletý Faisall Shuga. Zapamatoval si ID svého otce a pak si užil báječných pět dní s hrou Jurassic World, při které si pomáhal nákupy Dino zlaťáků za reálné peníze. Výsledek? Účet v přepočtu za sto padesát tisíc korun. 

biip

Patnáctiletý Belgičan zase na číslo karty svého dědečka utratil ve hře na mobilu Game of War: Fire Age 37 tisíc eur, tedy více než milion korun.

Zábavná hra učí děti zacházet s penězi
Tyto případy ukazují, že ani teenageři si hodnotu peněz často neuvědomují.

Kromě finančních nástrah nabízí digitální svět naštěstí i pomoc. Třeba elektronické kapesné biip, které kombinuje platební kartu s webovou a mobilní aplikací. „Hra“ má tentokrát jiná pravidla, cílem je naučit se vycházet s reálným kapesným. Biip tak nabízí dokonalý přehled o hospodaření jak pro děti, tak pro vás. Zároveň motivuje ke spoření, radí a odměňuje za každý pokrok. Případné výdaje jsou navíc limitované.

Službu biip si lze objednat přes internet na www.biip.cz. Není k ní třeba zakládat účet ani se k čemukoliv upisovat. Je to jednoduché. A temného monstra se už nemusíte bát.

Více informací najdete na www.biip.cz

biip

Reklama